CB poľný deň 2020 – vyhodnocovanie súťaže

Úderom polnoci zo 17. na 18. augusta skončil príjem denníkov zo súťaže CB poľný deň. Pre všetkých sa CBPD skončil, pre mňa sa práve začala druhá časť závodu. V priečinku čakalo 36 denníkov na spracovanie, kontrolu a vyhodnotenie.

Ako som na stretnutí na Remate povedal, chcem, aby bola táto súťaž viac o zábave a radosti z vysielania ako o súťažení. Preto sme sa dohodli, že sa budeme snažiť uznať všetky spojenia, ktoré sa uznať dajú. To som ale netušil, aké zaujímavosti ma v niektorých denníkoch čakajú…

Odkiaľ vlastne vysielali?

Na začiatku si každý denník exportujem do Excelu (xls). Potom ich všetky spojím do jedného veľkého súboru a zoradím si riadky podľa zápisu volačky protistanice. Tak viem rýchlo spraviť porovnanie zápisov a odhaliť rozdiely v jednotlivých denníkoch. A “vyskočili” na mňa zaujímavé prehľady:

– Jožo Radar Žilina /p Petránky, JN99II
– Jožo Radar Žilina /p Petránky, JN99IJ
– Jožo Radar Žilina /p Marťákov kopec, JN99IJ
ale aj
– Exp. Kopernikus /p Marťákovský Kopec _854m, JN99IJ
– Exp. Kopernikus /p Pertanky, JN99II
– Exp. Kopernikus /p Petránky, JN99IJ

Osobne som s Jožkom robil spojenie, nadiktoval mi lokátor JN99II, a keď som ho počas vyhodnocovania denníkov prosil o upresnenie, odkiaľ vysielal, tak uviedol: “Ďakujem za upozornenie. Správne má byť Petránky JN99IJ.” A čo teraz? Pôvodne som chcel všetkým prepísať v denníku lokátor na IJ, nakoniec som sa rozhodol uznať všetky spojenia s Jožkom Radar Žilina / exp. Kopernikus v tvare, ako boli v denníkoch zapísané. Ak sa pýtate prečo, tak jedno vysvetlenie ponúknem: nepresnosti v denníkoch sa snažím dohľadať v mape. Najčastejšie používam Lokátorovú mapu na cbpmr.cz. Zadám lokátor, prepnem si turistickú vrstvu a hľadám, či sa kóta alebo lokalita uvedená v denníku v danom lokátore nachádza. Väčšinou je hľadanie úspešné… Lenže v prípade Petránky JN99IJ / JN99II som našiel toto:

Petránky – turistický smerovník JN99II celok

Petránky – turistický smerovník JN99II detail

O kúsok severnejšie nájdeme ďalšie Petránky:
Petránky – osada/lazy JN99IJ – celok

lokátorová mapa JN99IJ detail
Oba body sú od seba vzdialené 1,5 km a medzi nimi sa nachádza ešte aj rozhľadňa Zákopčie na Marťáckom vrchu. Zisťovať ďalej, sa mi už nechcelo, tak som to uznal všetko. Veď ide predsa o zábavu a rozdiel +/- 5 km nie je rozhodujúci. 

Podobne sme počas súťaže viacerí robili spojenie s volačkou Rasty Bravo Bravo. Aj tu boli zápisy pestréééééééé 🙂

Rasti Banská Bystrica /p Podkonice, JN98PT
Rasti Bravo Bravo P/ Podkonice Plese, JN98PS
Rasti-bb/p Podkonice-pleše, JN98PS
Rastik Banská Bystrica/p Podkonice, JN98PT
Rasty Banská Bystrica /p Podkonice Pleše- JN98PS
Rasty Bb /p Podkonice Pleše, JN98PS
Rasty Bb /p Podkonické Pleše, JN98PS
Rasty Bravo Bravo /p Podkonice / Pleše_856m, JN98PS
Rasty Bravo Slovenská Ľupča /p Pleše Nr Podkonice, JN98PT

Števo Zvolen dokonca spustil pátraciu akciu, ktože to ten Rasty je, kde býva a odkiaľ vlastne vysielal, no čuduj sa svete, nikto z Banskej Bystrice, Slovenskej Ľupče a okolia ho osobne nepozná. Tiež som všetky zápisy uznal.

Ako súťažiaci riešili zápis spojenia s expedíciou Heloukošice? Operátor expedície Strašidlo Košice vysielal z Uhornianskeho sedla a pri spojeniach dával lokátor KN08IQ. Keď sa pozrieme do databázy a aj do mapy, nájdeme lokátor KN08HQ.

Opäť teda pohľad do mapy:
Ľavý terčík je Uhornianske sedlo 1000 m n.m., vpravo je obec Úhorná (660 – 700 m n.m.). V denníkoch sa ale objavili zápisy Uhornianske sedlo (oba lokátory), niektorí zapísali čo počuli, niektorí sa držali údaju v databáze. Čo je správne, nechám na vašom úsudku, všetky spojenia boli uznané.

PROSBA: priatelia, predtým, ako spravíte prvé spojenie z danej lokality, overte si odkiaľ vysielate, poznačte si tieto údaje a pokiaľ je to možné, udávajte ich počas celého portejblu rovnako. Páči sa mi, keď na niektorých fotkách vidím, že operátor má pred sebou napísanú svoju volačku, názov portejblu a lokátor, prípadne ďalšie povinné údaje, ktoré sa pri spojení vymieňajú s protistanicami. 

Ospravedlňujem sa kolegom cébečkárom spomenutým vyššie v texte, neberte tieto riadky ako kritiku, alebo že sa na vás hnevám, skôr ide o zjednodušenie práce ako pri písaní denníku, tak pri jeho kontrole a oprave.


Autokontrola

Pri kontrole niektorých denníkoch mám pocit, že súťažiaci úmyselne nečítajú propozície. Asi tretine denníkov chýbal povinný údaj – DÁTUM.  Možno si myslíte, že to je úplne zbytočné. Nie je to však tak. Vaše denníky z každej súťaže (SPL, EBH, CBPD, ZCBZ a mnohé ďalšie) putujú do banky denníkov, kde sú ďalej spracovávané. Na webe potom viete dohľadať, kto z ktorej kóty kedy vysielal a kam sa dovolal. Niektorí pravidelní účastníci súťaží ašpirujúci na popredné miesta si práve podľa banky denníkov plánujú svoje výjazdy na portejbl.

V niektorých prípadoch (u súťažiacich začiatočníkoch) chýbali ešte dôležitejšie údaje a to kóty, z ktorých protistanica vysielala alebo reporty. Kým doplnenie dátumu do denníka som zvládol pár kliknutiami u všetkých, toto už boli dôvody na neuznanie spojení. V takom prípade som súťažiacich žiadal o doplnenie a opätovné zaslanie denníka, čo sa vo veľkej väčšine aj podarilo.

PROSBA: po napísaní denníka si pred jeho odoslaním spravte vlastnú kontrolu, či váš zápis obsahuje všetky povinné údaje. Skôr uznám zápis
Baťovan, Vtáčnik, JN98HO, 59/59 (správne by malo byť exp. Baťovan /p Vtáčnik)
ale toto:
exp. Baťovan JN98HO, report 59 sa nedá uznať.

Možno priveľmi bazírujeme, ale ak je to v propozíciach, tak….  veď to už poznáme.


.#_mimo_SVK

V CB poľnom dni platia len spojenia so stanicami na území Slovenska. Tí portejblisti, ktorí pravidelne štartujú aj v Slovenskej portejblovej lige, alebo Českej CB lige, robia počas poľného dňa spojenia so všetkými. Áno, je to v poriadku. Horšie však už je, že si nedajú doma tú prácu, aby do CBPD vyselektovali len slovenské spojenia. Keď pošlete kompletný denník mám ako vyhodnocovateľ dve možnosti

  • vymazať všetky zahraničné spojenia a potom hodnotiť “čistý” denník
  • vyhodnotiť prácne nefiltrovaný denník so všetkými spojeniami.

Aj keď ma niektorí súťažiaci žiadali, aby som CZ spojenia vymazal, priklonil som sa k druhej možnosti. Ak by som denník premazal, hrozilo by, že omylom vymažem aj nejaké platné spojenie, to by som ale veľmi nerád. Pri mnohých zápisoch sa teda objavujú chybové poznámky označené znakmi .#_mimo_SVK.

PROSBA DO BUDÚCNA: Vyčistite svoj denník od spojení, ktoré nepatria do súťaže CB poľný deň. Opäť ide o uľahčenie práce vyhodnocovateľa.


Unikátne spojenia, autobusové spojenia

Tento rok sa v denníkoch objavili aj tzv. unikátne volačky. Pre tých, ktorí nevedia, o čo ide, sú to stanice, ktoré sa spojili iba s jednou súťažnou expedíciou. Často je to dané lokalitou, z ktorej protistanica vysiela. 
Príklad: Ďuro Partizánske /p Chata Rakytová Dúbravské bane.  Juro bol v takej diere v doline vo Veľkej Fatre, že signál z ručky, ktorú som mu deň predtým požičal, nedoletel ďalej ako k expedícii Pohádka (18km). O ostatných portejblistoch ani netušil.

Potom som sa stretol s inou formou unikátnych spojení a tými sú rodinní príslušníci. Objavujú sa na pásme pravidelne – raz za rok a ozvú sa iba jedinej stanici.
Príklad: exp. Baťovan bude vysielať zo Štrbského plesa a ráno, keď je na pásme málo ľudí a nie je s kým robiť spojenia, zavolám telefónom domov, aby sa mi ozvali na pásme. A spravím spojenie s manželkou aj so všetkými tromi deťmi. Okrem mňa sa cébečku nikto nevenuje, ale ja mám v denníku 4x 132 km = 528 bodov. Je to povolené/zakázané? Je to správne? Je to fér?
Ako by ste prijali bod v propozíciach, ktorý by stanovoval, že protistanica sa musí objaviť minimálne v XY denníkoch? Proste, že unikátne spojenia nebudú uznávané?

Tiež sa objavili “autobusové” /* spojenia, keď z jednej antény z jedného miesta body “rozdávali” viacerí cébečkári, opäť iba jednej protistanici. V Českej CB lige to ošetrili uznaním spojenia z jednej kóty až po 4 (v novom návrhu po 2) hodinách od prvého spojenia. Veľmi uvažujem prevziať toto pravidlo aj do CBPD. V tomto ročníku však boli všetky unikátne a autobusové spojenia uznané. 

/* autobusové spojenie – vodič autobusu – cébečkár spraví spojenie a potom podá mikrofón všetkým pasažierom, ktorí často ani nevedia, o čo ide.


Archaické názvy

Tento rok sa v denníkoch objavila nová kóta – Valbruch_343m, JN88WL. Ako prvý ho vytiahol Stano Dolné Trhovište, v CB poľnom dni odtiaľ vysielali  Janka a Ľuboš Miloslavov (exp. Výstrkov). Keď poslali svoje avízo o účasti v závode, tak som hľadal na mape, kam to vlastne idú. Nenašiel som. Potom mi Ľubo napísal, že ide o nejaký historický názov a ide vlastne o kótu Vrch nad hlbokým. Ono to ani kóta nie je, podľa fotiek v článku ide skôr o lúku pod horou.

Nechápem však, prečo ideme používať názov, ktorý v skutočnosti neexistuje. Ak si pamätáte, dlhé roky sme chodili vysielať na Čertovu skalu JN98LR, 990 m n.m. A potom si niekto všimol, že Čertova skala v Kremnických vrchoch je vlastne kóta Trnovník, dohľadateľná vo všetkých mapách.

Prosím, vráťme sa k pôvodnému názvu Vrch nad Hlbokým, hoci je dlhší a pri slabších signáloch môže byť problém pri správnom prijatí protistanicou. 


Forma denníka

Propozície uvádzajú, že denník má byť odoslaný vo formáte CL6. Program Deník CL6 úspešne používame na tvorbu denníkov už niekoľko rokov a používame ho aj na vyhodnocovanie. Rozumiem tomu, že nie každý zvládne jeho inštaláciu a spustenie, niektorým sa zdá príliš “nemotorný”, ale nám (organizátorom) jeho používanie vyhovuje. Vždy však dávame ponuku, že pomôžeme s prepísaním denníka do správneho formátu. Vždy je to potom jednoduchšie, ako pracne konvertovať zaslané súbory.

Prepis z Excelu je pomerne jednoduchý, existuje utilita XLS2C6V. Na pár krokov dokážeme denník previezť do formátu CL6, problémy sú však s úpravou času spojenia. Väčší problém je pri prepise z textových editorov MS Word, Open Oficce a pod. Tu je to vždy o použití viacerých programov a vždy hrozí strata nejakého údaju… Preto, ak sa rozhodnete zúčastniť súťaže a predtým ste ešte s Denníkom CL6 nepracovali, nájdite si čas na zoznámenie s ním, aby ste po návrate z portejblu nestrácali čas. Alebo zavolajte/napíšte…


Záver

Ak ste sa dostali až sem, tak vám blahoželám. Prosím, tento článok nevnímajte ako vytýkanie chýb a nesprávnych zápisov. Podujal som sa na vyhodnocovanie súťaže, vymyslel som si, čo všetko musia zapísané spojenia obsahovať, tak s nesprávnymi zápismi musím počítať. Chcem však všetkých poprosiť, aby sa posnažili vylepšiť svoje denníky a uľahčiť tak prácu vyhodnocovateľom. 


P.S.
Denníky sú skontrolované, poradie zostavené, idem posielať podklady na výrobu pohárov pre víťazov. Výsledky si zatiaľ nechám pre seba. Súťaž bude vyhodnotená 12.9. na CB stretnutí Donovaly, na ktoré Vás týmto srdečne pozývam.
Otváram ale touto cestou už tradičnú tipovačku na prvú trojku. Kto bude stáť na pomyselnom stupni víťazov 24. ročníka CBPD? Svoje tipy píšte do komentárov.

Marconi Partizánske
SK-424
manažér súťaže

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na CB poľný deň 2020 – vyhodnocovanie súťaže

  1. TmR povedal:

    Po přečtení článku od Marconiho jsem přišel na to, kolik společných problémů řešíme. Ale k obsahu:
    – Jožo Radar Žilina /p Petránky, JN99II
    – Jožo Radar Žilina /p Petránky, JN99IJ
    – Jožo Radar Žilina /p Marťákov kopec, JN99IJ
    ale aj
    – Exp. Kopernikus /p Marťákovský Kopec _854m, JN99IJ
    – Exp. Kopernikus /p Pertanky, JN99II
    – Exp. Kopernikus /p Petránky, JN99IJ
    Toto je klasika, kterou v EBH a Lize řešíme v ČR „povolenou chybou jednoho lokátorového čtverce“.
    Nicméně, pro zajímavost, název rozhledny v JN99IJ jsem řešil před lety dokonce dorazem na místní starostku! Rozhledna Marťákov kopec, Rozhledna Zákopčie, Rozhledna Marťákovský kopec, Marťácký vrch – to jsou všechno názvy z různých map!
    O Petránkách není ani třeba mluvit.
    Totéž Rasti BB, ty Pleše jsem nebyl schopen najít. Tam je ještě dobrý – Rasti, Rasty, Rastik. Pak se zjistilo, že v okolí je jen Chata Pleše, ale v JN98OT.

    Kapitoly Autokontrola a mimo SVK jsou velmi dobře popsané.

    Unikátne spojenia, autobusové spojenia – celkem správně popsaný problém. Ale zmínil bych se o jednom dalším. Rodinní příslušníci, ty může mít dotyčný ve 100 denících, ale do DB se nedostanou, pokud je v denících nemá i pár ostatních síbíčkářů!

    Také začínám mít dojem, že někteří v rámci co nejvíce spojení mají pojmenovány i králíky v králíkárně. A s těmi pak „udělají“ spojení. Domnívám se, že vysíláme pro zábavu a nikoliv pro výsledek za jakoukoliv cenu. Věřte tomu, že i tohle se dá odhalit.

    Forma deníku – ta je jasně daná, nicméně ještě dvě upozornění. Formát datumu musí být ve tvaru dd.mm.rrrr. A při použití novějších verzí (od Vista) je nutné instalovat CL6 do adresáře C:\denikcl6.
    Viz https://drive.cbdx.cz/download/denikcl6/download.php.

    No a ještě několik „dobrých“ rad:

    Pokud jedete na kótu, kterou nenajdete v DataBázi lokátorů, je dobré mě to poslat s předstihem podle http://www.cbdx.cz/denikcl6/add/lokview.php jako Přidat novou kótu. Pokusím se kótu zařadit ještě před závody. S tím souvisí že je nutno DB před závody aktualizovat a indexovat. Bez indexace je aktualizace k ničemu. Minimálně jednou týdně dávám novou verzi DB.

    K určení kóty doporučuji používat http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html, https://mapy.cz/turisticka a případně https://mapy.hiking.sk/. Jiné nepoužívejte, nebývají přesné, mají zastaralé názvy a podobně.

    Zastaralým nebo pomístním názvům se vyhýbejte, je to pro zlost to dohledávat. A člověka kontrolujícího deníky to dost často dokáže vytočit.

    Zápisu věnujte dostatečnou pozornost. Forma zápisu byla již mnohokrát okomentována. Je velmi výhodné používat nabídky Deníku CL6, nemůžete udělat chybu. Zejména zápisu mobilů a portablů. Nikoliv P/, ale /p. Z tohoto důvodu jsem třeba do „slosování“ v Bance deníků nezařadil deník 4499. Nehodlám v deníku, kde jsou 3 správně zapsaná spojení dalších 22 chybně (ač jsou asi správná) zapsaných ručně opravovat a dohledávat. Jen za srpen těch deníků bylo 20 s průměrným počtem více jak 50 spojení …

    A ještě jedna dobrá rada, před odesláním deníku jej zkontrolujte. Popis kontroly byl taky několikrát zveřejněn. Je to naprosto stejné, jak postupují jednotliví kontroloři soutěží, takže máte hned přehled.

    TmR CL-31
    Správce DB

  2. Stano Dolné Trhovište povedal:

    Tak teraz v tom máme jasno 😉 NZČ

  3. Marconi PE povedal:

    Tak, Valbruch je vyriešený.
    Stano D. Trhovište mi práve poslal e-mailom tento link:
    https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis?bm=zbgis&z=15&c=17.844564,48.475231#

    Pritom túto mapu používam na hľadanie údajov v obciach, nenapadlo mi, že tam sú aj takéto údaje.
    ďakujem za upresnenie.

  4. Alan Trnava povedal:

    Marconi, zaujímavé informácie. Pre nás aspoň potvrdenie, že to robíme dobre. Už dlhšiu dobu používame podobné info papieriky s údajmi našej expedície. Človek to vie aj z hlavy, ale keď verklíkuješ dokola to isté dá sa aj zamotať, a vtedy stačí pozrieť na pomôcku :). Už sa mi stalo, že som musel dohľadávať sporný lokátor, lebo protistanica ho počas závodu udávala rozdielne. Denník sme tiež vyselektovali len na spojenia platné do CBPD aby to bolo jednoduchšie pri vyhodnocovaní.
    Ešte by som dodal k Šiancu, že sú tam dve použiteľné kóty. Samotný vrch Šianec a potom Vyhliadka Šianec. Obe ten istý lokátor a obe sa dajú dohľadať na mape. Takže ak niekto odtiaľ udáva jeden alebo druhý názov, nie je to chyba, len sa asi kvôli blatu, snehu, alebo z iného dôvodu nedostal až hore na vrchol.

  5. Marconi PE povedal:

    Stano, stránka, ktorú uvádzaš je veľmi dobrý zdroj informácií. Pre mňa osobne však nie sú relevantné, stránka má dva nedostatky:
    1. nie sú na nej uvedené žiadne kontakty na vlastníka/tvorcu/prevádzkovateľa portálu. Neviem si teda overiť informácie na nej uvedené,
    2. stránka beží na portáli webnode.sk, ktorý je určený na súkromné projekty. Predpokladám teda, že ho robil nejaký nadšenec (a spravil ho veľmi dobre), no nie je zaručené, že informácie na portáli sú OK. Tak ako je uvedené, že v roku 1985 sa zmenil názov, mohol sa po revolúcii (1989) alebo pri vzniku SR (1993) zmeniť názov späť.

    Prosím vás všetkých, viete mi niekto poslať link na nejakú online mapu, alebo scan papierovej mapy, kde je vyznačená aspoň kóta (bod) 343m?

  6. Stano Dolné Trhovište povedal:

    Ahojte. Čo sa týka toho archaického názvu, ktorý som vytiahol:
    https://povazsky-inovec.webnode.sk/zoznamy/zoznam-vrchov-znamych-po-mene-podla-nadmorskej-vysky/

    Vrch nad Hlbokým je starý názov, ktorý platil do r. 1985. Aktuálne sa nazýva Valbruch. Niekto to však zabudol prepísať na mape.

  7. Snikers Nemšová povedal:

    K tým unikátnym spojeniam. Sám také mávam napr. priateľka sa mi ozve ale inému sa neozve lebo sa hanbí 😀 Alebo som odchytil kamaráta (Jokel Tr. Jastrabie) ktorý práve vyrážal na turnus kamiónom z Trenčína a pravdepodobne som ho mal len ja. Tiež som mohol napísať ďaľších minimálne 5-6 ktorí išli s ním ale to už mi nejak “nevoňalo”. Tak isto môj strýco (Gama-1) ak sme na kopci vždy sa nám ozve ale či sa ozve aj inej expedícii… Ak si niekto pozrie denník môže namietať že ako je to možné že ich mám len ja, no či sa protistrana ozve aj inej expedícii ja už neovplyvním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*