Príprava na EBH

tnp_ikonaTermín EBH 2022 sa nezadržateľne blíži a preto sa treba naň adekvátne pripraviť.

My v Marco Polo (teda hlavne ja) máme EBH niečo ako Olympiádu a venujeme tomuto sviatku patričnú pozornosť. Škoda, že dosť kopcov na Slovensku je ešte beznádejne “pochovaných“ pod snehom alebo na ne platí zimná uzávera. Aj tak nič nezanedbávame a všetko pripravujeme dvojmo, trojmo, alebo niečo aj viac krát.

Dajme tomu, že kótu máte vybranú. Ostáva tá technická časť, ktorú zoberiem podľa časového použitia.

Doprava

Je vhodné nájsť dobrý spôsob dopravy, ktorý je hlavne spoľahlivý a nikde vás nenechá. Je blbé počas závodu ešte len šlapať na kopec a počúvať na ručke, ako všetci robia spojenia a vy s anténami na pleci sa prebíjate tmou a potíte ako maštalné dvere. My volíme auto, ktorým sa dostaneme pod kopec a ďalej volíme nohy, ktoré nás dúfam donesú až na samotný kopec. Dobre zvážte, či nebudete potrebovať k doprave na kopec nejaké pomôcky, výstroj, náradie alebo výzbroj. Nikdy neviete, čo vás môže prekvapiť cestou na kopec a čo budete potrebovať. My totižto zvažujeme najtažšie kalibre!

tnp_foto01

Antény

Antény sú asi najdôležitejšia vec, čo budeme na EBH potrebovať. Pár ľudí hovorí, že kopec je najlepšia anténa, ale tiež to nie je všetko. Podľa nadmorskej výšky volíme rôzne dĺžky vertikálov, od ¼ po 5/8 lambdy a podľa polohy voči protistaniciam rozhodujeme či aj smerovú anténu, aký typ smerovky, akú “ostrú“, akú ťažkú a podobne.
Z technických príčín však nebudeme uvádzať akú anténu berieme na kopec, lebo by ste hneď vedeli, kam pôjdeme (úsmev)

Stožiar

Berieme to už ako trvalú súčasť antén, preto viď odstavec o anténach.

Koaxiálne káble

Vlastníme dva typy vodičov a to RGC-54 kúpený ešte niekedy dávno v Holiciach a potom RG-214. 54ka je kábel s priemerom 6mm a elektrické vlastnosti má podobné ako Belden H155. Mechanické vlastnosti sú však slabšie ako pri tých 9mm hadiciach. 214ka je na tom o čosi lepšie, aj mechanicky, aj elektricky, ale stáčať ráno 25m RG-214ky, keď je vonku 0°C, tak to vám teda prajem. Boj s hadom je slabý odvar. Dĺžky káblov máme 10m, 25m, 10m, 22m. Je dobré si postaviť antény od zázemia tak, aby vám kábel dočiahol až ku stanici. Už neraz sme posúvali anténu alebo stan kvôli tomu, že PL konektor ostal 1m pred stanom.

tnp_foto02

Stanica

Radšej asi bez komentára.
Keď si preštudujete propozície, tak zistíte, že “sajbendovky“ sú povolené, takže tie vysvietené a vyblikané stanice, čo zožerú aj trávu okolo antény kľudne môžete zobrať. My, čo sme zaspali v čase, tak len FM. Maximálne dve protistanice, ktoré sa nebudú počuť, budeme navigovať takto: „Takže počúvaj XX, stanica YY ťa žiada o USB/LSB (LSD?!) na tomto kanály. Kľudne to prepnite aj teraz hneď tu, ja počkám.“

tnp_foto03

Stanice podruhé

Ak by sme sa náhodou veľmi nudili (nemyslím), tak by sme teoreticky mohli preladiť aj na iné bandy. Samozrejme tieto krátke sú také, že musím vyliezť zo spacáku, vytrepať sa zo stanu a postaviť sa na vhodné miesto a kričať do tej malej krabičky. Ani nehovorím o tom, že na tom vhodnom mieste dosť často fúka najsilnejší vietor na kopci. Tešíme sa.
Prípadny monitoring leteckých a iných pasiem,…
Ak nebude nič, tak ladíme na “2m“, či už v stane alebo vonku na karimatke a pozeráme na hviezdy.

tnp_foto04

Denník

Elektronika verzus papier? PAPIER!
Ceruzka verzus pero? PERO! (ak je teplejšie ako -5°C, ak je chladnejšie, rozhodne ceruzka + strúhadlo)
Pevné dosky pod papier sú samozrejmosťou. K tomu nesmie chýbať čas. Digitálne náramkové hodiny. Skúšal som už niekoľko typov hodín, od rozmerov 4x3x1cm až po 15x7x4cm a nič neprežilo. V stane ešte ako tak, pokiaľ si na to niekto nekľakne, alebo neľahne Mišo so svojimi kosťami. Ale transport v natlačenom batohu, kde sa miešajú do seba stanica, klince, kladivo a oblečenie, tak to vydrží len veľmi málo vecí.
Denník máme pekne vytlačený, v jednotlivých stĺpcoch: poradové číslo, čas, volačka, QTH, RV, lokátor, RP. To poradové číslo je len orientačné, často krát sa používajú počty okolo 200-300 zo starých portejblov. Slávne expedície počítajú už len strany, nie samotné spojenia.
K EBH2022 navrhujem špeciálny papier k zapisovaniu ALFA staníc. Rýchle, prehľadné, detailné. Ono by to ani netrebalo, ale musíte nejak zabaviť druhého parťáka v expedícií a dať mu najavo, že ho tu potrebujete a že je nenahraditeľný.

tnp_foto05

Meranie, čidlá, senzory, svietenie

Netreba. Väčšinou len zistíte, že vonku je naozaj teplo alebo v našom prípade, že je naozaj zima. Že poletuje sneh zistíme až potom. Takže teplomery, barometre, hygrometre, anemometre, zrážkomery a iné berieme len z našej vlastnej zvedavosti. Ono sa to do éteru veľmi dobre hovorí, že máme tu toľko a toľko. Je to informácia naviac, ktorá poteší. No niekedy aj nepoteší. Na svietenie používame čelovky a aj to len na najnižší výkon. V stane to bohate stačí, stranu denníka to osvieti spoľahlivo, stanica je podsvietená nanovo (Ďakujeme Rišo) a ďalej vidieť nepotrebujeme. Na malú aj veľkú potrebu sa chodí zásadne po kábli. Človek príde zase k jednému koncu kábla, tam kde sa mu bude páčiť. Čelovka má aj s akumulátorom 74 gramov – odporúčam (Ďakujem Lumír N.J.)

tnp_foto06
tnp_foto07

Jedlo

Áno, doporučujeme. Každý, čo má rád, koľko má rád. U nás sa nájde nejaká klobáska, slaninka, polievka, pečivo, niečo sladké.

Pitie

Áno, doporučujeme. V aute nie je problém vyviezť. V horách sa ťažšie hľadajú dobré pramene, tak niekedy musíme niesť aj 6l vody každý. Po dobrej šlapačke to padne vhod, keď sa má človek čoho napiť.

Alkohol

Nedoporučujeme, ale nevieme sa toho zbaviť (úsmev)
Na “zahriatie“ je to fajn, aj keď klameme samých seba, takže je to len na akési povzbudenie ducha, že musíme ešte vydržať do rána v metrovom záveji a -10°C. Ale to nám hádam na EBH nehrozí, tak s mierou. Nebo s Mírou.

Energia

Niekto by navrhoval nejaké super energetické tyčinky a powerbary a neviem ešte čo. My si uvaríme takú drobnú kávičku pred pretekom a potom možno ešte jednu niekedy okolo polnoci a je vystarané. Snáď nám to balenie bude stačiť.

tnp_foto08

Zbalené. Prichystané. Dopočutia.
73

 371 total views,  6 views today

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

5 reakcií na Príprava na EBH

 1. Števo ZV povedal:

  Nemôžem si pomôcť a články tohoto autora proste môžem čítať stále a v kuse.
  Páči sa mi hlavná tá pasáž o písaní kontroliek na extra papier, aby mal kolega pocit, že je nenahraditeľný… 🙂

 2. Kaso povedal:

  Marconi: ďakujem. Polievku značky “Kasova žena” mávame len v nedeľu, aj to nie je isté. Sme za to radi. Prinútiť variť dopredu, aby sme si mohli zbaliť, nebudeme riskovať. Už teraz musí Alenka variť potajme, lebo konkurenčné expedície nespia a očakávame útok na hrnce (Bažanti, Echo,…)

  Rišo: vďaka že píšeš, vždy to pomôže. Lebo ten tenký písať nechce. Našťastie varí polievku, kávu a nalieva.

 3. Snikers Nemšová povedal:

  Paradny clanok 🙂

 4. Rišo Žilina povedal:

  Takže ja to vlastne píšem len preto aby som sa nenudil? Ach… 🙂

 5. Marconi PE povedal:

  Kaso opäť nesklamal. Veľmi pekne napísaný článok. Ale nechápem, prečo tu robí neplatenú reklamu nejakým kávam, keď majú “vlastnú” značku sáčkových polievok…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*