Premiérový štart v EBH

Po dlhom premýšľaní s výberom tej správnej kóty nakoniec vyhrala kóta zrúcanina hradu Zniev (985 m.n.m.) v lokátore JN98JX. Jednak preto, lebo som nakoniec išiel sám a aj preto, že to mám hneď pred chalupou. A tak som sa trochu komický zbalený s batohom vpredu aj vzadu, anténou na batohu a stožiarom v ruke pobral od auta kúsok pod vrcholom.

Pomaly sa blížil západ slnka a ja som sa veľmi pomaly blížil k vrcholu. Hneď ako som ho dosiahol, pustil som sa do stavania antény. Vraví sa, že polka chodí vždy dobre, no teraz už viem, že som to podcenil s dĺžkou stožiaru a 4 metre boli vzhľadom na dosť vysoké zvyšky múrov na západnej strane trochu málo.

Panoráma z hradu Zniev

Panoráma z hradu Zniev

No anténa stála, PSV bolo dobré, tak rýchlo ešte stan a prišlo prvé skenovanie éteru. Ako prvých som chytil Nemcov, ale to asi väčšina z nás. Potom ešte Poliaci a samozrejme ruská taxislužba. Nechal som si to pustené, mám rád ten šum éteru a pobral som sa nachystať všetko potrebné na závod, denník, kofeín, dve perá a čelovku. O ôsmej sa to pomaly začalo rozbiehať. Prvé spojenie bolo na istotu s exp. Mafia na vzdialenosť 14 km. Rušenie bolo ešte stále dosť silné, ale na okolí bolo dosť expedícii, takže spojenia celkom pekne (na moje pomery) pribúdali. Okolo polnoci som ich mal okolo 25.

Len v tom, ani neviem ako, zobudil som sa okolo 4:00 na všeobecnú výzvu na spojenie. Mikrofón som mal dvakrát omotaný okolo hlavy. Chvíľu som sa spamätával, kto som a čo tu robím, no potom som sa prebudil už naozaj a opäť začal dávať výzvu aj ja. Do rána som spravil ešte zopár pekných spojení. Vedel som, že tento ročník nebude pre mňa súťažne moc vydarený, ale veď kvôli tomu som sa ani neprihlasoval. Bol som rád, že som spravil spojenia so zopár známymi cébečkármi a trochu som sa od nich opäť priučil, aj keď nie technike, tak aspoň kultúre vysielania na pásme. Neraz sa mi totiž stalo, že som dával výzvu na jednom kanáli a po spravení spojenia mi do toho niekto skočil bez pardonu aj bez brejku, aby rýchlo ešte chytil moju protistanicu, no potom sa usadil na danom kanály a ostal tam dávať svoju výzvu. Tak som sa teda pobral ďalej a po chvíli počúvania šumu, aby som sa uistil, že kanál je voľný, znova som začal breptať tu svoju všeobecnú výzvu na kanál.

Tento ročník bol pre mňa premiérový a dúfam že zopár repríz ešte bude. Spravil som niekoľko kratších, ale aj dlhších spojení. Veľmi ma potešilo spojenie s Emilom Ružomberok, ktorý portejbloval na Štrbskom plese a moje najdlhšie spojenie s exp. Heloukošice (144km) a samozrejme ešte s Milanom Sekaniny, ktorého sa mi podarilo brejknuť, ako sa dohadoval cez cebečko na ceste na chatu. Je super, že CB ešte žije aj v bežnom živote.

S pozdravom 73, Peter Bratislava, SK-780

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na Premiérový štart v EBH

  1. Rio, povedal:

    Som rád, že kopce v Turci opäť ožívajú. Dúfam, že počas LPD sa budeme počuť, prajem veľa úspechov a hlavne radosti pri CB,PMR,…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*