Nad Javorinou sa blýska, hromy divo bijú

Pre tohtoročný CB poľný deň som zvolil Veľkú Javorinu. Mám povolenie na 4-krát vjazd na územie 2. stupňa ochrany v CHKO Biele Karpaty v kalendárnom roku, tak prečo to nevyužiť.

Na Javorinu som prišiel pred 17. hodinou. Teplota ešte stále vysoko nad 30°C. Anténa stála behom pár minút a prvé spojenia začali plniť denník.

Zo slnečného dňa sa postupne začal stávať zamračený podvečer. V éteri hotová katastrofa. Rušenie naprieč CB spektrom za 8-9 S. Po pol ôsmej som už nebol schopný urobiť spojenie ani pod kopec.
Tak som toho nechal. Začal som sa skorej venovať počasiu. Blesky v diaľke neveštili nič dobrého.

Tak som sa radšej rozhodol vyhodiť kábel von z okna . Odmontoval som dokonca aj autoanténu na rádio. Hanba , nehanba preč z kopca. A bolo naozaj najvyšší čas. Blesky a začiatok dažďa ma odprevádzali až po Holubyho chatu. Za pár minút už to bola hrôza. Blesky lietali zo všetkých strán.

Boli vodorovné , zvislé , lietali všetkými smermi. Nakoniec to kúpil aj objekt TV vysielača na hrebeni.
Vzhľadom k vzdialenosti vysielača od chaty cca 200 až 300 metrov to bola riadna šupa.

Bol som rád za bezpečie a pohostinnosť v Holubyho chate. Záverečná bola o 22. hodine, ale nakoniec som odchádzal z chaty pred 23. hodinou, navečeraný a spokojný. Pred polnocou to trocha ustalo, tak som na magnetku urobil pár spojení. Po polnoci už na vysielač smerovali dve autá servisu. Celé to prírodné divadlo pokračovalo cca do 3. hodiny. Po piatej prestalo pršať , tak bol čas sa vrátiť.

Zbežná kontrola zistila , anténa stoji nepoškodená ani vetrom ani bleskom. Jediná ujma bola uvoľnené jedno kotvenie a koax. pri úteku z kopca rýchle uzemnený s konektorom plným vody.

Ranné vysielanie začalo o 6. hodine a hneď Tomáš m. Roudnice z Dlouhej louky. Spojenie s reportom 55 a 48 bolo ako telefónom. O 6:22 expedícia Radegast z Klínovca, ako by stál vedľa mňa. Postupne sa začali ozývať aj súťažné stanice. Potešilo spojenie s exp. Tatran a aj exp. HelouKošice. Zo západu chýbal iba Honza Sulejovický . Trocha pomohol Vláďa Tri Dvory , ďakujem.
Celé som to ukončil o 9. hodine. I napriek nepriazni počasia, nakoniec to šťastne skončilo spokojnosťou.

Pre úplnosť ešte mapa spojenia a hlavne poďakovanie všetkým čo sa ozvali, ďakujem.
Milan Senica

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*