Užasný večer na Buchlove

Októbrový portejbl už bolo nutné poriadne zvážiť. Vonku sa skôr stmieva a čo je hlavné, teploty po západe Slnka rýchlo klesajú…

Vzhľadom na moje rodinné povinnosti som chýbal na kopci aj v auguste aj v septembri. Erixon (a Miazga Oslany) bojovali za Baťovan bezo mňa a bojovali úspešne. Stále sme na šiestej priečke v SPL 2021. 

Do 48-hodinového CB Maratónu sme sa neprihlásili, ale bola to jedinečná príležitosť urobiť zase pár desiatok spojení do ligy. Na celonočný portejbl však nemám vybavenie, preto sme hľadali kótu dostupnú autom a zároveň pomerne vysokú na dlhé spojenia. Nakoniec sme sa rozhodli pre Buchlov (JN98GO). Povolenie na vjazd sme dostali a tak sme si skrátili čas výstupu o takmer 90 minút. Opäť sme využili len ľahkú portejblovú výbavu, aj keď o slove “ľahká” už vážne začínam pochybovať. Erixonov ruksak vážil určite nad 10 kg.

2021-10-batovan-1Vtáčnik, Kláštorská skala, Rúbaný Vrch, Tatra

2021-10-batovan-2Strážov a Kľak

Vyliezli sme na kótu krátko po šestnástej. Čakali nás nulová oblačnosť a mierny vietor. Erixon zapája vysielačku, hlasový dávač a ďalšie príslušenstvo, kábel od akumulátore už je celkom dlhý, ani neviem, čo všetko tam je popripájané, hi.  Chvíľu sa dohadujeme, kto ide vysielať a kto zapisovať, Erixon sa automaticky chytá ceruzky a denníka. Všetko funguje, výzva nahraná, dávame výzvu, na ktorú hneď reagujú viaceré stanice. Prekvapila ma, na cébečku staronová, volačka Paťo Zvolen, ktorý je aktívny na PMR, hoci kedysi nechýbal pri každej CB akcii. Hneď po ňom nás prekvapuje volanie spoza kopca (rozumej z východu cez Vtáčnik, ktorý je o 310 metrov vyšší). Na našu výzvu odpovedá exp. Hnilec z Uhornianskeho sedla. Paráda, toto je asi prvé spojenie tým smerom, ďakujeme priatelia!

2021-10-batovan-3

2021-10-batovan-9

Celkom dobre lietajú signály z Bratislavy a okolia, počas celého večera máme 6 spojení týmto smerom, každé nad 110 km. Na výzvu nás zavolal aj Apache Znojmo. Je to slabý signál, ale na takmer 200 km to prejde celkom bez problémov.

2021-10-batovan-4

Počas západu Slnka sme si chvíľu dali pauzu a spravili pár záberov. Fantastické farby, ktoré aj dlho  po západe Slnka viseli nad západným obzorom, vychádzajúci a žiariaci Mesiac, ktorý vrhal tiene, stovky hviezd nad hlavou vytvárali úžasnú kulisu. Medzi spojeniami čas od času chytáme foťák a mobil a snažíme sa zachytiť atmosféru. Naživo je to však určite krajšie.

2021-10-batovan-5V Erixonovom batohu nikdy nechýba foťák.

2021-10-batovan-6Západný horizont, v strede svetlá Partizánskeho

Potom nás volajú ďalšie dve expedície spoza rieky Moravy  exp. Punk a exp. Dia. Erixon má častým portejblovaním a vysielaním kvalitne vycvičené uši a v šume a na hranici počuteľnosti identifikuje volanie Matesa Brno, ktorý je naším najdlhším spojením večera. Za zmienku stojí aj Dušan Bučovice, ktorý sa na nás dovolal z mobilu (122 km) cestou na portejbl.

2021-10-batovan-7Horúci čaj nám nechýba

Dve hodiny po západe Slnka je teplota 3°C nad nulou a pomaly nie je s kým robiť spojenia. Dávame si horúci čaj a Horalky. Zrazu však počujeme exp. Tetřev. Na kanáli je však aj iná expedícia číhajúca na české diaľky a okrem toho rušenie asi 4S. Venda Brdy zase cez telefón hlási, že iné kanály má zarušené on… Takže tentokrát sa spojenie nepodarilo 🙁

Pred koncom ešte zo šumu vyliezol Matej Brno z portejblu 208 km ďaleko, pozdravili Miazgu Oslany, ktorý práve štartoval na kopec a začali postupne baliť. Z kopca odchádzame krátko po deviatej večer za úplnej tmy. O chvíľu sme pri aute a za polhodinku parkujem na dvore. Motor sa ani nestihol zohriať.

Ďakujeme za spojenia všetkým, na ktorých sme sa dovolali, s ostatnými sa, dúfame, počujeme o mesiac.

2021-10-batovan-8

73!
Marconi a Erixon Partizánske
exp. Baťovan

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Užasný večer na Buchlove

  1. Marián Strečno povedal:

    Paráda

  2. Alan Trnava povedal:

    Super

  3. Kaso povedal:

    To som ja ten číhajúci? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*