Je Slovenský CB poľný deň pre všetkých?

Devätnásť rokov ubehlo od prvého CB poľného dňa na Slovensku. Za ten čas sa zmenilo veľa vecí…

Úplne prvý CB poľný deň sa konal v roku 1995 pod taktovkou časopisu CB REPORT. O rok neskôr (1996) sa už nekonal. Nevedno prečo.
Počas vianočného stretnutia v roku 1996 sme sa v CB klube Partizánske rozhodli zorganizovať CB poľný deň (CBPD). Nevedeli sme, že už tu nejaký jednorazový pretek bol. V tom čase cébečko zažívalo na Slovensku veľký boom. Súťaž sme propagovali tromi dostupnými spôsobmi: osobnou pozvánkou na celoslovenských stretnutiach na Remate a Jelenci, na stránkach klubového časopisu CB report a (hlavne) na CB pásme. V tom čase nebol problém zapnúť stanicu počas dňa a DOVOLAŤ SA na prvom kanáli na kohokoľvek v dosahu. Boli tu aj opakovače s pamäťami, do ktorých sme nahrali pozvánky a aj takto sme dostali informáciu o poľnom dni medzi cébečkárov. V tom prvom roku sa súťaže zúčastnilo “až” 6 tímov. Nič moc, ale neodradilo nás to.

foto: Ivan Bardejov /p Stebnícka Magura, KN09OI

foto: Ivan Bardejov /p Stebnícka Magura, KN09OI

PLATNÉ SPOJENIA
Už o rok neskôr bolo v éteri 24 expedícií. To sme nečakali ani v najlepšom sne. V druhom ročníku sme však spravili prvú úpravu propozícií: začali sme počítať len spojenia medzi súťažiacimi na kopcoch. Z východného Slovenska prišiel niekoľkostranový denník so stovkami spojení. Áno, toľko staníc vysielalo v Košiciach, Prešove, na Zemplíne a Spiši, videli sme volačky spod Tatier, aj od Rimavskej Soboty a Lučenca, no len dve spojenia boli s portejblovými stanicami. Všetky ostatné sme neuznali a veľmi nás to mrzelo. Táto úprava propozícií bola krokom späť a my sme stratili niekoľkých priaznivcov na východnom Slovensku.

TERMÍN
V ďalších rokoch sme sa snažili nájsť zmeniť propozície tak, aby sme udržali obľúbenosť súťaže. Najprv sa menil termín. Najprv sa CBPD konal v máji, potom v apríli a potom sme ho posunuli na marec, aby táto súťaž otvárala CB sezónu na Slovensku. Mnohí na kopcoch poriadne vymrzli, tak sme tento termín zavrhli.

Foto: Ondrej Jaklovce, exp. Nádej /p Hole JN98MU

Foto: Ondrej Jaklovce, exp. Nádej /p Hole JN98MU

ORGANIZÁTOR
Tiež sa menil organizátor. CB klub Partizánske na prelome tisícročí postupne utlmil svoju činnosť, preto záštitu prevzal Slovenský CB rádioklub. Menil sa však aj samotný vyhodnocovateľ súťaže. V roku 2006 sa vyskytli veľké problémy pri vyhodnocovaní súťaže a prezident SCBR výsledky po pár mesiacoch anuloval. CB poľný deň sa začínal prakticky odznova. Opäť bolo treba vybudovať dôveru a záujem. V tom klubu pomohli viacerí členovia i nečlenovia klubu a súťaž tým dostali na terajšiu úroveň.

OZNAČENIE
Najviac polemík vznikalo pri označovaní staníc. Po vzore českolipského LPD sme zaviedli súťažné znaky. Prinieslo to zjednodušenie vyhodnocovania a kontroly, ale niektorým cébečkárom nevyhovovala identifikácia volačkou expedície aj súťažným znakom. Po pár rokoch sme znaky zrušili a propozície zjednodušili na maximálnu možnú mieru.

Foto: Števo Zvolen, exp. Mafia /p Mozoľovci JN98NM

Foto: Števo Zvolen, exp. Mafia /p Mozoľovci JN98NM

Foto: exp. HelouKošice /p Uhornianske sedlo KN08IQ

Foto: exp. HelouKošice /p Uhornianske sedlo KN08IQ

LOKALIZÁCIA
Zmeny sa týkali aj obmedzenia miesta vysielania. S príchodom priemyselného a DX rušenia sme určili súťažné QTH na územie Slovenska. Predtým to boli verzia SK+CZ, alebo verzia bez obmedzenia. Tým sme znevýhodnili stanice na východnom Slovensku, ktoré nemali šancu na 200- a viac kilometrové spojenia do Českej republiky tak, ako stanice na západe republiky. Spomínam si na 11. ročník (2007), kedy by s veľmi výrazným náskokom vyhrala exp. Radegast z kóty na česko-slovenskej hranici. Veľká väčšina tých spojení bola do Českej republiky. Páni nakoniec požiadali o vyhodnotenie mimo súťaž. V tom istom roku exp. Mafia nespravila z južného Slovenska ani jedno spojenie. CB pásmo na južnom Slovensku bolo mŕtve. Áno, aj takéto anomálie sa vyskytli.

ROVNAKÉ PODMIENKY
Ak mala byť súťaž čo najobjektívnejšia a určená všetkým slovenským staniciam, bolo treba spraviť obmedzenie na územie Slovenska a opäť namotivovať východniarov. V tom spravil kus roboty najmä v posledných rokoch Strašidlo Košice. Vďaka nemu (a samozrejme aj niekoľkým ďalším cébečkárom) sa pásmo na východnom Slovensku plní starými aj novými volačkami.

POROVNANIE
Pred každým novým ročníkom sa objavujú diskusie na tému platných spojení. Na území bývalého Československa sa organizuje asi 5 jednorazových a 2 celoročné súťaže. Ak by každá z nich mala mať rovnaké pravidlá, bolo by zbytočné organizovať ich toľko. Rôznorodosť súťaží ponúka cébečkárom alternatívy. Porovnajme si ich.

názov* organizátor termín prihlasovanie súťaž.znaky miesto vysielania platné spojenia
EBH SCBR+Matador máj áno áno (+ volačka) SK + CZ všetky stanice
LPD CB klub ČL júl áno áno SK + CZ súťažné a kontrolné stn.
CBPD SCBR august nie nie SK stanice z územia SK
PE33 Mates FM september áno áno (+ volačka) SK + CZ súťažné a bonusové stn.
ZCBZ SCBR dec/jan nie nie SK + CZ všetky stanice

*/
EBH – Éter bez hraníc
LPD – Letní polní den
CBPD – Slovenský CB poľný deň
PE33 – Podzimní éter 33
ZCBZ – Zimný CB závod

Slovenskú portejblovú ligu a českú CB ligu netreba porovnávať, ich pravidlá sú v podstate rovnaké. Práve táto rôznorodosť krátkodobých súťaží poskytuje užívateľom CB pásma možnosť výberu. Skalní sa zúčastňujú každej súťaže a trávia na kopci takmer všetok voľný čas, niektorí majú radi len jednorazové akcie, a iní sa vysielajú len počas tej svojej jedinej obľúbenej súťaže.

foto: exp. Trnaváci /p Slepý vrch, JN88QK

foto: exp. Trnaváci /p Slepý vrch, JN88QK

SPOLOČNÝ CB POĽNÝ DEŇ

Pred dvoma rokmi sme počas stretnutia v českých Holiciach diskutovali s českými organizátormi súťaží o tom, ako spojiť LPD a CBPD do jednej súťaže. Hlavným cieľom bolo poskytnúť účastníkom väčší počet potenciálnych spojení a zatraktívniť tak poľný deň. V oboch súťažiach je však tak veľa rozdielov, že by bolo potrebných mnoho úprav a ústupkov. Nakoniec sme sa zhodli, že obe súťaže majú svojich priaznivcov a bola by škoda o nich prísť.

Snažili sme sa niekoľko rokov nájsť najoptimálnejšie nastavenie propozícií CB poľného dňa, aby súťaž bola prijateľná pre čo najväčší počet Slovákov od Bratislavy po ukrajinskú hranicu, od Štúrova po Tatry.  V tomto roku sme propagovali na stránkach SCBR, pbh.sk a Facebooku každú jednu súťažnú stanicu. Myslíme, že aj to pomohlo k počtu účastníkov (cca 20). V poslednom týždni každý deň prišla minimálne jedna informácia o plánovanom portejbli. Aj keď v tomto roku počasie moc nevyšlo a ďaleké spojenia do Českej republiky sa konali len sporadicky, na mnohých slovenských kopcoch vo všetkých častiach Slovenska boli postavené antény. Škrt trochu spravilo počasie, ale to je na celej súťaži jediné, čo neovplyvníme.

CB poľný deň napíše o rok svoju jubilejnú 20. kapitolu. Chceme vás všetkých požiadať o spätnú väzbu. Napíšte nám v komentároch (alebo e-mailom) vaše postrehy, návrhy na zlepšenie a zatraktívnenie súťaže.
Ďakujeme za záujem o CB poľný deň, každý portejblista, či domáci účastník, alebo len prispievateľ do diskusie zviditeľňuje CB pásmo a udržuje ho pri živote.
Bolo by pekné budúci rok počuť z kopcov (takmer) všetkých doterajších účastníkov 19-tich ročníkov CBPD. Prejeme vám veľa pekných spojení nielen pri tejto súťaži.
73 a dopočutia

za Slovenský CB rádioklub
Marconi Partizánske
SK-424

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*