Nové všeobecné povolenia pre voľné pásma

Užívatelia CB a PMR staníc na Slovensku niekoľko týždňov pred koncom orka 2011 pripomienkovali návrhy všeobecných povolení pre voľné pásma. Pred pár dňami Telekomunikačný úrad zverejnil definitívne podoby. 

 

Potreba novelizácie vznikla z odporúčania európskych orgánov harmonizovať používanie kmitočtov CB pásma (viď ECC Decision (11)03 – harmonizované užívanie frekvencií občianskymi rádiostanicami, [ECC Decision (11)03 – the harmonised use of frequencies for Citizens‘ Band (CB) radio equipment, June 2011]). 

Na viacerých diskusných CB fórach sa rozoberali návrhy všeobecných povolení (VPR) a na TÚSR bolo odoslaných niekoľko individuálnych aj hromadných pripomienok. Koncom januára 2012 bol Slovenský CB rádioklub opäť TÚSR pozvaný aj k pripomienkovaniu finálnej verzie so zapracovanými pripomienkami. 

Nové všeobecné povolenie, ktoré bude účinné dňom jeho zverejnenia vo vestníku TÚSR nájdete na stránke TÚSR.


 

Rovnako bolo pripomienkované aj VPR pre pásmo PMR 446. Podľa niektorých informácií jednou z hlavných príčin novelizácie bolo zamedziť dlhodobému blokovaniu kanála trvalým zak+účovaním vysielačov tzv. Baby-siterov. do akej miery bude nové povolenie účinné, ukáže čas. 

Nové všeobecné povolenie, ktoré bude účinné dňom jeho zverejnenia vo vestníku TÚSR nájdete na stránke TÚSR.


Užívateľom oboch pásiem odporúčame si VPR prečítať. Hlavné zmeny v porovnaním z predchádzajúcimi VPR sú spomínané aj v diskusnom fóre pre CB a PMR

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*