CBPD #3 – Ako sme si chytili živého Apača

Odpočet času do začiatku PD 2018 na stránke SCBR bežal pomaly, aspoň mne sa tak zdalo, ale predsa nakoniec sa objavila hodnota 00 d 06 h 30 min a to bola hodnota nášho štartu na kótu Machnáč ako exp ECHO.

V zložení Satelit, Ježibabka, Popleta, Dargov, Snikers Nemšová, Snikersov doprovod, Michal Teplice, sme vyrazili o 11:30 smer Kykula a vrch Machnáč. Cesta ubiehala bez problémov, obytný príves veselo nadskakoval za vozidlom 4×4, samozrejme aj výbava v ňom, komunikácia počas cesty neutíchala, plní elánu a odhodlania zvíťaziť sme dorazili na kótu.

2018-08-echo-01

Mali sme trochu obavy o zjazdnosť cesty po výdatných dažďoch, ktoré predchádzali akcii, ale naše obavy boli neopodstatnené, cesta bola dokonale zjazdná a bez najmenšieho zaváhania sme dorazili na vrchol. Satelit pooškraboval blato z karavanu nahádzané od kolies ťažného vozidla a začal pripravovať vysielacie stanovište. Ježibabka nelenila, siahla do zásob proviantu a podelila sa s nami o vlastnoručne vyrobené dobroty. Dargov ihneď nastúpil na spojazdnenie techniky, anténneho systému, pričom mu výdatne pomáhal Michal Teplice. Asi za hodinu bolo všetko pripravené na vysielanie,

2018-08-echo-03

takže sme sa mohli venovať pekným výhľadom, spojeniam s priateľmi na pásme CB a PMR zo Slovenskej aj Moravskej strany. V éteri bolo celkom živo. Satelit zachytil komunikáciu Apača Znojmo, brejkol ho a po chvíli začala zaujímavá debata: Apač si vybral dobré miesta na vysielanie, avšak nevhodné na príjem z dôvodu zarušenia pásma vysielačmi na verejnú komunikáciu, internet a televízie s rádiami.

Po chvíľke padlo rozhodnutie pozvať Apača ku nám na kótu Machnáč. Apač súhlasil a vydal sa smerom ku nám. Navigácia bola trochu náročná, pretože kto nepozná cestu, ľahko zablúdi a veru tak aj bolo. Nakoniec sme ale prekonali aj túto prekážku a osobne uvítali Apača Znojmo na Machnáči.

V prvom momente sme veľmi silne uvažovali, že vyhlásime rezerváciu okolo kóty, aby sme ochránili Apača od nástrah civilizácie, po určitom čase sme však myšlienku zavrhli ako nepotrebnú. Apač sa ihneď integroval do našej spoločnosti a po obdržaní hrnčeka s kávou a Ježibabkinho mäsového koláča už bol na nerozoznanie od nás ostatných a zapadol do kolektívu ako dobrý známy.

2018-08-echo-02

Úderom 17. hodiny sme došli k záveru, že by bolo vhodné začať súťažiť, my sme však zvolili iný taktický postup. Počúvaním na pásme sme zistili, kto odkiaľ vysiela akým signálom, zmapovali sme si éter a začali sme o niečo neskôr. Spojenia pekne pribúdali až do neskorých nočných hodín, popri tom sme robili aj mimosúťažné spojenia na Slovensko aj Moravu. Nad expedíciou sa začalo „zmrákať”, vysielanie bežalo v plnom prúde a boli sme nútení sa pripraviť na nočnú prevádzku.

2018-08-echo-04

Po takmer prebdenej noci, sa nám ráno podarilo urobiť ešte niekoľko spojení a potom nastal tradičný rituál balenia techniky a lúčenia. Srdečne sme sa rozlúčili s Apačom a dohodli sme sa, že toto určite nebolo posledné naše stretnutie, tešíme sa na ďalšie a na množstvo spojení.

Tohtoročný CBPD 2018 z môjho pohľadu považujem za skvelú akciu, teším sa na ďalší ročník a ak vyjde počasie, tak ako bolo teraz, iste sa bude na čo tešiť. Takže dopočutia v r. 2019 na CBPD a okrem toho čo najčastejšie z portejblov.

Demonn Dubnica (SK-588)

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*