História CB REPORTu

Prvé číslo CB reportu dostali členovia Slovenského CB rádioklubu v novembri 1994 ako experimentálne vydanie. Zopár nadšencov sa pokúsilo vydať prvý slovenský cébečkársky časopis a pravdepodobne naň bolo dostatok pozitívnych ohlasov, keď sa začiatkom roka 1995 objavilo prvé číslo prvého ročníka CB reportu.

Redakčná rada v zložení Martin Bystrica (SK-001), Paťo Zvolen (SK-041) a Marek Bratislava (SK-077) niekedy až v bojových podmienkach dokázala ročne pripraviť a vydať tri čísla. Ich obsahom boli príspevky mnohých cébečkárov s mnohých regiónov, ktorí ostatným chceli priblížiť zážitky z expedícií, CB stretnutí. Veľkú zásluhu na tlačení časopisu mal ďalší bystričan – Jaro (SK-048).

V ďalších rokoch však povinností u každého z členov redakcie pribúdali a na CB report ostávalo čoraz menej času. Preto sa v roku 1997 v poslednom čísle objavila správa, že redakčná rada vydala svoje posledné číslo a odovzdáva štafetu iným.

Tejto výzvy sa ujal Marconi Partizánske (SK-424), ktorý už isté – síce minimálne – skúsenosti prípravou cébečkárskeho časopisu mal. Po aprílovej Remate ´98 začal teda pripravovať ďalšie číslo CB reportu spolu s Alexom Radošina (SK-282). Medzitým sa ozval aj Tony Nitra (SK-187) s ponukou pomôcť pri konečnom zalamovaní CB reportu. Čo však spravilo škrt cez rozpočet, bola základná vojenská služba Marconiho (júl 1998) a aj Alexa (september 1998). Preto sa vydanie CB reportu stále naťahovalo a nebyť Kosačky Horné Chlebany (SK-530), časopis by v tom roku vôbec nebol vyšiel. Bolo vydané iba jedno číslo ako prehľad všetkého, čo sa v danom roku stalo. V novembri ´98 bola Kosačka požiadaná vtedajšími polprezidentmi Nautilusom a Rafaelom, aby sa ujala práce na CB reporte, ktorej sa rada zhostila.

Časom sa však štýl CB reportu zmenil a veľa ľudí ho začalo kritizovať. Vznikali rozpory aj medzi členmi redakčnej rady, do ktorej sa po vojne vrátil Marconi. V roku 1999 opäť vyšlo iba jedno číslo, Tony Nitra totiž nemal čas na konečnú úpravu CB reportu. Nakoniec ju narýchlo robil Marconi.

Na CB report sa zniesla vlna rôznych názorov – kritických i pochvalných. Preto sa Kosačka rozhodla v roku 2000 z redakčnej rady odstúpiť. V polovici roka sa teda zostavovala nová redakčná rada, hľadali sa lacnejšie možnosti výroby CB reportu. Od septembra 2000 sa na príprave časopisu podieľali Marconi Partizánske a Paťo Zvolen. V roku 2002 začal aktívne na tvorbe časopisu spolupracovať Števo Zvolen (SK-525), najmä v oblasti športového využívania CB pásma.

Na CB stretnutí na Remate prišla ponuka na spoluprácu z členskej základne od Albberta Banská Bystrica (SK 670). Marián ako grafik sa výrazne podieľal na novej grafickej úprave CB REPORTu a v rokoch 2004 a 2005 pripravil niekoľko čísel časopisu. V zložení Marconi Partizánske a Albbert Banská Bystrica pracuje s malými prestávkami redakcia dodnes.

Loading

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*