SPL expedície Baťovan: Tentokrát úradovala hmla

Zopár riadkov z novembrového štartu v SPL. Tentokrát bez fotiek.

 

Po októbrom krásnom ale chladnom závere na Buchlove sme si povedali, že novembrový výjazd pôjdeme určite z auta. Robili sme si zálusk na Machnáč, odkiaľ sme ešte nevysielali, ale keď sa objavilo avízo od exp. Marco Polo, vyfúkla nám Machnáč expedícia Asterix. Istotou je pre nás lúka pod kótou Stráž, ale chceli sme na záver sezóny nejaký lepší výsledok. Tak som Erixonovi v sobotu dopoludnia navrhol Trnovník. Odtiaľ sme vysielali asi pred 15 rokmi počas CB poľného dňa.

Keďže sme išli autom, zobrali sme aj smerovku. Cestou sme sa zastavili v Oslanoch u Miazgu požičať si laminátový stožiar a potom už priamo na Trnovník. Po príchode nás čakala hustá hmla s dohľadnosťou asi 20-30 metrov. Cébečko v aute na mobilke a PMR stanica na streche monitorovali pásma a my sme sa pustili do stavby antén. Black Pirate bol vztýčený za 5 min, so smerovkou sme sa trochu potrápili, zabudli sme vhodné náradie, ale poradili sme si. V tej hmle sme sa nevedeli zorientovať a nejako sme neverili kompasom. Tie však svetové strany ukazovali spoľahlivo a podľa nich sme anténu nasmerovali. Potom rýchlo zapojiť stanicu k batérii, zistiť ktorý kábel ide ku ktorej anténe a …. bola tma. Na fotky nebol čas a vlastne ani počasie. Totálne mlieko okolo nás.

Pred piatou píšem správu Števovi: “O cca 10 min sme QRV.”
Odpoveď nás zabila: “A my v BB v kine :-(“

Začali sme kontrolou expedície Marco Polo, Kaso Žilina už o ôsmej ráno podpichoval Erixona SMSkami: “Už si mal stáť na kopci a čakať PMR+CB kedy sa ozve slávna expedícia Marco Polo!!!”. Kaso s Mišom opäť vytrepali kompletnú výbavu na kopec nad 1300 metrov. Premočení a uzimení sa ale odhodlane pustili do boja.

Potom sme narazili na kanál 28 a podvečerné novozámocké kolečko (Hiriburu, Jano NZ, Robi NZ, Tomi NZ, neskôr aj Krokodíl Veľké Lovce a Miloš Dolný Pial). Ďalej sondovanie po kanáloch a pozdravy na okolité expedície – Trnaváci, Asterix, Bažanti, Milan Senica a ďalší.

Po polhodine vysielania prvé spojenie do CZ – Katka a Ondra Kyjov a potom ďalší a ďalší spoza hranice. Aj napriek smerovke je cítiť, že sme ďalej od hranice, signály sú slabšie a niektoré na hranici čitateľnosti. Potrápili sme sa pri spojení s Pavlem Duha /m, Taurusom Trnava, Matesom Brno /p, všetci sú však v denníku, čo nás teší. Krásne spojenie sa po dlhom čase podarilo so Skipperom Kittsee, zase sme sa presvedčili že s ľahkou portejblovou výbavou sa dajú spraviť aj 160 km spojenia

foto: FB Skipper Kittsee

Čas medzi siednou a ôsmou večer je na spojenia slabý, mnohí domasedi pozerajú správy. Preto sme lozili po kanáloch a hľadali hlasy, ktoré sme ešte nemali v denníku. Objavili sme aj expedíciu Mafia. Števo sa vyviezol aspoň na kótu nad mestom a pozdravil okolité expedície.  A zrazu reprák zaburáca: “Soptík Hřensko /p Krušné hory JO60RV”. Zrúkol som do mikrofónu, koľko som vládal. Soptík, ktorý bol na druhej strane, ma počul slabým 32, ale prešlo to. Neboli sme si však istí, či má zapísané všetko, ako sa signál objavil, tak aj zmizol. Neskôr večer sme však overili, že má zapísané všetko. Potešenie na našej strane – 432 km je náš tohtoročný DX.

Hmla sa striedavo dvíhala a padala a tak to bolo aj s podmienkami. V jednom takom okne sme s malou dušičkou brejkovali na česky hovoriacu stanicu. Na smerovku RS 20, vertikál o protistanici ani netušil. Z protistanice sa vykľul Vláďa Tři Dvory a zobral nás na prvé zavolanie, dokonca s krásnym reportom 34. A spojenie sme si zopakovali aj neskôr pred koncom portejblu. Celý večer nás hľadal a nakoniec nás našiel aj Karel Tršice na tradičnom portejbli. Potom sme chvíľu počúvali exp. Marco Polo, ako robí spojenie s Vendom Brdy, ale u nás ani zmena šumu. Vendo však bol len na záložnej kóte, keby bol na Toku, tak sa určite počujeme.

A to je z tohto portejblu všetko. Po desiatej večer, keď sa z kopca domov pobralo viacero expedícií, sme opatrne pobalili, zliezli z kopca aj my a o polnoci sme boli doma. Ďakujeme všetkým za spojenia, niektorým aj za trpezlivosť pri opakovaní portejblov a lokátorov.

O mesiac dopočutia sa tešia
Erixon a Marconi Partizánske
exp. Baťovan.
73


P.S. 
Vyzývame všetkých, aby tak ako my a Števo Zvolen popísali svoj portejbl a svoje zážitky z kopca. Radi ich zverejníme na tomto webe. Stačí zopár riadkov (nemusia byť také romány ako píšem ja) a nejakú fotečku poslať mailom Števovi alebo mne. Aby sme to tu mali pestré a aby bolo čo čítať.
73.

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na SPL expedície Baťovan: Tentokrát úradovala hmla

 1. Kaso povedal:

  Ad1: Marco Polo môže za to, že vám Miňo vyfúkol Machnáč. Kto zaváha,… veď vieš. Treba si ho napísať už mesiac, ak nie viac, dopredu a spokojne vyraziť. My naozaj kóty na vysielanie nerozdeľujeme 🙂 Napríklad naše kóty tento rok moc ľudia nenaštevovali. Neviem prečo. Navštívený bol počas roka Polom JN99KD. Keď sme tam boli my, tak tam bolo 40-50cm snehu a potom ešte Horná lúka JN99JB, kde sme tiež ešte stihli zbytky snehu.

  Ad2: ” zabudli sme vhodné náradie”: neviem, koľko krát ste mali smerovku tento rok na kopci, ale väčšinou to tak býva, že keď to nenosím často, tak na to niečo zabudnem, resp. nepočítam s ideálnym náradím.

  Ad3: “svetové strany”: my sme tento problém tiež riešili asi 20ms. V tom “nádhernom počasí” sme postavili HB9CV zhruba tým smerom kam by to malo byť, Mišo to zakotvil, šnúru na smerovanie antény som len priviazal o klinec a zapichol do zeme s tým, že však tam niekde by to malo byť. Vôbec som to neriešil, či to bude dobré alebo nie. Bola nám totiž taká zima, že smer antény nás v tom momente netrápil. Nakoniec sa ukázalo, že smer bol dobrý, kedže 400vky padali a 300vky tiež. A zase, ako poslednú dobu čítam o HB9CV, tak je to naozaj +- jedno.
  Ako pravil klasik: “Čím vetší sedlák, tým vetší brambory…”

  Ad4: ” zistiť ktorý kábel ide ku ktorej anténe”: tiež sme toto riešili, ale prvý krát (asi aj posledný) to bolo veľmi jednoduché, kedže sme mali 1x RGC-54 a 1x RG-214, takže rozlíšiť to nebol problém, akurát si zapamätať, ktorý ide ku ktorej. Stále nosíme len RGC-54, teraz to bolo len kvôli vzdialenosti antény prepínač. My sme skôr riešili problém, že sme na jeden nedosiahli, ale o tom nabudúce.

  Ad5: “Totálne mlieko okolo nás”: áno, v sobotu bolo hnusne, ale noc sa vyjasnila. Cez plachtu som videl, ako asi svieti mesiac a ráno bolo priam biblické. Na teplomeri 0,0°C, ale paráda.

  Ad6: vidím, že súkromná SMS komunikácia sa posúva ďalej do tlače a ďalších masovokomunikačných prostriedkov. Nabudúce zvážim, čo napíšem tej švédskej tlačovej agentúre.

  Ad7: gratulujem k DXu, myslím, že aj DXu tohto mesiaca.

  Ad8: s Vendom sme o sebe tušili, ale nešlo to, až na viacnásobné húkanie po sebe Venda prehlásil peknou slovenčinou: “Kaso, ja ťa počujem!”

  Ad9: myslím, že už ani článok nemusím písať, stačí si vytipovať pár postrehov inej expedície 🙂

 2. Marconi PE povedal:

  Vieš čo, točili, ale len cca 90°
  Od Bratislavy po Ostravu. A okrem toho, smerom na východ sme mali hneď za chrbtom hrebeň Kremnických vrchov (Skalka je o 230m vyššia)

 3. Alan Trnava povedal:

  Super!
  Podľa mapky vidno, že ste asi smerovku netočili. Alebo sa mýlim?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*