Ako Exp. Novohrad v kotolni skončila…

Myslel som, že je reportov z marcovej portejblovej soboty už dosť. Predsa ale prišiel ešte jeden od expedície Novohrad. Príjemné čítanie…

Ohlásené portejbly na 23.3.2019 a predpoveď pekného počasia sme vyhodnotili tak, že treba íst na kopec. Rozhodnuté – kóta Tri chotáre, naše obľúbené a hlavne dobre dostupné QTH. Z troch členov exp. Róbert Fiľakovo mal prehodené výmeny (výhybky) a s lokomotívou skončil v Žiline, takže Dušan Kotmanová a Pavol Turičky boli pripravení vyraziť do terénu. Dušan rozhodol, že treba prevetrať “HRABLE”, čiže 7-prvkovú anténu a ja som zobral do rezervy 5/8-nu. Cesta na kopec dobrá, vývraty po víchrici odstránené a tak sme na mieste. Zvítanie sa s domácimi a pohárikom slivovice, ale nakoľko sa večer konala rodinná oslava, tak sme vysielacie pracovisko zriadili v KOTOLNI. No nie je kotolňa ako kotolňa, je to také dievča pre všetko. Miesta až až, pohovka na odpočinok, ja som mal so sebou rybárske lehátko. Dušan hneď skontroloval tepelné hospodárstvo a zásoby dreva, všetko OK.

2019-03-novohrad-01

No a dali sme sa do stavby antén, poskladať “hrable” zaberie cca 1,5 hodiny a viac, ale šlo to bez problémov, až na divácku kulisu to Dušan zvládol na 1. Tu divácku kulisu tvorili domáci a okoloidúci turisti, to bola “podívaná”, keď sme to postavili na “nohy”, to tu ešte nemali. Po tejto činnosti nás majiteľ pozval na guláš. Čo vám budem písať, jednoducho mňam. Čas bežal a tak sme “skáblovali” potrebné zariadenia a skúška nastavenia PSV… a problém, PSV nekonečné HI. Dušan vraví, že to dáme dole, že chyba bude niekde tam. Mne to nedalo a idem od stožiara po kábli, použili sme dve dĺžky káblov vzhľadom ku vzdialenosti od objektu, no a čuduj sa svete, káble nespojené. Nasledoval výdych prekvapenia a hneď nové meranie – OK. V kotolni sme všetko pripravili, prišiel majiteľ s pohárikom a fľaškou slivovice… viacej nemusím písať. Ďalšie zahrievacie kolo a ideme na to.

2019-03-novohrad-02

Začali sme vysielať a spojenie za spojením pribúdali. Šokovú terapiu sme zažívali, keď sa zapínal Darling (čerpadlo na vodu). Decibely hluku nám sporadicky spríjemňovali vysielanie. No a aby toho hluku nebolo dosť, tak rodinnú oslavu prišla spríjemniť ľudová hudba Ďatelinka. To, čo sa nám dialo nad hlavami, si vieme len domyslieť.

Ale poďme k samotnému vysielaniu. Z tejto kóty sa zázraky robiť nedajú, to vieme, SZ – na Žilinu cloní Poľana 1458 m.n.m, smer JZ – je otvorený, no dovolať sa smer na Brno je skoro nemožné, Kremnické vrchy sú jednoducho neprekonateľné. Exp. Mafia a operátor Števo ZV nám to pri počúvaní len potvrdzoval, lieta na Moravu a ďalej, no u nás len šum prinajlepšom 1 až 2 rádio. No čo už, ani hrable nedokážu zázraky. Potešilo nás spojenie s Exp. Favorit/p Salátuv kopec – 298 km.

2019-03-novohrad-03Naše antény  7el Yagi a vertikál

2019-03-novohrad-04

2019-03-novohrad-05Nezaspi, Paľko! (koment redakcie)

2019-03-novohrad-06

2019-03-novohrad-07

Neskoré nočné hodiny boli venované operátorom z novohradského „krúžku“, poďakovanie patrí Cyrovi ZV, Milanovi Mýtna, Scoobymu Lučenec, Michalovi Rapovce, Deniske Rapovce, FormátX-ovi, VK-3 Veľký Krtíš, Petrovi Radzovce a ďalším.

2019-03-novohrad-08

Na zaver len stručne konštatovanie – zase jedna vydarená akcia je za nami a tešíme sa na ďalšie. Všetkým  zúčastneným ďakujeme za spojenia  a dopočutia opäť čoskoro v éteri.

2019-03-novohrad-09

Nuž a nakoniec mapka ako to Novohradu lietalo…

2019-03-novohrad-10

Za Exp. Novohrad, Dušan Kotmanová a Pavol Turičky

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*