Mini CB portejbl

Voľná sobota, pekné počasie, čo budem robiť? Skúsim zopár výziev na CB pásme.

Slovenská portejblová liga v tomto roku píše už svoju 14. kapitolu. A hoci nikdy neatakujem prvé priečky, každý rok do nej posielam denníky. Aj tento týždeň som sledoval avíza o portejbloch na stránke CB klubu Česká Lípa. Niektorí ohlasovali štart na MDŽ, iní zasa o týždeň neskôr. Keďže o týždeň mám v sobotu večer iný program, vyštartoval som na kopec teraz.

Rozhodoval som sa medzi dvoma kótami. Jankov Vŕšok (JN98ER, 533m) a Penhýbel (JN98GN, 600m). Na Jankovom Vŕšku som bol naposledy a na môj vkus tam bolo veľa ľudí, preto voľba padla na Penhýbel. Plán bol postaviť anténu za svetla, čo sa mi aj podarilo. Na oblohe ani obláčika, teplota 7°C a mierny vietor.

Sadol som do auta, zapol stanicu a …. hrôza. QRM rušenie na CB pásme bolo veľmi veľké. Prechádzal som všetky kanály a na 29-ke som narazil na známy hlas – Miro Hlohovec. Zavolal som ho, Miro mi hneď odpovedal, ale obojstranne boli signály premazané signálmi zo sveta. Nakoniec sme spojenie spravili, ale vedel som, že tento portejbl bude biedny.

Usadil som sa na vedľajšom kanáli, predsa je tak väčšia šanca, že niekto po spojení s Mirom preladí stanicu o kanál vyššie a bude ma počuť. Za dve hodiny sa mi však podarilo spraviť len 6 spojení. Rušenie okolo pol ôsmej trochu opadlo, ale vzápätí opäť vzrástlo. Bolo počuť stanice z Talianska a Portugalska, no nepodarilo sa mi spraviť ani jedno úplné QSO, ktoré by som mohol zalogovať.

Sklamaný som okolo štvrť na deväť vypol stanicu, a v rastúcom vetre zbalil anténu. Už na mobilku som cestou z kopca počul, že aj Miro na Žalostinej to zabalil. Snáď nabudúce budú podmienky lepšie.

Dopočutia

 3,939 total views,  2 views today

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.