exp. Baťovan na Žarnove

Ak chceme v Letnom poľnom dni získať popredné umiestnenie, musíme nájsť vysokú kótu pomerne blízko k SK-CZ hranici. šanca na dobrý výsledok klesá s každým ďalším kilometrom od hranice smerom na východ. Preto nám bolo jasné, že ideme rozdať body a spraviť aspoň nejaký denník do Slovenskej portejblovej ligy.

Po mnohých rokoch sme pod názvom BAŤOVAN oživili pôvodnú zostavu expedície MARCOni a aPOLO. Vybrali sme sa s Erixonom/kedysi Apolom Partizánske na Žarnov (840m, JN98GO).

foto: sk.wikipedia.org
Je to bralnatý vrchol, nachádzajúci sa v juhozápadnej časti pohoria, nad obcou Horná Ves. Vrch pokrýva zmiešaný les, no časť vrcholu tvorí veľké bralo, na južnej strane prudko klesajúce skalnatým zrázom. Veľká časť vrcholu patrí do prírodnej rezervácie Buchlov. (zdroj: Wikipedia)

Prieskum kóty spravil Erixon asi pred mesiacom počas turistiky a oznámil mi potešujúcu správu – nemusíme brať žiaden stožiar, na kóte je tyč s priemerom vhodným na uchytenie antény. Fajn, pár kilogramov ušetríme. Na Žarnov sa totiž dá ísť iba pešo. O piatej večer parkujeme v osade Rudica, nakladáme na chrbty vaky (každý má asi 15 kg) a vyrážame. Čaká nás 3-kilometrová cesta s prevýšením 450 m. V úmornej horúčave sa tešíme na tieň lesa, ale ani pod stromami to nie je o nič lepšie. Leje sa z nás, akoby sme stáli pod odkvapom. Keď sme asi v polovici kopca, počujeme výzvu Miazgu Oslany. Zisťujeme, že ten práve prišiel na Žarnov. Výborne, ďalší do partie…

Na vrchol prichádzame za 90 minút (60 min stúpania + 30 min prestávky, lapanie dychu a utieranie potu). Máme pol hodinky do štartu. Najprv prezliecť do suchého, potom trocha občerstviť. Miazga nás víta, cez vrcholový dvojkríž má prehodenú drôtovú anténu, na zemi malinké CBčko, v ruke PMR. Takmer hneď všetko odkladá a ponúka za štamprlík orechovice.  Zisťujeme, že priemer rúrky je o 2 mm menší, ako je šírka úchytu našej antény. Hrubá sila však pomohla a o pár minút je anténa na mieste. Práve vtedy začína 1. etapa a my využívame Miazgovu stanicu na prvé súťažné spojenie s CL-35. Števo na portáloch ohlásil nejakú krtinu, tak si to švihol na Martinské hole. Riadna krtina…

2018-07-batovan-1

Miazga Oslany (vľavo) balí svoju techniku pred odchodom, Marconi zapisuje prvé spojenia

2018-07-batovan-2

Marconi PE

Miazga okolo ôsmej odchádza, aby ešte za svetla zišiel dolu k autu. My s Erixonom medzi spojeniami hľadáme najrovnejší kúsok na skale, staviame stan a presúvame doň stanicu. Súťažných spojení nie je veľa, o to viac potešia nesúťažní portejblisti a stanice z domácich QTH. Z vedľajšieho Buchlova, čo je asi 2 km vzdušnou čiarou sa ozýva Rado Bošany. Nejako sme sa zle dohodli. Pôvodne sme mali byť spolu, no sme na dvoch kótach v jednom lokátore. Tak ho aspoň zapisujeme do denníka. Najdlhšími spojeniami v 1. etape (do 23:00) sú Jordán Nový Jičín na Dlouhých Stráních a Tomáš Kamenný vrch Brno na Býšovci.

Prestávku medzi etapami využívame na fotenie. Mesiac je síce schovaný za mrakmi, ale nočné výhľady stoja za to. Okrem toho hodnotíme v éteri 1. etapu s exp. Ondrej, Perún, Mafia, do toho sa ozve Cyro Zvolen z portejblu, čím získava u nás prvenstvo – najvýchodnejšia stanica víkendu.

2018-07-batovan-5

V strede Partizánske, vľavo Topoľčany. Smer na CZ zakrýva Inovec JN98AS

2018-07-batovan-3

Okolo druhej ráno vykukol Mesiac spoza mrakov a nahradil lampáše

Okrem toho sme teste po západe Slnka postavili aj druhý stožiar. Je to vlastne 8-metrová laminátová udica, na ktorú sme uviazali drôtovú anténu. Prvá išla po dvoch pokusoch preč, bude potrebné ju prerobiť, druhá však mala veľmi dobré PSV a viaceré protistanice nám dali len o 1S horší report ako na Black Piráta. Takže na krátke turistické portejble bude stačiť ľahká výbava. Necelú hodinku sme si zdriemli, ak sa tak dá ležanie na hrboľatých skalách nazývať. Mňa tlačilo na stehnách, Erixona na chrbte…

Druhá etapa začala povinnou jazdou – spojenia s okolitými stanicami s reportami od 55 do 59 a potom …. trápenie. Nebyť Milana Senica na Javorine vzdialenej 67 km, tak to môžeme o druhej ráno zabaliť. Pomerne slušne sme počuli aj ďalšiu Alfu (Honzo Sulejovice), ale jeho signál veľmi kolísal (32 – 10). Dokonca sme sa bavili na tom, že tam asi má smerovku a v momente, keď ho voláme, tak ju úmyselne otočí o 90°.

Vytrvalo sme však striedavo skenovali pásmo a dávali výzvy. Oplatilo sa. Posledné spojenie 11 minút pred koncom bolo naše najdlhšie. ET-121 (Peter Sokolnice) /p Pustý.

Počuli sme aj ďalších, napr. ET-152 (report 22, 313 km), A-x8 (celý závod stabilný report 43, 249 km), ET-117 (report 32, 245km), ale aj niekoho z lokátora JO70QR reportom 20. Smola, náš signál k nim nedoletel.

2018-07-batovan-7

Erik priniesol veľa pekných nočných záberov

2018-07-batovan-4

exp. Baťovan /p Žarnov JN98GO

Nad ránom sa z Bratislavy z prístavného mosta ozval Palo Bratislava, ale kým spravil spojenie s Milanom Senica, tak zmizol niekde medzi domami a už sme sa nepočuli. Po skončení 2. etapy som zreteľne počul Honzu Sulejovice, ba na jednu reláciu aj Mirku Stankovany na Svahovej, ale nič. Tentokrát nám nebolo dopriate. Ostalo len zbaliť techniku, poupratovať po sebe, opäť naložiť batohy na plecia a opatrne zliezť z kopca.

2018-07-batovan-6-mapa

mapa súťažných aj nesúťažných spojení

Priatelia z Českej republiky, ďakujeme za zorganizovanie ďalšieho ročníka LPD. Aj keď budeme figurovať v druhej polovici výsledkovej listiny, sme spokojní. Strávili sme teplú noc v prírode, pozdravili kamarátov (alebo im pozdrav len odovzdali prostrdníctvom tých, s ktorými sme spravili spojenie), otestovali nejaké antény. Tešíme sa na ďalší portejbl už o necelé dva týždne. 11. augusta je na pláne Slovenský CB poľný deň. Hoci súťažné spojenia sa robia len medzi stanicami na území SK, určite budeme natŕčať uši aj k susedom. Na Slovensku totiž počas CBPD nie je výluka do ligy. Veríme, že počasie vydrží, hoci až tak teplo by zasa nemuselo byť…

2018-07-batovan-8

exp. Baťovan v zložení Marconi a Erixon Partizánske

o šiestej ráno svieti Slnko do hornoveskej dediny

P. S.
Nedeľa bola venovaná spánku, finále Tour de France a F1 v Maďarsku, popri ktorých som stihol prepísať denník do LPD aj SPL. V pondelok som si to však namieril do Zvolena. Ten pán z “krtiny” si zmyslel, že ide na dovolenku a nestihne prepísať denník, tak ma požiadal, či by som to nespravil zaňho. Pristal som. No to nebol jediný dôvod návštevy. Po 22 rokoch na CB pásme som sa dočkal. Úplne nová, na objednávku postavená HB9CV z dielne Števa a Cyra Zvolen sa ocitla v mojich rukách.

2018-07-batovan-9

Dokonca aj s venovaním !

2018-07-batovan-11

2018-07-batovan-10

Teraz ešte domyslieť stožiar a konečne náš signál doletí až do západných a južných Čiech.

 

73 !
Marconi Partizánske
exp. Baťovan

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*