CBPD #10 – Signály až na Chalkidiki

SCBR_logo_mPo dlhom čase sa chcem znova prihlásiť. V nedeľu sme sa vrátili zo skoro 3-týždňovej stanovačky v Grécku. Špeciálne pre to som si krátko pred odchodom do Grécka namontoval novú mobilnú ant. Santiago 1200. Aby dobre fungovala, musel som si ju skrátiť na 185 cm.


A keď sme už boli v Macedónsku, mal som popri ceste po diaľnici prvé spojenie do Saska – Nemecka. No chlapi tam boli trochu v šoku, keď som povedal, kde som. Naším cieľom boli campy na poloostrove Sithonia na Chalkidiki. Celý čas som mohol (medzi plávaním s rodinou a pádlovaním na kajaku) robiť spojenia do Nemecka a Rakúska. Čechy mi však nechceli veriť, kde som. Spojenia bolo až také čisté, že sme si mohli väčšinou dávať 5/9. Pritom som mal nadmorskú výšku ani nie 1 meter a vzdialenosť k vode maximálne 10 metrov. Len Egejské more je veľmi slané!

2016-andreas-chalkidiki-01

2016-andreas-chalkidiki-02

Deň pred CBPD som z lokátora KN20AB brejkoval aj na Slovensko. Žiaľ, nepamätám si volačku, ale kolega mal tiež pekné spomienky na Chalkidiki. V sobotu ráno, v deň CBPD, sme boli v Toroni – KM19WX. A hneď som mal spojenie s Tarzanom v Banskej Bystrici. Hlásil som sa mu pod mojou volačkou Skipper. Signály boli až také silné, že hneď sa brejkovalo veľa staníc aj z Nemecka. Veľakrát som poprosil, aby uvoľnili kanál 29 pre Tarzana, lenže všetci to jednoducho ignorovali. Tak som sa len veľmi krátko s ním rozprával.

2016-andreas-chalkidiki-03

Od 16.00 SELČ (grécky čas 17:00) som už počúval. No celá pásmo ako mŕtve. A pritom boli dni predtým skvelé na DX. Konečne od taky 21:00 SELČ som začal počúvať slovenské a české stanice. Lenže pásmo bolo veľmi silne zarušené. Počul som expedície Tatran, Tiger, Trnávaci, Apollo, Marco Polo, Pavol Turíčky. Ako QTH som rozumel: Kriváň, Štrbské Pleso. Veľa staníc som počúval na kanaloch FM 2, 4, 7, 27, 28, 29, 39.

Okolo 21:26 SELČ sa mi podarilo nabrejkovať na Pavla Turíčky. Keď som zistil, že na Slovensku ťažko rozumiete “Skipper”, tak som sa hlásil ako Exp. Horná Orava. Pavol ma krátko aj bral, ale rýchlo prišlo silné rušenie, že to hneď skončilo. Okolo polnoci už bolo úplne ticho.

Mal som pocit, že veľa staníc používa smerové antény. A keď bolo rušenie, nemohol som ich rovnomerne sledovať. Dúfal som, že môžem rozdávat pekné body z takej vzdialenosti, no škoda, nedalo sa…

2016-andreas-chalkidiki-04

73, Andreas (exp. Radio Horná Orava) Rakúsko

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*