Pocta Petrovi OM3PA

Takto znela správa: „S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 3. januára 2021 v skorých ranných hodinách zomrel Peter Martiška, OM3PA.“

Peter bol pre mňa pán rádioamatér, kamarát a skvelý človek. Viedol rádioklub KAPA OM3KAP (OM7M) v Návojovciach pri Partizánskom, kde bol aj vedúcim operátorom. Často som tu trávil voľný čas, kde som sa učil, či skôr sledoval, prevádzku pri DXingu alebo pri contestoch, neraz som visel na stožiaroch a pomáhal s údržbou anténnych systémov. Peter mi vždy ochotne poradil a zapožičal techniku na meranie antén, keď som začínal s CB. Snažil sa ma prehovoriť na rádioamatérsku licenciu a tým posilniť rady klubových operátorov. Občas, keď mu to čas dovoľoval, sa mi ozval cez CB na kopec, kde sme robili expedíciu. Peter bol môj vzdialený vzor, ku ktorému som vždy s rešpektom a pokorou vzhliadal.

foto_peter

Keď sme sa dozvedeli túto smutnú správu, veľmi nás zasiahla. Vedeli sme, že si musíme Petra vhodne uctiť. To, že sa plánujeme zúčastniť Slovenskej portejblovej ligy 2021, bolo jasné a celý tento ročník SPL v podaní expedície Marco Polo chceme venovať práve Petrovi Martiškovi. Od začiatku roka sme preto vysielali pri sviečke, ktorá horela za Petra. Bol teda akýmsi spôsobom spolu s nami na kopcoch a putoval po nich.

Nie vždy boli ideálne podmienky na fotografovanie, ale aspoň skromnú spomienku prinášame aj sem.

foto01

foto02

foto03

foto04

foto05

foto06

foto07

foto08

foto09

foto10

foto11

foto12

Je to už rok, čo nás Peter opustil, ale spomienka je stále živá.
Venujte jeho pamiatke tichú spomienku.

Expedícia Marco Polo

 455 total views,  2 views today

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Pocta Petrovi OM3PA

 1. Števo OM7KW povedal:

  S Petrom som sa prvý krát videl na CB stretnutí v Hvezdárni v Partizánskom, kde sme varili guľáš. Okamžite som spozoroval, že to je iný rádioamatér než som dovtedy poznal. Vôbec sa nepovyšoval nad nás “iba” cébéčkarov. Ochotne vysvetlil čomu sa rádioamatéri venujú a vzal nás na exkurziu do rádioklubu v Návojovciach. Hneď sme si ako sa hovorí, sadli…
  Ako píše Alan, vždy ma potešilo, keď sme sa stretli na pásme, či už to bolo KV či VKV.
  Viac krát som ho bol aj doma navštíviť. Pamätám sa ako sme mu boli doma pomáhať s nábytkom, ale teraz sa nepamätám či to bolo pred alebo po maľovaní. Ako poďakovanie so mnou niekoľko krát nezištne šiel do rádioklubu a dopomohol mi tak k viacerým novým zemiam, ktoré som z domu nevedel urobiť.
  Až pri takýchto spomienkach si človek uvedomí, ako rýchlo ten čas letí. Veď je to ako včera, keď mal v kultúrnom dome za mikrofónom prejav pri príležitosti 70 rokov od založenia klubu OM3KAP. Ľudí ako bol Peťo nie je nikdy dosť. Bolo mi veľkou cťou vysielať ako OM77PA a uctiť si tým jeho pamiatku.
  Peťo, zostaneš navždy v mojich spomienkach. Kiež by takých ľudí bolo viac.

 2. Alan Trnava povedal:

  S Petrom som sa nepoznal osobne, ale mal som tú česť robiť s ním spojenia počas HAM závodov. A vždy keď som počul jeho značku , alebo on odpovedal na moje “cq contest”, tak ma to nesmierne potešilo. Z jeho slov vyžarovala profesionalita a veľké srdce. Tak som to vnímal ja.
  Kaso ďakujem za spomienku.
  A Peter.. Ďakujem za inšpiráciu a motiváciu!

 3. Afro Trnava povedal:

  Krásna pocta pre priateľa.
  Klobúk dolu páni

 4. Marconi PE povedal:

  Kaso,
  patrí Ti (a Mišovi samozrejme tiež) veľké poďakovanie, že aj keď nosíte kompletnú výbavu, vždy ste si našli miesto pre malý kahan a pri každom portejbli ste to spomienkové svetielko zapálili.
  Peter priviedol k vysielačkám veľa mladých a vychoval veľa mladých rádioamatérov a bude na nás aby sme v jeho práci pokračovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*