Zimný CB závod na Šianci

Zimný CB závod je moja srdcovka. Asi preto, že nejde len o vysielanie, ale tak trochu aj o prežitie. Myslím že je to super spestrenie Vianočného, resp. Novoročného obdobia. Aspoň pre nás – anténou trafených.

Už dlhšie som sa teda tešil, čakal na termín závodu a zvažoval kótu. Priznám sa, že termín ma trochu prekvapil. Čakal som, že to bude skôr, ešte počas „zimnej dovolenky“. Keďže pracujem v nepretržitej prevádzke a aj cez víkendy, neveštilo to nič dobré. V prvý deň závodu síce budem mať voľno, ale v nedeľu mám smenu a keďže dochádzam, znamená to pre mňa vstávanie ráno o 03:00. A teda v sobotu nebudem môcť byť dlho. Nič to, povedal som si. Zimný závod je Zimný závod. Účasť povinná. Pôjdem aspoň v sobotu. Treba podporiť ostatných a rozdať nejaké body. A nahlásená účasť bola sľubná…

Vzhľadom na časové obmedzenie, a na to, že už dva týždne som bol nejaký prechladnutý a nie sa z toho dostať, som si vybral nenáročnú kótu – Šianec pri Hlohovci v lokátore JN88VJ. Síce nič moc, ale je tam parkovisko a možnosť hneď vedľa neho postaviť stožiar na anténu. Nadmorská výška cca 270 m n.m. a keď sú dobré podmienky, pekne to lieta aj cez Malé Karpaty na Moravu. Bohužiaľ, ako sa znova potvrdilo, smerom na východ to zo Šianca z parkoviska moc nechodí. Ako spomínal Števo Zvolen – nebolo ma ani cítiť. Oslovil som aj Borisa TT, či sa nepridá, ale tiež mal pracovný víkend. Takže namiesto exp. Trnaváci som sa vybral sólo.

Vyrazil som v sobotu niečo po 15tej. Akumulátory nabité. Aj ten v Punte, aj nový 45Ah, čo som si zohnal na portejble. Nejaké náradie, stožiar s anténou, káble, anténny analyzér RF1, kladivo na zatĺkanie kolíkov a na votrelcov, veľká termoska čaju, oblečený jak cibuľa vrátane dvoch párov ponožiek a ide sa. Pre istotu som zobral aj snehové reťaze, keby som sa nevedel vyhrabať z parkoviska.

2017-zcbz-alan-trnava-01

Cestou na Šianec začal poletovať sneh, ale hore ma čakalo celkom príjemné počasie. Nebolo viac ako -4°C a najprv ani moc nefúkalo. Cesty boli odhrnuté, len parkovisko zasnežené a zamrznuté, takže som bol rád, že mám reťaze v zálohe. Môj mini stožiar bol postavený za chvíľu, ale anténa ma potrápila, lebo sa zasekol predposledný diel a nešiel vytiahnuť tak, aby som našiel dierky potrebné pre zaskrutkovanie. Nakoniec som to dal len na jednu dierku a dĺžku antény dotiahol posledným dielom, ktorý má značnú rezervu. Anténa by určite ladila aj na 26 MHz. Analyzér potvrdil priaznivé naladenie „na prvú šupu“ a mohlo sa začať.

2017-zcbz-alan-trnava-02

Za 2,5h sa mi podarilo 15 spojení, čo ma vzhľadom na kótu a podmienky celkom uspokojilo. Krásne chodil Jano Nové Zámky z Poľany a aj exp. Križiaci z Kukly. Samozrejme Milan Senica z Veľkej Javoriny za 59+. Potešilo ma „vydreté“ spojenie s Marconim alias exp. Baťovan, keď sme sa najprv chvíľu naháňali po kanáloch a nevedeli sa nájsť kvôli rušeniu a potom bolo potrebné niektoré údaje vyhláskovať, lebo čitateľnosť bola fakt na hranici 1-2.

Začal som mať ale podozrenie na problémy s anténou, lebo najprv som niektoré stanice počul celkom pekne a keď som ich „brejkoval“ úplne mi vypadli a nič z toho nebolo. Potom ma Ondra Kyjov upozornil na vypadávajúcu moduláciu alebo signál. Neskôr mi problémy so signálom potvrdil aj Milan Senica, keď som u neho chodil striedavo za S9 a S1, za čo mu ďakujem, lebo to už bolo mimo závodného spojenia. Letmá kontrola antény nepreukázala nejaké poškodenie, ale už dosť fúkalo a anténa sa dosť kývala. Nameral som kolísanie impedancie a teda aj SWR chvíľami až viac ako 1:10 a potom sa to zas vrátilo na 1:1,4. To už bolo ale 18:30 a povedal som si, že podľa plánu do 19:00 to nejak dobojujem a potom balím aby som sa ešte pred prácou trochu vyspal. A aj som dobojoval. Zbalil. Dopil horúci čaj a úspešne sa vyhrabal na svojom portejblovom Punte 1x2J zo zasneženého parkoviska na asfalt.

Ďakujem všetkým za pekný závod a o rok sa budeme dúfam znova počuť. Vďaka aj manželke, za to, že sa ma vzhľadom na môj zdravotný stav nesnažila od účasti na Zimnom závode odhovárať.

2017-zcbz-alan-trnava-05

73 Alan Trnava.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*