ZCBZ #2 – Alan Trnava

Na tohoročný zimný CB závod som bol rozhodnutý nájsť novú – lepšiu kótu ako predošlé roky, keď som z výsledkom nebol úplne spokojný. Pôvodne som mal v pláne porušiť moju tradíciu, rezervovať nejakú chatu a závod si užiť niekde v teple. Začal som ale hľadať neskoro a vhodné miesta už mali voľné len nevhodné termíny.

Padol teda výber na rozhľadňu Dolná Nitra pri Klasove, ktorú som mal už dlhšie v hľadáčiku a chcel som odskúšať možnosti tohto miesta pre CB aktivity. Balenie ako vždy na poslednú chvíľu, ale miesta bolo v novom portejblovom približovadle dosť. Našťastie som nezabudol doma nič.

ZCBZ-2018-alan-trnava-02

Na rozhľadňu som dorazil ešte za svetla a rychle staval 5/8. Tento rok som zobral aj WD40 a sprej na kontakty, čo mi chýbali pred rokom. Vtedy sa mi segmenty antény zasekli a v tej zime som bol rád, že som ju vôbec poskladal. Tentokrát bez problémov. Anténu som postavil asi 10m od rozhľadne, ktorú som zabudol odfotiť. Veľmi sa mi osvedčili nové kotvy pre uchytenie lán stožiaru, ktoré sa račňou zaskrutkujú do zeme a držia ako čert.

ZCBZ-2018-alan-trnava-07

ZCBZ-2018-alan-trnava-03

Meranie pomocou Mini VNA Tiny. Anténa bola trochu krátka a rezonovala niekde pri 27,5MHz, ale už som bol lenivý znovu ju skladať dole, aby som predĺžil posledný segment. SWR bolo na CH1 1,4 a na CH40 1,13 tak som to už nechal tak.

ZCBZ-2018-alan-trnava-04

Moje pracovisko. Akumulátory som mal len malé 7Ah ale radšej dva.
ZCBZ-2018-alan-trnava-05

O 16:00 som už prehľadával pásmo a začali pribúdať prvé spojenia. Približne o 17:00 zrazu prekvapenie v podaní exp. Pohádka. Boli u mňa 32 – 42 úplne čitateľne na 434km. Volalo ich viac staníc  a spravil som chybu, že som preladil inde a o pár minút sa „okno“ zavrelo a už som ich nepočul.

Okno bolo zrejme spôsobené šedou líniou pri stmievaní, ktorá vytvorila vhodný kanál na šírenie signálu. Nejak mi z toho všetkého aj vytrávilo. A prišlo aj na svačinku.

ZCBZ-2018-alan-trnava-06

A kedže sa mi vybil aj notebook a nemal som zo sebou menič na 230 a nabíjačku, tak prišlo aj na ručné zapisovanie. Spojenia pribúdali. Výsledok je najlepší zo všetkých mojich zimných CB závodov, ale nejaký podstatný DX sa už nekonal. Najdlhšie spojenie 141km.

ZCBZ-2018-alan-trnava-01

Niečo po 22:00 som začal spokojný baliť, kedže som už nemal s kým robiť spojenia a nemal som v pláne bivakovať v aute, aby som pokračoval v závode aj v nedeľu. Tento rok to bolo bez snehu a na kóte bolo tak okolo 0°C, možno -1. Keď som odchádzal domov začalo už niečo poletovať a na druhý deň som sa už zobudil do zasneženej Trnavy.

Veľká vďaka patrí všetkým za spojenia, trpezlivosť a hlavne Marconimu za organizáciu závodu.

73! Alan Trnava

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*