CBPD #4 – Brúsili sme si pazúr na Manchester…

SCBR_logo_mDva týždne pred CBPD som písal TEKKovi, že či ideme na poľný deň. Odpísal: “Niekam ideme, to je jasné, len vymyslieť kam. Skalka je už obsadená?” Boli tam kadejaké špekulácie, ale nakoniec nás TEKK zapísal na Skalku. Vravím si, môže byť. Je to overená kóta z ktorej to krásne letí na celé Slovensko, nemal som námietky.

Týždeň pred CBPD už bolo celkom isté, že počasie nám nevyjde. Začal som mať obavy, hrozne chcem ísť, ale čo keď bude pršať a TEKK povie že nejde. CéBéčko je moja srdcová záležitosť pripomína mi dobré časy z detstva, a moja vysielačka Formel 1 sedí väčšinu času smutne doma v skrini. Takže, celkom som bol nabudený ísť si do toho po dlhšej dobe dobre zahučať.

Hneď som si vytvoril plán Bé. Ak TEKK povie, že nepôjde, beriem taxíka na Pánsky diel, a odkrútim si CBPD sám. Vec sa má tak, že som si toho sám ešte veľa neodkrútil, ale chcel som sa do toho dostať. Keď sme boli na Sitne, počas EBH 2016, vôbec mi nešlo zapisovanie do CL6, ale TEKK do toho skoro celý čas búšil a vyzeralo, že mu to ide. Chcel som TEKKa trochu povzbudiť, napísal som mu “TEKK, ja budem hlavný operátor a ty budeš zapisovať”. Od toho momentu už sme boli obojstranne presvedčení, že ideme.

Prišiel deň Dé, vystupujeme z auta na Skalke cca 2 hodiny pred začiatkom kontestu. Počasie nebolo nijak na pohľad pekné, 12°C a mrholilo. Už sme sa tešili, ako sa zvalíme do stanu, na terasku toho (zavretého) bufetu, čo je tam. Keď sme vyšli hore, boli sme v šoku, bufet aj s teraskou bol preč, stáli tam iba nejaké základy, pomerne dosť veľkej stavby. Vôbec nás nelákala predstava stanovať na mokrej zemi, pod holým nebom a počas dažďa. Výdych prišiel asi o desať minút neskôr, keď sme zistili, že teraska tam predsa len je, ale majitelia ju presunuli ďalej. Bolo to na jednej stane dobre, lebo sme boli kus vyššie, ale na druhej strane zasa zle, lebo sme boli bližšie k bývalému TV vysielaču. Mal som obavy, či nám tá opacha nebude sťahovať zo signálu. Dosť dlho sme sa “onegali” so stavbou stanu a antény.

narkobaron-cbpd-2016

Prvé výzvy sme začali dávať až okolo 17:10, aj keď sme boli ešte nepripravení, skočili sme do toho. Prvé spojenie sme mali 17:14 s Ondrejom Lubeník, bolo to 92 km s reportami 59 / 58, …spokojnosť! Celý čas, odkedy sme mali zapnutú vysielačku, sme nevedeli prísť na to, prečo sa nám občas pri pohnutí vypne. Asi po treťom spojení sme zistili, že máme seknutý kábel na vysielačke. Vyplešťovali sme na seba s TEKKom oči, a divili sa, ako je možné, že to vôbec išlo. Nôž, izolačka, problém vyriešený…

Keď sme končili štvrté spojenie, vysielačka nám z ničoho nič zdochla nadobro. Čo to môže byť? Studenák? Nie… Meriam baterku, mala ledva 9 voltov. Mali sme našťastie ešte jednu nabitú baterku, ktorú sme pripojili k tej vybitej paralelne. Problém to vyriešilo, ale netušili sme, či to vydrží celý kontest, lebo obidve sme predsa nabíjali. Vysiela a pije sa ďalej…

Ja (Hurikán), som bol za mikrofónom, robím ďalšie spojenie, a hovorím TEKKovi, čo furt prepínaš na tom notebooku? Mal som už dosť, chlipnuté, nič som si nevedel zapamätať. Hovorím mu:
“Potrebujem na to vidieť, neviem, čo máme zapísané, a čo nie.”
Na to mi TEKK zadrel: “Zapisujem to do Notepadu a potom do denníka, ja v tej CL6-ke vôbec neviem robiť !”
“Čo?”

Bol som ako slepé kura s mikrofónom v ruke, a môj zapisovateľ si to šťučkal medzi Notepadom a CL6. Bol tam chaos zmätky, v jednom spojení sa mi podarilo (namiesto QTH Skalka) povedať, že sme na Sitne. To bol moment, kedy sme to stopli a zapísal som si všetky naše údaje a rozhodol sa, že si počas vysielania budem zapisovať všetko aj ja. Potom to už šlapalo ako hodinky.

Počuli sme Róberta Fiľakovo ako robí nejakých Nemcov. Počas voľnej chvíle sme skúšali hučať na tie DX, čo išli dosť intenzívne. V jednom momente sme si mysleli, že nás počujú a aj o nás vedia tí Angličania. Určite nás bral aj zahraničný opakovač, lebo sme počuli ako nás opakuje, ale bolo to hodne pod šumom. Hučanie bolo nakoniec aj tak márne, ledva sme robili České stanice, nie ešte Anglicko.

Musím povedať, že ozaj o veľa spojení sme prišli tým, že nás niekto predbehol brejkom, alebo sme chceli brejknúť českú stanicu a ozval sa nám niekto, koho sme už mali. Potrebovali sme brejkovať rýchlo a cielene. Tak sme vymysleli asi sprosté, ale dosť originálne slovo “narko-brejk”, ktoré sme začali používať až v neskorých nočných hodinách.

Aby som to nenaťahoval, už iba poďakujem všetkým zúčastneným aj jednotlivcom ktorí nám prihrali body a pridávam krátke video z nášho portejblu.

73, Hurikán Banská Bystrica

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na CBPD #4 – Brúsili sme si pazúr na Manchester…

 1. Marconi PE povedal:

  chalani, príďte do Partizánskeho na stretnutie. Po vyhodnotení súťaží budeme robiť taký workshop o používaní programu DeníkCL6. Prineste si NTB, spolu všetko nainštalujeme a nastavíme a potom si ukážeme, ako rýchlo na portejbli logovať.

 2. Hurikán povedal:

  Bol to vydarený portejbl. Keby som vtedy nepil, tak sa mi to ani neráta. 🙂 Po tých TEKKových zápiskoch do denníka, sa ani nedalo inak, ako zriadiť si vlastný denník. Pamätám si moment, keď som robil spojenie, obzriem sa TEKKovi do denníka, či máme dobre zapísaný lokátor a TEKK búši-búši, mal tam zapísané niečo ako ” JNíá “…
  Jedno s druhým to spelo k tomu, že bude najrozumnejšie keď si začnem zapisovať všetko aj ja.

 3. Tekk povedal:

  FoXo ja som ten lokator vedel cely cas naspamat, len Hurikan nie a nie si ho zapamatat 🙂 A ano, Hurikanove skripta na skusky sluzili ako zalozny dennik 😀

 4. FoXo povedal:

  Pokial som si dobre vsimol tak ten manual boli pravdepodobne skripta na skusky 😀 alias dennik spojeni 😀 Tiez som sa rehotal ked som to videl ako zapisuju a hladaju lokator 😀

 5. Marconi PE povedal:

  @Števo ZV … už tu máš aj Like a Share buttons 🙂

 6. Števo ZV povedal:

  Milujem tieto “videá” …

  Hurikán – ten tvoj “niekoľkostranový” manuál k Poľnému dňu nemá chybu – mali by si so sebou povinne vziať aj ostatné expedície… 🙂

  Taktiež ma zaujalo Vaše “vyhrievanie stanu” pomocou sviečky – niekedy to skúsim…

  Inak z videa je nadmieru jasné ako Ste sa pri PD bavili a presne tak to má byť. Veď CB je pre zábavu !!!
  Dávam like…len nevidím kde to tu je…tak aspoň prst hore!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*