ISS mimoriadne vysielanie

Do 14. apríla vysielala Medzinárodná vesmírna stanica ISS mimoriadne relácie pri príležitosti výročia vypustenia prvého človeka do vesmíru. Vysielanie bolo realizované paketovým systémom, pričom v audio signále boli zakódované ilustračné obrázky s tematikou vesmíru a kozmonautov, ktorí boli v minulosti na obežnej dráhe v stanici MIR a ISS.

Zachytil som obrázok s prvým československým kozmonautom Vladimírom Remekom, ale nepodarilo sa mi zachytiť obrázok s prvým slovenským kozmonautom p. Ivanom Bellom. Bohužiaľ, nemôžeme mať všetko.

Vysielanie bolo realizované na frekvencii 145.800 MHz s výkonom 25W. Prijímať sa dalo vždy pri prelete ISS nad Európou. Od výstupu nad horizont a opätovnom zapadnutí za horizont uplynulo cca 9 minút a za tento čas stanica vyslala pakety s dvomi obrázkami. Príjem jedného obrázku trvalo asi 2,5 minúty, potom bola pauza asi 3 minúty. Pri priaznivej situácii, keď stanica začala vysielať tesne po tom, ako sa dostala nad horizont a pri dobrej pozícii na príjem, bolo možné prijať dva obrázky. V opačnom prípade vždy jeden neúplný a jeden úplný.

Prelet stanice ISS nad našim územím je približne každých 90 minút, čiže bol dostatok času na príjem počas dňa ale aj noci. Kto mal o toto vysielanie záujem, mal veľa možností si to vyskúšať. Keďže príjem nebol vždy čistý a sem-tam sa vyskytlo rušenie (vodorovná čiara, čo bol vlastne chýbajúci paket)m každý prijatý obrázok prinášal radosť.

na príjem nie je potrebné žiadne mimoriadne vybavenie, dekódovací program je voľne dostupný na internete. Ja som použil bezplatný program pre Android s názvom ROBOT36, ktorý fungoval okamžite po inštalovaní do mobilu. Bolo však potrebné urobiť patričné nastavenia, aby sa obrázok zobrazil bezchybne. Samozrejme, že sú aj iné programy tak pre Android, ako aj pre Windows, dajú sa voľne stiahnuť z internetu a predpokladám, že taktiež pracujú po nastavení a predchádzajúcej inštalácii bezchybne. Tiež je možné si na internete pozrieť azimuty a časy preletov ISS nad Eurípou.

Toto bol pre mňa veľmi príjemný zážitok a možnosť sa opätovne niečomu priučiť. Moja vďaka patrí Kondorovi Trenčianske Teplice, od ktorého som čerpal vedomosti a inšpiroval ma k tejto aktivite – Igor ďakujem.

Na záver pripájam niekoľko obrázkov paketového vysielania z ISS.

Viac nájde na internete po zadaní SSTV, alebo ISS TV. Nájdete tam viac obrázkov a zvukových záznamov z vysielania.

Démon Dubnica (SK-588)

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na ISS mimoriadne vysielanie

 1. DEMONN povedal:

  Ahoj Mišo Ohaj
  pozrel som si Tvoj úlovok, vynikajúce, blahoželám.

 2. DEMONN povedal:

  Ahojte, pri danom výkone, stačilo vyjsť s ručnou stanicou na voľné priestranstvo, najlepšie nerušené kopcami a budovami v oblasti preletu ISS (“priama vyditeľnosť”) .. Okrem toho som mal k dispozícii mobil zo spusteným dekodérom tak, aby zachytával cez mikrofón zvuk zo staničky a online dekódoval prijatý signál. Čiže celé zariadenie pozostávalo z ručnej rádiostanice s originálnou anténou a mobilného telefónu. Vysielanie z ISS je možné občas zachytiť v FM modulácii v pásme 2m pri prelete nad našim územím, keď osádka komunikuje zo staničkami v Rusku, vtedy je dobré mať základy ruštiny. Ešte podotýkam že prelet trvá len 9 minút a veľmi záleží na tom v akej výške ISS prelieta. Pri nízkej elevácii je signál veľmi rušený a s výpadkami. Demonn 2018

 3. Mišo Ohaj - SK798 povedal:

  Ahojte,
  Tiež sa mi podaril úlovok. Po príchode domov z práce som zapol 2 meter iCom 2100H s anténou Discone SD-1300U. Nemal som však bohužiaľ po ruke žiadny audio kábel na prepojenie staničky s PC, tak som SSTV nahral na diktafón a následnú audio nahrávku som prehnal cez dekóder. Výsledok si môžete pozrieť na videu, ktoré som uverejnil na youtube. Prikladám link na video.
  https://www.youtube.com/watch?v=PGz1d6ItXFI

 4. Jano povedal:

  Congrats. Akú anténu si použil na príjem?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*