A čo tak preteky pre deti a mládež ?

Určite sme všetci v posledných rokoch zaznamenali rozvoj CB prevádzky. V éteri sa ozývajú nové volačky, alebo sa objavia volačky aktívne pred mnohými rokmi. Vekový priemer je však stále pomerne vysoký. Skúsme dať deťom a mládeži viac priestoru pre vysielanie.

Veľmi sa mi páči myšlienka, ktorú mnoho rokov realizujú rádioamatéri na VKV pásmach, keď niekoľko hodín pred júlovým poľným dňom (3. subregionál) dajú priestor pre súťažné vysielanie deťom a mládeži. Antény má takmer každý pripravené už okolo obeda a detský poľný deň je dobrou príležitosťou otestovať si celý setup. 

Preto sme sa v Slovenskom CB rádioklube rozhodli zorganizovať podobnú aktivitu aj v CB pásme. V sobotu 19. júna vo večerných a nočných hodinách sa uskutoční 2. ročník Fair Play závodu, ktorý organizuje CB rádioklub Barbakan. Dve hodiny si však mikrofóny do rúk vezmú deti a mládež, aby mohli absolvovať svoj nultý ročník – MDD CB závod.

Vôbec netušíme, koľko detských hlasov sa ozve v éteri, ale ak by ich bolo aspoň 10, bude to pre nás signál zorganizovať pre deti aj ďalšie ročníky, alebo iné CB (PMR) aktivity, ktoré ich privedú k nášmu koníčku. Mnoho staníc vysielajúcich z domácich QTH bude určite volať súťažiacich v MDD CB závode, chceme však všetkých poprosiť o trpezlivosť, pretože veľa detí bude držať mikrofón možno po prvý raz.

Súťaži je venovaná samostatná stránka, kde sú zverejnené propozície. Možno zistíme, že ich treba do budúcnosti upraviť, v každom prípade však nepôjde o lokátory a kilometre, ale o počet nadviazaných spojení. Pri MDD CB závode sa v éteri stretneme v  sobotu 19. júna 2021 o 16.00 h.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na A čo tak preteky pre deti a mládež ?

 1. Marconi PE povedal:

  Termín MDD CB preteku je úmyselne zvolený pred Fair Play závodom, takže vyhlásením neobsadzujeme žiaden “ďalší” termín. To je aj záruka, že deti budú pri rádiostaniciach pod dohľadom skúsených operátorov, ktorí sa mikrofónov chopia po nich. Preto nepredpokladám, že by sa našli prípady, aké si opísal vo svojom komentári. Ako vysielať, ako nadviazať spojenie, ako nerušiť ostatných, toto všetko bude popísané v materiáli, ktorý pripravujeme a zverejníme na stránke. (Boli problémy so zdieľaním dokumentu, ale už sme ich vyriešili).

 2. Demonn SK588 povedal:

  dobrá myšlienka-ale- dať deťom do rúk vysielačku je dvojsečná zbraň, môžeme to počuť na PMR pásme takmer každý deň, čiže by som to ešte raz zvážil a doplnil by som formu primeranej edukácie tak aby deti pochopili, že rádiostanica v akejkoľvek podobe nie je hračka, a po druhé – z dôvodu pandémie je kalendár akcií tak prehustený, že by som asi radšej ponechal len osvedčené súťaže, stretnutia a tradičné akcie. Nové aktivity by podľa mňa bolo vhodné odložiť na rok 2022.

 3. Erixon povedal:

  Kaso, o jednom by som aj vedel, len sa obavam, ze nebude vyhovovat vekovej skupine.

 4. Marconi povedal:

  Jano, každý sám za seba, z jednej ant môže vysielať aj viac jednotlivcov. Každý si vedie vlastný dennik. Kukni propozície, tam to je uvedené

 5. Kaso povedal:

  Nápad zaujímavý, pre našu budúcnosť určite dôležité. Osobne deti nemám, susedove kradnúť nesmiem a cudzie mi nikto nepožičia. Nemá niekto dieťa čo bežne spáva v stane a v spacáku vo výške 1700 metrov??? Ďakujem

 6. Jano-Korňa povedal:

  super napad,
  skusim zmotivovat miestnu skupinku (cca 14r- osmaci) z 35kanala a vytiahnut ich na kopec.

  -otazka do plena: mozu ist spolocne ako exp.(npr. Korňa), alebo kazdy pod svojou volackou (BajoKorna, FilipKorna, KikoKorna, MarekKorna) ???

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*