Podzímní Éter 33 alebo ako MAFIA “Radegastov lapala”

Podzimní Éter 33 je poslednou CB súťažou v kalendárnom roku a tak sme zvažovali či ísť, či neísť. Nášmu rozhodovaniu výrazne napomohlo Holické stretnutie, kde sme dali všetci hlavy dokopy a dohodli sme sa svorne, že sa zúčastníme všetci…

 

 

Na posledný závod roku sme si pripravili novinku – novú tajnú zbraň. Pri poslednej výrobe HB9CV Marconimu sme vyrobili rovno dva kusy a jedno nám zostalo. Už dávnejšie sme závideli expedícii Radegast ich dvojitému HáBéčku a tak raz Cyro ZV vyhlásil, že čo keby sme si takúto anténnu sústavu postavili aj my. Mne osobne sa do tohto projektu nejak veľmi nechcelo, ale ako sa hovorí, dal mi tým do hlavy červíka. No a ten červík mi v hlave vŕtal, vŕtal a vŕtal…až padlo rozhodnutie, áno ideme do toho.

Prečítal som si niekoľko desiatok odborných článkov, vyžiadal rozumy od starších a skúsenejších a zapojil do projektu rôznych kamarátov či známych. Na počudovanie všetko na stavbu sme v garáži mali až na 75ohmový koax, ale aj ten sme nakoniec na Holickom blšáku našťastie zohnali.

Prípravy začali ako vždy na papieri a pokračovali zváraním hliníkovej konštrukcie. Tu nastal prvý problém, ja som to chcel zvariť tak a oni mi to zvarili o 90° naopak. Na druhý krát však bolo všetko OK. O sfázovanie antén a prípravu koaxu som požiadal Rada Bardejov. Cez týždeň sme sa pokúsili celú sústavu postaviť a vznikli ďalšie problémy a museli sme kompletne prerobiť kotvenie celého stožiaru, ale aj toto sme za dva dni mali vyriešené. Vo štvrtok večer kuriér doniesol od Rada koax a mohlo sa definitívne nakladať.

Prihlásil som nás na Trnovník alias Čertovu Skalu v Kremnických vrchoch, kde sme dobrých 10 rokov neboli. Reku pozrieme ako sa to tam zmenilo. Počet súťažiacich sa každým dňom rozrastal, čo zaručovalo, že sa nudiť rozhodne nebudeme.

Nastal deň D. Doobeda sme naložili dodávku a v predstihu vyrazili. Cestu zo Zvolena na Kremnické Bane máme za tie roky zmáknutú, ALE vždy sme chodievali diaľnicou. Teraz sme vyrazili dodávkou bez diaľničnej známky a cesta bola skutočne veľká sranda a miestami sme sa točili ako na kolotoči na nejakom jarmoku. Všetko sme však bez jedinej chybičky zvládli a okolo obeda sme sa s dodávkou dostali až úplne na vrchol pod Čertovu Skalu. Keďže tam však nebolo dostatočne voľného miesta, museli sme cúvnuť trošičku nižšie. Predsalen táto sústava si vyžaduje istý priestor na postavenie a okolité stromy by nám jednoducho zavadzali.

Všetko sme postavili, pozapájali a sústava išla hore na prvé kontrolné meranie PSV. Tu ďalší problém, PSV cez tri. Čo teraz?

Všetko muselo ísť naspäť dole a po odstránení banálnej chybičky už všetko ladilo ako má. Plánovali sme začať okolo 16-17h a tak zostalo času aj zbehnúť do okolitých lesíkov pozrieť na huby.

Na kóte síce slniečko svietilo, ale všade fúkal nepríjemný nárazový vietor. Antény vo vetre tak rezonovali, že vyhrávali ako na nejakých Folklórnych Podpolianskych Slávnostiach.

Začali sme okolitými spojeniami, ale cítili sme, že príde čas aj na diaľky. Nikde totiž žiadne rušáky, proste ideálne podmienky pre portejblovanie. Pomaličky sa hlásili stabilní účastníci CB súťaží Milan Senica, Perún, Ondrej, Križiaci, Apollo, Krtko, Baťovan, Jano Nové Zámky, Skipper Kittsee a neskôr aj Strašidlo Košice. Pomaly sa zmrákalo, no najdlhšie spojenie v denníku stále iba 195km na Vysokú Holu. Pritom sme slabúčko čítali Radegastov, rovnako aj exp.Pohádku, dokonca keď si Honza Sulejovice zbehol na pivko a chytila sa majku Mirka, hneď to bolo z trojkového rádia štvorkové, podobne na tom bol aj Vláďa Tři Dvory, ale všetko všetko iba jednosmerne od nich ku nám. Od nás ku nim ani prd, nik z nich nás nebral. Všetci z hraníc ich už mali v denníkoch a my nič. Radegasti nám z dvojkového rádia vyliezli dokonca štvorkové, skúšali sme ich takmer každú polhodinu, no bez úspechu. Podmienky však boli inak tak dobré, že nás konečne započul aj Pepa Dolní Kounice /p Výhon. Ten dostal v Holiciach za domácu úlohu, urobiť niečo so svojimi ušami a zdá sa, že si ich poriadne vyčistil a 174km bolo v denníku.

Na tretí či štvrtý pokus sa konečne prvý krát podaril Karel Tršický ako kde inde Na Kopci. Po ňom konečne prvá tristovka – Čáryfuk Tanvald na Kamenci 337km a tesne za ním aj V3D /p Slavětín 305km. No ostatné spojenia zostali pre nás tabu. Dohodli sme sa však na 5:30, že sa pokúsime zopakovať ráno, keď bývajú vždy najlepšie podmienky šírenia.

Budík 5:29, kanál 38 Radegast 0/0 :-(, skúšam kanál 28 a je tu Pohádka za 3/2. Brejk MAFIA a modlím sa! No konečne MAFIA ozvalo sa z druhej strany. Na desiaty či koľký pokus je to doma a 450km DX v kapse! Konečne, hovorím si.

Hľadám Radegastov a nachádzam ich na 38ke, sú u mňa 4/2, volám ich 5x, 10x, 15x no nič. Zrazu brej exp.Borúvka. Počujem dobre? Je to El Presidentov hlas? A fakt Honza Sosnová portejbl Luž. Paráda, vedel som, že je v éteri, ale nepočul som ho pred tým. Dávam mu 3/1 a 390km je v logu.

Pomaly sa rozvidnelo, spoza Skalky vykuklo slniečko. Radegasti stále vyhrávajú štvorkovým rádiom, všetci ich majú v logu, len MAFIA má h.v.o… 7:39 posledný pokus. Volám ich a s pomocou Honzíka ich na asi šesťdesiaty či sedemdesiaty pokus robíme!!! Dávame im s Cyrom 4/1 a DX večera, teda skôr rána je skutočnosťou – 485km.

Plánovali sme o ôsmej baliť, ale vďaka Moravským kolečkám pokračujeme, keďže stále počujeme nové a nové stanice. Okolo deviatej už Radegastov berieme 5/2 a skúšobne ich brejknem. Už to chodí parádne a berú na prvý raz. A to som to chcel už zbaliť. 9:31 už ale definitívne končíme. K stovke sme sa ani nepriblížili, ale dvojča bolo cítiť a to poriadne. Aspoň ľudia v dolinách tak vyprávali…:-)

Podarilo sa veľa pekných spojení, ale veľa veľa spojení sme jednoducho nedokázali urobiť: Quido Košeca 3/1 59km, Hogo Fogo Dubnica 3/1 65km, Šimon Čadca 4/1 80km, Valibuk Skalité 4/2 83km, Miluška Mořkov 3/1 110km, Kuba Zlín 4/1 112km, Ivoš Napajedla 3/1 115km, Zdena Příbor 4/1 118km, Vašek Příbor 4/1 118km, Božka Havířov 3/1 122km, Honza Šumbark 3/1 128km, Tonda Poruba 4/1 132km, Jirka Věžičky Poruba 3/1 132km, Vlastík Dolní Lutyně 3/1 135km, Láďa Vítkov 4/1 143km, Monty Hustopeče /m Výhon 3/1 174km, Jura a Hanka Benešov /p Na Horce 4/3 180km, Čenda Bystřice nad Perštejnem 3/1 213km.

No najviac mrzeli posledné dva najdlhšie: Soptík Huť /p Černá Studnice 3/1 349km a Železnej Dědek Litvínov /p Klíny 2/0 444km. Škoda počuli sme toho naozaj dosť, pred závodom aj Tomáša Sruby, ale to som ešte nemal vytiahnutý papier.

Nová zbraň teda fungovala naozaj parádne. Na jar by som kľudne povedal, že počuli sme aj trávu rásť… Určite tých portejblistov v Čechách bolo viac, ale my sme od hraníc 100km, čiže každé spojenie za hranice je pre nás taká malá oslava.

2xHB9CV síce fungovalo, ALE keďže sme priveľa staníc neurobili, musíme na nej urobiť ešte mierne úpravy. O tom ale až nabudúce…

 

Expedícia MAFIA ďakuje týmto článkom všetkým brejkom za spojenia, ale aj tým, čo sa o spojenie pokúšali a nevyšlo to, možno nabudúce. Najbližšie v októbri, ak nebude mrznúť, nebodaj snežiť. 73 Števo a Cyro Zvolen / Exp. MAFIA

Števo Zvolen SK-525

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*