SPL 2021 Máj

Slovenská Portejblová Liga sa pomaličky blíži k polovici ročníka. Na májový štart využili všetci do bodky súťaž Éter bez Hraníc…

 

Aj v máji využili úplne všetci súťažiaci na svoj štart termín jedinej súťaže v mesiaci – EBH. Účasť bola ako vždy veľmi pekná, ale podmienky sa s nami veľmi pohrali a boli skutočne veľmi veľmi zlé. Napriek tomu viacerí z nás zostali na kopci až do rána a niektorí trhli aj vytúženú stovku spojení. Jeden opovážlivec si dovolil poslať denník s viac ako 200 spojeniami, no chápete aká to opovážlivosť?? Ale nepredbiehajme…

Na koniec prišlo na kontrolu až 19 denníkov, čo je ak sa pamätám dobre v histórii SPL najviac. Vykonaných bolo až 1700 spojení na Slovensko, do Čiech, Poľska a Rakúska. DX odrazom sa podaril iba Exp. Mafia – tá sa dovolala až na ostrov Isle od Man, medzi Írskom a Veľkou Britániou.  Najdlhšie spojenia priamou vlnou urobila Exp. Marco Polo v dĺžke 394km. Podobné spojenia však boli doslova raritou. Pozrite sa na všetky spojenia…

mapa_5_2021

Poďme sa teda spolu pozrieť komu sa v apríli ako darilo.

19. miesto – obsadil Marian Michalková. Marian ako tradične štartoval od Mozoľovcov a v denníku má 25 spojení. Do tabuľky pridáva 2046 bodov a najdlhším spojením na Exp. Horal 187km si vylepšil svoj tohtoročný ODX. Marian v priebežnej tabuľke klesol zo 14.miesta na 16.priečku.

18. miesto – obsadila Exp. Výstrkov. Janka aj Ľuboš Miloslavov vyrazili do sveta. Zo Štiavnických vrchov z QTH Banište urobili 34 spojení, do tabuľky pridávajú 2407 bodov a ODX im zaletel k Exp. HelouKošice 138km. Aj Výstrkovčania neudržali svoju minulú 16.priebežnú pozíciu a klesli o dve miesta.

17. miesto – obsadila Exp. Javorina. Štefan a Tracker Púchov vyrazili na kótu Beskyd, odkiaľ sa im podarilo 49 spojení. Pripisujú si tak ďalších 2577 bodov. Ich ODX zaletel na Exp. Križiaci 144km. Javorina takisto klesá, z 15. na 17.miesto.

16. miesto – obsadil Stenly Skalica. Sympaťák Stenly zakotvil v EBH na kóte Veterník a napriek nízkej nadmorskej výške (len 316m) poslal celkom zaujímavý denník. Má v ňom 41 spojení, za ktoré si pripisuje ďalších 3213 bodov. Jeho najdlhšie spojenie smerovalo na Exp. Perún 143km. Aj Stenly v priebežnej tabuľke klesol, aktuálne na 19.miesto, ale ktovie po júnovom kole môže byť všetko inak.

15. miesto – obsadila Exp. Krtko. FormatX Veľký Krtíš bol tentokrát na Drieňovici iba sám, preto staval iba vertikál a HB ostalo doma ľadom. Do 22h sa mu za 4h prevádzky podarilo 43 spojení a hodilo mu to spolu 3595 bodov. ODX zaletel k Horalovi 197km, čo je pre Krtkovcov tohto roku rekord! Kóta rozhodne vie dať aj viac, ale tentokrát z nej Krtkovci získali len toľkoto. Krtkovci si udržali priebežné 12.miesto.

14. miesto – obsadila Exp. Chobot. Jano Žiar sa nedostal na vyhliadnutý Zlatý Vrch a tak štartoval na EBH rovnako ako minulý rok z Červenej Studne. Jano sa polepšil v zápise a tentokrát má len jedinú chybičku. Za 50 spojení pridáva aj 3923 bodov a ODX zaletel na ďaleký východ k Michalovi Svidník /p Dubník 196km. Chobot ostáva na 13.mieste, tam kde bol aj po apríli.

13. miesto – obsadila Exp. Bažanti. Tí vystrkujú svoje rožky čoraz viacej a pomaly si im začína dariť. Z kóty Kykula tentokrát získali 70 spojení a pridávajú 4657 bodov. ODX zaletel na Exp. Furgon 185km. Bažanti priebežne klesli o dve miesta, z 9. na 12.

12. miesto – obsadila Exp. Matej. Terke a Mariánovi Strečno sa tentokrát v porovnaní s konkurenciou akosi nedarilo. Z kóty Čerenka si síce priviezli 97 spojení, ale 6304 bodov stačilo iba na 12.miesto. ODX zaletel k Michalovi Svidník 223km. Matej ostáva na priebežnej štvrtej priečke.

11. miesto – obsadila Exp. Záhoráci. Tí poslali v roku 2021 svoj prvý denník a hneď zabodovali. Z kóty Konské hlavy (oceňujem krásny výber názvu kóty) získali 67 spojení a pripisujú si svojich úvodných 6340 bodov, čo ich vystrelilo rovno na 15.miesto v priebežnej tabuľke. ODX zaletel k Exp. Furgon 169km. Len tak ďalej chalani!

10. miesto – obsadila Exp. Perún. Po zimnom spánku sa prebudil aj Roman Teplička a poslal poriadny denník. Ako tradične z kóty Mravečník urobil 81 spojení, získal 6923 bodov a jeho ODX zaletel k Exp. Favorit 245km, čo je jeho tohtoročný rekord. Perún výborným výsledkom v tabuľke stúpa zo 18-tej na 14-tu priečku.

9. miesto – obsadila Exp. Trnaváci. Klasicky štandardne a veľmi dobre sa darí Trnavákom, ktorý z osvedčeného Havranu tentokrát získali 88 spojení. 7022 bodov. Napriek tomu klesajú zo siedmeho na priebežné deviate miesto. Ich ODX zaletel k Furgoňákom na Javořicu 154km.

8. miesto – obsadila Exp. Baťovan. Marconi a Erixon robili počas EBH jednu z kontrolných staníc a obsadili kótu Skalka. Ani u nich sa ale zázraky nekonali a napriek 1230mnm im to lietalo rovnako ako všetkým. Nakoniec majú v denníku 80 spojení, 7258 bodov ich udržalo na priebežnom ôsmom mieste. ODX zaletel tiež k Furgoňákom 267km.

7. miesto – obsadila Exp. Echo. Echáči sa pomaly ale iste stávajú starými mazákmi, ktorí aj z nafigu podmienok dokážu vydolovať úplné maximum. Nad Oboru sa tentokrát dovolalo 111 protistaníc a 8173 bodov udržalo Echáčov v silnej konkurencii na priebežnej šiestej priečke. ODX zaletel kam inak než na Furgoňákov 196km.

6. miesto – obsadila Exp. Asterix. O kus lepšie ako Echáčom sa z rovnakej lokality darilo Miňovi Púchov, ktorý z kóty Machnáč získal 118 spojení, hodilo to spolu 8906 bodov a ODX zaletel až na Exp. Svište /p Rákoš 264km. Asterix bol priebežne piaty a piate miesto si aj udržal.

5. miesto – obsadil Jano Nové Zámky. Napriek tomu, že Jano neposiela denník každý mesiac opäť predviedol, že to proste vie. Z kóty Žalostiná urobil 111 spojení a 9599 bodov ho posúva priebežne o priečku vyššie na desiate miesto. ODX zaletel na Fousáča Plzeň /p Churáňov 281km.

4. miesto – obsadila Exp. Križiaci. Križiaci zvyčajne nechodia na celú noc, ale na veľké súťaže ako EBH vždy urobia výnimku a tomu zodpovedá aj výsledok. Kóta Skalnatá im opäť ako sa slangovo hovorí dopriala a podarilo sa im 117 spojení. 11676 bodov ich vystrelilo z desiateho miesta na priebežné siedme. ODX zaletel k Michalovi Svidník 318km, čo je aj ich tohtoročný rekord. Výborný výsledok a už teraz prezradím, že sú pre mňa najväčším prekvapením EBH.

Na prvých troch miestach opäť nič nové. Tradičná trojica si rozdelila prvé tri priečky nasledovne.

3. miesto – obsadila Exp. Mafia. Kvôli dažďu a premoknutému terénu sa im síce nepodarilo dostať na vrchol Krížnej. Zakotvili teda o 200 výškových metrov nižšie na Kráľovej Skale, ale aj odtiaľ sa im celkom darilo. Za 132 spojení pridávajú ďalších 13116 bodov, ale na udržanie priebežnej druhej priečky to nestačilo. Holt konkurencia je tvrdá a darilo sa jej lepšie než Mafii. Ich ODX zaletel ale až k Ronovi Castletown na Ostrov Isle Of Man 1726km. ODX priamou vlnou tiež na Furgoňákov 270km. Mafia je teda priebežne tretia.

2. miesto – obsadil Milan Senica. Milan bol druhým účastníkom SPL, ktorý prijal počas EBH úlohu kontrolnej/bonusovej stanice. Z Veľkej Javoriny sa mu popri rozdávaní bodov podarilo spolu 173 spojení. Ziskom 14572 bodov predbehol Mafiu a uchmatol jej priebežné druhé miesto. Jeho ODX zaletel do Krušných Hôr k Soptíkovi Hřensko /p Cínovec 350km. Len pre zaujímavosť bolo to jediné spojenie zo Slovenska do Krušných Hôr počas EBH. Podmienky šírenia boli teda fakt zlé.

1. miesto – obsadila Exp. Marco Polo. Kasovi a Mišovi Žilina sa počas EBH darilo jednoznačne najlepšie. Obsadili Veľký Kriváň a z najvyššej nadmorskej výšky 1709m im to proste lietalo. Tiež sa ale šuchlo éterom, že vraj Kaso na Kriváň počas týždňa pred EBH vybehol spolu tri krát a že “vraj” hore vyniesol pol garáže. Či to je ale pravda sa určite dozvieme od Kasovho tradičného komentu pod článkom (ak nezabudne). Každopádne 203 spojení a 21665 bodov v tak zlých podmienkach je azda výsledok snov. Ich ODX zaletel na Šumavu k Fousáčovi Plzeň 394km. Asi nemusím pripomínať, že Marco Polo je nielen že prvá, ale že ešte o dosť svoj náskok zvýšila.

To je z májového vyhodnotenia všetko. Jednotlivé výsledky sú v tabuľkách a priebežné poradie je úplne na konci.

V júni je na pláne MDD závod a Fair Play Závod (19.-20.6.2021), na ktorý Vás týmto pozývam.

73

Števo Zvolen SK-525

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na SPL 2021 Máj

 1. Kaso povedal:

  Ďakujeme za objasnenie zmien o ktorých sme nevedeli, už to sedí.
  Komentár je len v prípade že niečo nesedí, brum brum.

 2. Števo ZV povedal:

  Ahoj Kaso…
  1. Body Exp. Chobot sú správne, v apríli sa im škrtlo ešte jedno QSO a mali teda iba 3520.
  2. A je jej, Matejovci ma utlčú, zabudol som im zarátať denník, opravené na 5.
  3. Body Milana SE sú takisto správne. Milanovi bolo tiež dodatočne škrtnuté jedno QSO (dabl) a za apríl má teda 12334b.

  A tradičný komentár isto uvítali aj ostatní, nielen ja. Tieto zvyky si zachovaj!!!

 3. Kaso povedal:

  Nazdar Števo(brum-brum) a všetkým,
  najprv chyby:
  1. exp. Chobot celkové skóre 9934 bodov, prebehla zmena v denniku 24.4. z 3575 bodov na 3520 bodov?
  2. exp. Matej počet deníkov v SPL je 5, nie 4.
  3. Milan Senica má celkové skóre 46108 bodov.

  Čo sa týka Marca Pola, tak expedícia je plná opovážlivcov, keďže v deň preteku si povedali, že to proste dajú bez podpory lanových dopravných prostriedkov (Mišo nemal test alebo iný argument) a v daždi (ktorý uškodil Mafii) vybehli na Veľký Kriváň.
  Čo sa týka pol garáže, tak to vôbec nie je pravda, keďže žiadnu garáž nemáme. Mali sme tam HB9CV + HB9CV + λ/2 + 10m RGC-54 + 22m RGC-54 + 10m RG-214U. Z toho jedno HBčko sa ani nedostalo na stožiar, ležalo vedľa stanu a nebol čas ho postaviť. V podstate to bola len ako taká poistka, keby sa to prvé pokazilo. Viac ako 90% času sme išli na HBčko otočené trvalo na západ a polku sme prepínali len keď bolo treba “vylepšiť” report na východné stanice. V noci a nad ránom som konkrétne na BUBUho ani neprepínal, furt sme menili RS/59. Samozrejme, hovorím o stave, keď všetko bolo zapojené správne. Nie ako prvú pol hodinu preteku (smiley)
  A áno, bol som tam pár krát aj pred EBH, aj po EBH, ale nemalo to vplyv na vysielanie do EBH. Skôr do SPL (smiley)

  PS: na komentár som nezabudol, len nestíham hneď po zverejnení.

 4. Alan Trnava povedal:

  Díky. Aj ja som robil denníky po nociach, a tak to aj vyzerá 🙂 zase 2 chyby. Budem platiť 2 kolá chalanom asi :).

 5. Števo ZV povedal:

  Alan skutočne máš pravdu.
  1. Prirátané body máte síce správne, ale v tabuľke ste mali zle zapísané. Opravil som to.
  2. Opravil som aj Vaše priebežné 9.miesto.
  3. Nechápem ale nefungovali ani odkazy na logy. Mapky síce boli správne, ale odkazy boli zlé, asi som to po tej zmene zabudol uložiť, hehe. Opravené aj to.
  Ďakujem za upozornenie.
  Ak ešte niekomu niečo nesedí, kľudne poďte do mňa. Robil som to po nociach…

 6. Alan Trnava povedal:

  Ahoj Števo, nejako to nesedí. V tabuľke denníkov máme k májovému denníku prirátaných 67 QSO a 6340 bodov. Spravili sme ale 88 QSO a podľa zverejneného denníka 7022 bodov. Takisto vo výsledkovej listine sme na 9 mieste a nie na 7, ako píšeš v článku. A keď otvorím hociktorý denník v článku, zobrazí sa mi vždy denník Exp. Výstrkov. Prosím pozri sa na to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*