CBPD #5 – „Vydarený“ poľný deň expedície Integráč

Tekk nás príhlásil na Skalku.

Už od EBH som bol rozhodnutý, že idem posunúť toto hobby do nového levelu a postavím pre našu expedíciu anténu HB9CV.

Ľudia z nášho sídliska navyhadzovali dostatok tyčiek na prádlo, ktoré sa nakoniec ocitli u mňa v byte, takže matroš na stavbu antény som mal zadarmo. Začalo rozsiahle bádanie na internete aj bádanie v praktickej stavbe. Moje prvé prototypy boli na niekoľkonásobne vyššie frekvencie ako je CB, mal som teda možnosť pri malých rozmeroch antény odskúšať čo funguje a čo nie a uplatniť poznatky pri stavbe antény pre CB. Bol som nemilo prekvapený, ako málo informácií o tejto anténe na internete je, a tak v zápale googlenia som sa náhodou dostal k článku o anténe W8JK. Hneď sa mi jej vlastnosti zapáčili, testy na vyšších frekvenciách preukazovali dobré výsledky, tak som sa rozhodol, že moja prvá podomácky urobená anténa na CB bude nakoniec W8JK.

Mal som týždeň dovolenku a ostávali dva dni do CBPD, keď som sa pustil do stavby antény. Šťastena mi zrejme priala, lebo ďalší neznámy darca akurát v ten týždeň vyhodil u nás na sídlisku vstavanú skriňu a hranoly z jej konštrukcie sa mi hodili na izolovaný stožiar pre anténu. Stihol som ju ale postaviť načas, dá sa povedať, že v poslednej minúte. Už ostávalo len potrápiť sa na kóte a dobre ju naladiť.

Sobota.

Dopravili sme sa s Tekkom na Skalku. Vrcholom prelietal studený mrak, Tekk si hneď obliekol teplú bundičku. Úprimne sa priznám, že v tom vetrisku, aký tam fučal, by som obyčajne postavil asi len polku a vykašlal sa stavať ešte nejakú smerovku, ale tešil som sa ako malý chlapec na test novej antény. Tak som sa pustil do montáže “Dvojvé-osmičky”. Trvalo mi to dačo cez hodinu. Na Skalke sa pri nás pristavili veľmi milí pracovníci Horskej služby a osadili na kóte šikovný stĺp určený pre značky turistických chodníčkov. Po ich odchode sme tento stĺp použili pre našu anténu. Vetrisko fučal, našťastie anténu sa nám rýchlo podarilo naladiť na PSV 1.2 a aj výkonová strata bola pomerne malá, takže aj impedančne sme sa trafili. Bude ale anténa aj dobre počuť?

integráčStĺp, ktorý sme do zeme pomohli zasadiť aj my.

Tekk prelaďuje kanály na stanici, obidvaja ostávame v napätí čo sa z vysielačky ozve… V tom čisto, bez zrnka šumu 59 sa z vysielačky ozýva „Tady expedice Pohádka….“, tľapli nám ruky a obidvaja natešení zapíjame úspech. Až neskôr sme sa dozvedeli, že Pohádka nevysielala z Čiech, ale bola od nás sotva 30km. Nie je času nazvyš, súťaž už zo 20 minút beží a my si len teraz začíname organizovať pracovisko. Fúkal silný severozápadný vietor a v nárazoch sa opieral do našej antény, ktorá by sa pod náporom vetra možno aj zlomila, keby nás nenapadlo zúfalé riešenie, uchytiť anténu zo severu o prívodný koaxiálny kábel.

Začali sme vysielať, reporty sú slušné, Mates Brno z Veľkého Inovca nám dáva 55,  expedícia Považie z Machnáča tiež 55. Vtom k nám na Skalku prichádza posila – Miro a Foxo BB a ich kamarát. Gril si rozbalili rovno pod anténou. To ja už mám na sebe oblečené všetko, čo som si zo sebou doniesol a balím si nohy do spacáku, lebo teplota klesá a vietor neutícha. Náladu nám dvíha alkohol, Tekkovi sa začína hovoriť ťažšie do vysielačky, takže sa odchádza ohriať do auta. Vtedy sa nám vybila prvá baterka. Ja to prepínam na Alamat 296 a pokračujem v robení spojení. Všetko sa dobre rozbehlo, v spacáku mi ani nie je zima. Malý zvrat nastal pred 20:00, keď po grilovačke odchádzala od nás trojica chalanov. Na malý moment som nesústredený, keď chcem stíšiť vysielačku, som zrejme ubral RF-gain a vôbec som si to nevšimol. Zapisujem čudné reporty: 40-55, 30-55, prehadzujem medzi W8JK a polkou anténou. W8JK počuje lepšie, takže problém s anténou vylučujem. Spojenia veľmi rýchlo pribúdali.

Pohľad na prístršok a vetrom ohýbané antény.

Tohto roku ma potešila nevídane vysoká účasť bystrických cébéčkarov v éteri, o ktorých som ani netušil, že ich toľko máme… Števo písal, že sa na Sitne s HB-čkou dosť natočí, anténa W8JK je jej lenivejší starší brat, lebo táto anténa dokáže vysielať aj dopredu aj dozadu, takže sme ju na Skalke nasmerovali v smere východ-západ a viacej už sme s ňou nehýbali. Poviem pravdu – posledné, čo by som v tom vetrisku ešte chcel robiť, je vyliezať zo spacáku a točiť anténou. Ak sme chceli prijímať čisto sever a juh, bez problémov zvládala polka, takže to mal riešiť anténny prepínač, ktorý sme ale nechali doma. Na “fópa” so stiahnutým RF-gainom som prišiel až neskoro po polnoci. To nám už ale nová anténa úplne „ohluchla“. Ráno sme zistili, že PSV antény je privysoké, takže nám nápor vetra pravdepodobne musel niekde odtrhnúť kábel, Ten sme mali len požičaný od Tarzana BB. Ráno sme už mysleli len na to, ako všetky tie rárohy čo najrýchlejšie pobaliť a dostať sa domov. Nebyť tých pár neplánovaných momentov z technikou, súťaž by prebiehala hladko, ale aj tak to stálo za to. Vyčistili sme si na kopci hlavy a dobre sa zabavili.

Poďakujem organizátorovi súťaže a o rok dopočutia priatelia.

73, Hurikán Banská Bystrica.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*