Jesenná úvaha o Majstrovstvách Slovenska v práci na CB

Tento článok vyšiel pred pár týždňami v tlačenej aj digitálnej verzii časopisu CB REPORT, ale keďže do diskusie chceme zapojiť celú CB verejnosť, členov aj nečlenov SCBR, zverejňujeme článok aj na webstránke. O konštruktívnu diskusiu Vás prosíme pod článkom.

Mnohí z nás – užívateľov CB pásma sú aj koncesiovaní rádioamatéri, a preto im tieto riadky budú povedomé. Slovenský zväz rádioamatérov každoročne vyhlasuje Slovenský pohár a Majstrovstvá Slovenska v práci na krátkych a veľmi krátkych vlnách. Nejde o samostatnú súťaž, v ktorej sa hodnotí jeden konkrétny pretek, práve naopak – je to prehľad dosiahnutých výsledkov v národných a medzinárodných HAM pretekoch. Niečo podobné chceme spraviť aj pri CB prevádzke.

Počas roka sa zúčastňujeme niekoľkých jednorazových pretekov. Sú to Zimný CB závod, Éter bez hraníc, nový CB fair play závod, Český LPD, Slovenský CB poľný deň, Matesov 48-hodinový CB maratón a Podzimní éter 33. Každý z týchto pretekov má iné propozície. Existuje však spôsob, ako z týchto pretekov a zaslaných denníkov zostaviť celkové poradie. Nevymysleli sme ho, len sa snažíme napasovať ho na podmienky CB prevádzky na Slovensku.

Chceme pokusne vyhlásiť Majstrovstvá Slovenska v práci na CB. V jednoduchosti povedané: zoberieme dostupné denníky všetkých súťažných staníc vysielajúcich z územia Slovenska aspoň v jednom z hodnotených závodov, vyselektujeme spojenia uskutočnené na Slovensku (?) a obodujeme dosiahnutý výsledok. Podľa toho vytvoríme poradie. Najaktívnejšia slovenská stanica (stanica s najvyšším bodovým ziskom) získa titul Majster Slovenska pre daný rok.

Dovoľte načrtnúť spôsob hodnotenia, samozrejme, toto je len príklad. Budeme hodnotiť 4 závody (Zimný CB závod, jarný Éter bez hraníc, letný Slovenský CB poľný deň a jesenný Podzimní éter). Každého závodu sa pre našu simuláciu zúčastní 5 staníc: Adam, Božena, Cyril, Dávid a Emil s určitými bodovými ziskami. Stanica Adam vyhrá prvý pretek so ziskom 8.000 bodov, čo je pre daný pretek 100% a do Majstrovstiev Slovenska si pripíše 100 bodov. Stanica Beta získala 7.000 bodov (87,5% => 87,5 bodov do tabuľky šampionátu). Takto sa priradia body každej súťažnej stanici a za každý pretek zvlášť. V konečnom hodnotení sa bodové zisky spočítajú a vytvorí sa poradie, ktoré môže vyzerať aj takto:

klikni na obrázok pre zväčšenie

Podľa tejto simulácie by sa držiteľom titulu Majster Slovenska stala fiktívna expedícia Božena, ktorej celkový bodový zisk je najvyšší.

Pri rozhovore so Števom Zvolen sme sa dopracovali k niekoľkým otázkam, na ktoré máme svoj názor a odôvodnenie, ale zámerne ich tu nebudeme písať. Chceme totiž počuť Vaše názory a neradi by sme ich ovplyvnili našimi pohľadmi. Tu sú:

  1. Ktoré súťaže do šampionátu započítať?
    Buď započítame všetky vyhlásené CB súťaže (ZBCZ, EBH, FPZ, CZ-LPD, SK-CBPD, CBM-48, PE-33) okrem dlhodobých súťaží, alebo vyberieme z každého ročného obdobia jednu.

    Ktoré súťaže do šampionátu započítať?

    • Iba štyri súťaže - z každého ročného obdobia jednu (11%, 2 h.)
    • Všetky vyhlásené súťaže (89%, 16 h.)

    Hlasovalo: 18

    Loading ... Loading ...


  2. Ktoré spojenia uznať a bodovať?
    V jednotlivých denníkoch počítať všetky spojenia v zmysle propozícií danej súťaže (SK+CZ), alebo z denníkov vyselektovať len spojenia so slovenskými stanicami (keďže ide o Majstrovstvá SR).

    Ktoré spojenia uznať a bodovať?

    • Iba uznané spojenia na území Slovenska (40%, 8 h.)
    • Všetky uznané spojenia v zmysle propozícií danej súťaže (60%, 12 h.)

    Hlasovalo: 20

    Loading ... Loading ...


  3. Z akého územia musí hodnotená stanica pracovať?
    Do šampionátu zaradiť aj štarty slovenských staníc mimo územia Slovenska (napr. fiktívna slovenská expedícia František absolvuje EBH z Českej republiky, alebo započítavať len stanice vysielajúce zo Slovenska.

    Z akého územia musí hodnotená stanica pracovať?

    • iba z územia Slovenska a okolitých štátov (CZ, PL, UA, HU, AT) (35%, 7 h.)
    • iba z územia Slovenska (65%, 13 h.)

    Hlasovalo: 20

    Loading ... Loading ...


  4. Ako so spojeniami Fair Play závodu?
    V tejto súťaži sú platné aj spojenia mimo SR a ČR. V ročníku 2020 sa počítali všetky (tzv. DX) spojenia, v novom ročníku 2021 sa bude počítať len to najdlhšie. Zaradiť FPZ do MSR a ak áno za akých podmienok?

    Ako so spojeniami Fair play závodu

    • Započítať denník ale bez DX spojení (70%, 14 h.)
    • Započítať celý denník vrátane DX spojení (30%, 6 h.)

    Hlasovalo: 20

    Loading ... Loading ...


  5. Je pre účely MSR potrebná verejná kontrola denníkov?
    Pri väčšine súťaží je možné nazrieť do denníkov súťažiacich, pri niektorých však organizátor nezverejnil spracované denníky, ale len celkové poradie s počtom dosiahnutých bodov. Aký je váš názor? Stačí alebo nestačí organizátorom stanovené poradie a zverejnenie bodov pre zaradenie takejto súťaže do hodnotenia Majstrovstiev Slovenska?

    Má pre účely MSR význam verejná kontrola denníkov?

    • Nie (28%, 5 h.)
    • Áno (72%, 13 h.)

    Hlasovalo: 18

    Loading ... Loading ...


Ppravidlá pre MSR sú už pripravené, po vašich pripomienkach ich možno ešte doplníme a upravíme a nimi sa bude tento šampionát riadiť v roku 2021. Preto Vás prosíme, aby ste svoje pripomienky pridávali v komentároch nižšie. Ak bude dostatok času, pokúsime sa zostaviť neoficiálne poradie Majstrovstiev Slovenska v práci na CB pásme pre rok 2020 podľa vyššie nami nastavených kritérií. Všetky súťaže už sú za nami, takže „surovinu“ pre spracovanie máme.

Marconi Partizánske (SK-424)

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Jesenná úvaha o Majstrovstvách Slovenska v práci na CB

  1. Jano Korňa povedal:

    cafte
    -vdaka za ochotu organizovat (a vyhodnotit) dalsiu sutaz……aj ked pre mna je realne topka EBH.
    -ten nazov je (podla mna) trochu “velkorysy” 🙂 , ale moze byt.
    -osobne by som preferoval bodovanie podla umiestnenia v jednotlivych sutaziach (viac krat na kopci, vacsia sanca na “uspech” aj keby podmienky boli blbe)
    -domasedov spokojne neriesit, v “CB aktivity” sa kazdy moze najst a porovnat v ramci SR alebo SR+CZ………tymto dakujem Zdenkovi Lukovi za ochotu.

  2. Alan Trnava povedal:

    Ahoj Marconi a všetci,
    Dobrý nápad, oceňujem snahu priniesť zase niečo nové a zaujímavé do CB…
    Tiež som hlasoval k bodom v článku, takže k tomu sa už nebudem vyjadrovať.
    Hm.., čo sa týka názvu “Majstrovstvá Slovenska”, to je podľa mňa v poriadku.
    Poznám viacero súťaží, ktoré sú hodnotené pod názvom Majstrovstvá Slovenska ako súhrn viacerých podujatí v tej istej činnosti a vyhodnotené na konci sezóny.
    VY73

  3. Ahoj Marconi,
    určite je to zaujímavý návrh. Mám k nemu niekoľko pripomienok:

    1) Slovo majstrovstvá sa mi zo športov spája s podujatím, kde sa jednorázovo a pravidelne schádzajú športovci, aby si merali sily a určili, kto bude majstrom pre daný rok. Takže to, čo navrhujete mi príde skor ako “rebríček CBčkárov”, “prehľad celoročnej výkonnosti” alebo niečo podobné. Ako “majstrovstvá” by mi prišlo vhodnejšie pomenovať jeden konkrétny pretek, kde sa stretáva najviac ľudí – u nás sú asi takými neoficiálnymi majstrovstvami buď CBPD alebo EBH.

    2) Meranie výkonov, ktoré navrhuješ má šancu zaplniť určitú medzeru v CB činnostiach a súťažiach, ale z mojho pohľadu niekde možno zbytočne kopíruje kritéria, ktoré už opakovane používame, ako je počet km spojení. Mne by sa osobne viac páčilo, ak by takéto hodnotenie bolo založené na schopnosti trvalo vystupovať v popredí na súťažiach. To znamená, že by sa mohlo hodnotiť niečo na štýl Formule 1 (niečo podobné robí na PMR pásme Martin Kbely v Nov Conteste), napr. 15,10,6,4,2,1 za prvých pať miest a 1b za účasť. Alebo percentom poradia v štartovnom poli. V oboch prípadoch by sa dala ešte nejak zohľadniť celková úroveň daného závodu, napríklad súčasnou pozíciou v rebríčku najlepšieho účastníka alebo jednoducho vyhlásiť za viac bodované závody, kde sa presiahne nejaké minimum počtu účastníkov a tak podobne.

    3) Tretia vec, ktorá ma napadá je, že predchádzajúce návrhy ignorujú nesúťažiacich, ale že toto by mohlo byť niečo podobné ako bola v ČR “CB Activity”, ak by tam boli všetci účastníci súťaží na pásme, bez ohľadu na to, či sa registrovali v súťažiach alebo nie.

    4) K otázkam som hlasoval priamo v článku.

  4. JanoIstebné povedal:

    Dobrý nápad.
    Rozmýšľam ešte ako by sa dalo odmeniť súťažiacich čo vyrazia do terénu aj v náročných podmienkach za zhoršeného počasia. Vtedy býva na pásme menej expedícií a tým aj nižší bodový zisk.
    Napríklad vytvoriť nejaký koeficient ktorým by sa vynásobil počet bodov za spojenia v závode. Možnože by to podporilo aj súťaže so slabšou účasťou.
    Predstavujem si to tak, že by sa číslo X vydelilo počtom súťažiacich v tom ktorom závode.
    Toto číslo by sa stanovilo po ukončení ročníka a rovnalo by sa počtu súťažiacich na najmasovejšom podujatí. Aby sa nestalo, že koeficient by bol nižší ako 1.

    Neviem, či som to dobre vysvetlil, a čo na to poviete? 🙂
    VY 73
    J.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*