EBH 2018 z pohľadu Alana Trnava alebo report z “krtinca” na dolnej Nitre

Do redakcie dorazil ďalší článok o EBH 2018. Autorom je tentoraz Alan Trnava. Ďakujeme a radi zverejňujeme…

 

 

 

 

Pôvodne sme plánovali s Borisom Trnava spoločnú „expedíciu Trnaváci“, ale vyšli mu presne na termín EBH neodkladné pracovné povinnosti. Tak som na poslednú chvíľu (ako je u mňa zvykom☺) začal riešiť vhodnú kótu. Priznám sa, že lenivosť zvíťazila a zvolil som už odskúšanú rozhľadňu Dolná Nitra. Je tam prístup po asfaltke a nemusel by som teda sám robiť nosiča niekde na kopec bez prístupu autom.

 

Príjazd na rozhľadňu som stihol o 18:30. Mal som v pláne vyskúšať predĺžený stožiar, ale montáž sa mi skomplikovala. Nedočiahol som moju 5/8 anténu nasadiť na koniec horného dielu, lebo som nerátal s tým, že keď bude spodný diel nastrčený na kolíku, tak horný do dolného nezasuniem. Poskladať všetko na zemi a potom to zdvihnúť spolu som si netrúfol. Asi by som tých 10m neudržal. Nakoniec ma zachránili dve rybárske stoličky, na ktoré som si vystúpil a nasadil anténu asi 30cm pod horný koniec stožiaru. PSV bolo ale zlé a anténa išla ešte 2x dole a hore. Keď už bolo PSV do 1,35 v celom pásme, konečne som anténu zapojil na Presidenta, tak som spravil ďalšiu chybu! Kábel som mal ťažký RG213 a zredukovaný na konektor stanice cez „krehkú“ SMA redukciu. Keď som si stanicu v aute posunul, kábel nepustil a redukcia sa mi ulomila. Ďalšiu som nemal. No čo už… Anténa išla znova dole a použil som rezervný RG58. Toto všetko spôsobilo, že vysielať som začal až o 21:30 a zničený ako po polmaratóne☺.

Spojenia pekne pribúdali, v éteri bolo veľa staníc. Nepočul som ale stanice z Čiech a Moravy. Dúfal som, že sa to časom zlepší. Počul som ako niektoré stanice robia expedície Pohádku a Radegast.

 Vydržal som až do rána. Pri živote ma udržovali kontrolky, ktoré sa mi pravidelne darilo „robiť“. Bohužiaľ sa ukázalo, že na dlhšie spojenia, alebo na nejaký pekný DX je treba vyliezť na väčší “krtinec”. Najdlhšie spojenie som mal len 139km. Cez západnú hranicu len jedno. S počtom spojení 47 som ale spokojný. Takisto aj so super počasím a s atmosférou počas celého závodu.

Ráno ešte pred balením som mal kontrolu, keď policajná hliadka zrejme kontrolujúca neďaleké vinice bola veľmi zvedavá, čo tam robím. Keď som im to vysvetľoval, spýtali sa čosi na Marťanov a s úsmevom odišli. Ak si pomysleli „nejaký blázon“, tak mali pravdu :-).

Ďakujem Števovi Zvolen a aj ostatným za organizáciu a čas, ktorý tomu venovali. Teším sa znova o rok. A idem hľadať “väčší krtinec”.

73! Alan Trnava.

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*