Cébečkári vs vietor

Zimný CB závod má svoju históriu. Ešte v roku 1996 ho organizovali Rafael Pov.Podhradie a Jozef Kočkovce pod názvom Vianočný závod. V čase, keď elektronického smogu nebolo veľa, sa dali aj s domácich QTH urobiť pekné spojenia. Aj tých cébečkárov bolo viac ako dnes…

Po niekoľkých rokoch bolo jasné, že záujem o zimné vysielanie upadá a Považania s jeho organizáciou prestali. Na portejble však stále chodí dosť ľudí, tak sme Vianočný pretek preklasifikovali na Zimný poľný deň. Popritom každý rok meníme vysielaný/prijímaný kód, aby sme tak zatraktívnili nadväzované spojenia a urobili tak súťaž v ničom inou. V minulosti to boli napr. rok začiatku vysielania operátora, potom jeho vek, v tomto roku to zasa bola kraj, z ktorého stanica vysiela.

Takmer všetci tohtoroční účastníci sa snažili nájsť na vysielanie miesto, kam sa dá dostať autom. Podarilo sa to bratislavským expedíciám PBH a Saigon, ktoré spoločne okupovali Kamzík (BA), exp. Trnaváci vyšli k rozhľadni Šianec (TT), Milan Senica za bodmi cestoval na Vápenkovú skalu (TT). Exp. Zlatokop vysielala z Častkoviec (TN), Alan Trnava z Bátoviec (NR). Autom sa dá vyjsť aj na Kaktus Maják (ZA), odkiaľ vysielal Marconi Partizánske, samozrejme pod autom rozumieme niečo minimálne 4×4 s uzávierkami.
Na Žalostinú sa nevyštveral Miro Hlohovec, lebo kopec vyzeral ako nasiaknutá špongia. Preto sa po čase ozval z mobilu zo Šianca. Expedícia Marco Polo ostala aj v decembri verná osvedčenému dopravnému prostriedku – vlastným nohám. Po tme a vo vetre sa im podarilo vyliezť na Polom (ZA) a postaviť smerovku HB9CV. Po dvoch hodinách sa ozvali v éteri, ale po pol hodine hlásili technické problémy a provizórne vysielanie, pretože smerovka nevydržala nápor vetra, spadla a prvky sa poohýbali. Niekoľko spojení spravila aj exp. Bororo z Ostrého Vrchu pri Dubnici nad Váhom (TN).

Problém bol však nielen vietor, ale aj pomerne málo staníc na pásme. Tí, ktorí boli na SK-CZ hranici mali spojení pomerne dosť. Ostatní sa však trápili a vyzobali všetko, čo sa na Slovensku vyzobať dalo. Tentokrát sa neozval nikto z Martina, nebolo počuť Liptov, Banskú Bystricu zachraňoval jediným spojením Kozmo BB a slabú prevádzku bolo počuť aj na opakovači 33.Na Slovensku je len niekoľko pravidelne aktívnych večerných kolečiek, v sobotu večer sa však objavilo len jedno – v Podunajskej nížine.

Okolo polnoci sa viacero staníc zbalilo a išli do tepla domova, tí, ktorí sme zostávali na kopcoch, sme tiež vypli vysielačky a pobrali sa spať. Tentokrát to bolo viac trápenie ako potešenie…

Denníky do Zimného CB závodu sa posielajú do 10. januára 20114, súťažiaci, nezabudnite pripísať kategóriu.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*