Jesenná portejblová úvaha

Na kopcoch ohlásených veľa expedícií. Šanca spraviť nejaké spojenie, veď cez týždeň nie je kedy a často aj nie je s kým…

Sadneme podvečer do auta, vylezieme na neďaleký kopec, postavíme anténu, zapneme stanicu a hľadáme expedičníkov. Niektorých nájdeme hneď, sú kúsok od nás, a majú pekný signál. Potom začnú volať nás tradičné stanice z domácich QTH. Všetko fajn, síce trochu vietor a po zotmení chladno.

Hľadáme po pásme ďalšie signály. Je ich veľa, na mnohých sa nedovoláme, ale aspoň počúvame, ako sa komu darí. Počujeme dlhoročných cébečkárov, ale aj nové hlasy. A práve jeden z tých nových hlasov sa krásne a zreteľne brejkoval na portejblovú stanicu na Slovensku. Povedal svoju volačku, QTH, zvládol aj lokátora report. Evidentne išiel podľa nejakej napísanej šablóny. Horšie to bolo s rýchlosťou zápisu údajov od protistanice. Chvíľu to teda trvalo, ale nakoniec mal aj ten začiatočník spojenie úspešne zapísané. Na konci spojenia sa hlas z portejbla zmenil, ozval sa druhý operátor. Asi do mikrofónu viacej kričal, jeho modulácia bola premodulovaná a teda ťažšie zrozumiteľná. Začiatočník to však na trikrát pobral, ostával už iba report. No stanica z kopca ukončila spojenie nasledovne: “Na tomto kanáli teraz prebieha naše mestské kolečko, preto opusť náš kanál!”

Krátko predtým sme počuli, ako toho začiatočníka zaúčal ďalší portejblista, čo a ako si poznačiť. Určite ho to potešilo a povzbudilo urobiť aj ďalšie spojenia. Ale toto nás dorazilo. Neveriacky sme krútili hlavami…  Opäť sa vraciame do čias privlastňovania si kanálov? … a taký pekný sobotný večer to mohol byť…

Marconi Partizánske, SK-424

P.S. v článku boli úmyselne vypustené volačky a QTH zainteresovaných cébečkárov, ako aj ďalšie údaje, ktoré by dotyčných identifikovali… lebo GDPR.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Jesenná portejblová úvaha

  1. Alexander Suchohrad povedal:

    No to je smutne takto odradiť nového kolegu na vlnách CB! Ja som vlastne tiež nováčik tento rok som sa na to dal ale fakt toto by sa nemalo diať. Minimálne ho mohol slušne poprosiť. Dúfam že ho to neodradilo!
    Offtopic- Tu na Záhorí sa nám to začína preberať. Šancu máte na FM 1 keby ste šli niekto okolo MA. Traja už máme postavené domáce stanice + sused občas na mobilke.

  2. Pedro Martin povedal:

    Niečo podobné som zažil v sobotu, ale na HAM pásme. Konkrétne podvečer som na 145.500 zachytil komunikáciu dospelého chlapa pravdepodobne s malým synom. Samozrejme bez značiek, len tak, akoby boli na občianskom pásme… Keď som ich upozornil že na tieto frekvencie potrebujú nejaké to osvedčenie, chvíľu zostalo ticho a za minútu sa opäť rozprávali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*