Podzimní éter33 – Mates Brno na Pilsku

CB súťaže Podzimní éter 33 sa zúčastnili viacerí, ale report nám zatiaľ poslal jediný súťažiaci – Mates Brno.

Dodržujem tradíciu a prinášam ďalšiu reportáž z môjho snaženia na Podzimnom éteri 33 Matesa Frýdek-Místek.

Po kóte 770 m u Fryšavy, Slamníku a Smrku som už niekedy v auguste začal premýšľať o ďalšej kóte. Výber sčasti ovplyvnilo stretnutie slovenského CB klubu, ktorého som členom, na Donovaloch. Stretnutie začínalo v piatok večer, s hlavným programom vyhlasovania súťaží a diskusiou o ďalšej činnosti v sobotu ráno. Oplakal som teda prvé hodiny vysielania do PE33 a rozhodol sa nájsť si nejaký vrch na Slovensku. Mal som vo výbere Novú hoľu nad Donovalmi, Vojšín alebo Vtáčnik smerom na juh, rozhľadňu Stratenec v Javorníkoch na západ alebo hrebeň Nízkych Tatier na východ. Nakoniec som si to ale namieril na sever do Oravských Beskýd na poľskú hranicu (poľsky Beskyd Zywiecki) zdolať Pilsko v lokátore JN99PM.

Pod horu som sa dostal autom, prešiel Ružomberok, lízol Dolný Kubín a tesne pred okresným mestom Námestovo som sa napojil na miestnu cestu končiacu dlhou dedinou Oravské Veselé (ako nakoniec všetky na Orave) na úpätí tejto hory v nadmorskej výške asi 820 m. Vyzbrojený troškou jedla, šťavou vo dvoch akumulátoroch (LiFePo a Pb), vysielačkou, laminátovým teleskopom 8 m, anténami a mikrofónmi som vyrazil po zelenej turistickej značke do kopca.

Bol som tam úplne sám, ľudí som stretol až hore, kde chodí veľa turistov z poľskej strany. Mal som v úmysle čo najskôr začať vysielať, preto okrem zastávky u studničky som stúpal do kopca a niekde v polovici som si spomenul na varovanie Skippera Kitsee, že na Pilsku je veľa medveďov. Neubránil som sa v tom tichu túžbe pískať si do kroku, aby som medveďa neprekvapil niekde v čučoriedkach vedľa cesty. Výstup trval 2 h 15 min, a teda oproti tabuľkovým údajom o 30 min kratšie.

Po blúdení kosodrevinou vedľa cestičky na vrchol som si našiel miesto na vysielanie asi 100 m (20 m výškových) pod vrcholom Pilska, na J strane kúsok od chodníka. Bola to malá lúčka s dvoma stromami, ktoré som chcel použiť ako stožiar, nakoniec ale bolo lepšie použiť laminátovú teleskopku a nechať anténu pekne visieť vo voľnom priestore a nie niekde u konárov vetrom ošľahaného smrekového trpaslíka.

Stromy na vrchole naozaj neboli príliš vysoké. Okolo 15:30 som sa mohol pustiť do vysielania. A to som aj urobil.

Zo začiatku podmienky neboli nejak extra dobré, mal som ale čo doháňať od rána a spojenia postupne přibúdali. Kochal som sa pritom pohľadom na Babiu goru a Západné/Vysoké Tatry na východe a hrebeň Malej Fatry na juhu. V diaľke na západe bylo tiež vidiet česko-slovenskú hranicu nad Kysucami a jej severnú hranu, kde signál mohol ľahko prenikat k S a SV časti Ostravy a okoliu, napríklad aj do Karvinej. Ešte večer potešilo najdlhšie spojenie na východ s expedíciou Sviště na Rákoši. Prekvapivo, signál lietal aj za hrebeň Vysokých Tatier, prekonávajúc 700m prekážku na Štrbské pleso alebo do Vyšných Hágov (expedície Dunajec a Arizona). Počul som občas aj južné Slovensko, so spojeniami tam to ale bolo horšie. Okolie Nových Zámkov počuť nebolo, ale Bratislavu, Trnavu, Hlohovec a Považie áno. Lenže nie každý tam počul mňa, asi kvôli miestnemu rušeniu. Ja som ich väčšinou mal za 0-3 S. Volačky, ktoré ma nepočuli by možno vydali na rovnako rozsiahly denník ako tí čo ma počuli. Najviac ma mrzel Crusader na Dyleni, ale napríklad aj Skipper na Devínskej Kobyle, Mirek Lučina Tvarožná Lhota pri Hodoníne, Sysop Blansko na Babylóne, expedícia Kopec na Kočího kopci, Vláďa Tři Dvory, Stano Dolné Trhovište alebo Michal Štvrtok, všetkých som bral cez 2 S, ale boli na mňa nejakí hluchí alebo mi to nevysielalo ako bolo treba. Aďa Šaľa som nakoniec dal na USB. Zaujímavo ma tiež nepočul Petr Opava, pričom v okolí som robil spojenia RS 55 a toľko bol aj on u mňa na prístroji. Z pohľadu PE33 potom bola najväčším sklamaním kontrolka na kóte Dlouhé Stráne, začala ma brať až pred polnocou (u mňa bola nepretržite RS 56).

Ale pretek samozrejme nebol tak negatívny. Posledné spojenie večera odišlo do Francovej Lhoty za Felixom, ktorý bol aktívny ešte o jednej večer. Spoľahlivo bol večer na Pilsku počuť aj Jofi Hostie z horného toku Žitavy, ozvali se chlapci z Hornej Nitry, Miazga Oslany, expedícia Baťovan, Zef Lehota pod Vtáčnikom a Erixon Partizánske. Mnoho ďalších volačiek, za všetky napr. Jirka Zlín z Pinduly, Monty Hustopeče z Výhonu na južnej Morave alebo Franta Bransouze niekde z Vysočiny. Z domu súťažil v PE33 Roman Modra, spojenie s ním sa tiež podarilo. Ďalší viď denník. Náladu som si napravil, keď po piatej hodine rannej začalo byť reálne robiť spojenia na západ Českej republiky. Krištáľovo čistý hlas prichádzal z česko-krumlovského kolečka nielen od vedúcej expedície na kopci, ale aj od niektorých diskutujúcich členov, hlásil sa aj Vlk Volary, (ale tam sa to nepodarilo) a potom v rýchlom slede bolo možné hovoriť s expedíciou Radegast na Křížovém vrchu a expedíciou Malina na Čerchove. Po pol deviatej sa podarila aj expedícia Pohádka na Svahovej, aj keď kvôli časovému limitu sa mi spojenie už nevpratalo do denníka českej CB ligy.

Ráno som zbalil výbavu, skúsil zavysielať na PMR kvôli aktivácii Pilska do súťaže Kopce Martina Kbely a po krátkej paši na čučoriedkach (teraz už som sa odvážil rozhnevať si medveďov, aj turistov bolo v nedeľu viac) som trielil dole, zostup trval asi hodinu a pol. Jazda do Brna viedla krajmi, s ktorými som pár hodín pred tým ešte hovoril v éteri. Tak romantické…

Ďalšie stretnutie na frekvenciách 11 m (27 MHz) bude v CBM48. Budem robiť kontrolku – hláste sa do preteku už teraz!

Mates Brno SK-816

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*