ZCBZ #6 – exp. MAFIA

V šiestom diele nášho seriálu Vám svoj Zimný CB Závod predstaví Števo Zvolen operátor Expedície MAFIA…

 

 

 

Zimný CB závod som začal tým, že som dva týždne pred ZCBZ zodvihol telefón a zavolal chatárovi na Chatu na Skalke, že či má nejakú voľnú izbu. Vyzeralo to zle, na Skalke je zimná sezóna v plnom prúde a do marca vraj má všetko obsadené. Po vzájomnej debate mi ale prisľúbil aspoň elektriku, čo bola vynikajúca správa.

Cez týždeň pred závodom som sa bol pozrieť, ako je na tom rádiovoz. Od novembra sa na ňom nikde nebolo a tak som ho šiel preštartovať. Aspoň s malou dušičkou som dúfal, ale motor ani nepretočilo, baterka total kapút mŕtva. Vymontovať, nabiť ju a zase namontovať späť som už nestíhal a tak bolo rozhodnuté pôjdem hore Octáviou. Elektriku mám, vezmem si ohrievač a prespím do rána v aute…

V sobotu som teda všetko naložil a vyrazil smer Kremnické vrchy. Cesta viedla krásnou zimnou krajinkou a napriek snehu na ceste som sa bez problémov dostal na Skalku. Chatár ma hneď privítal výbornou správou, že sa mu uvoľnila jedna izba a že či ju chcem? Jasné, že som to vzal a okolo 11h som začal so stavbou antény. Oproti decembru na terase chaty pribudlo 60cm snehu a tak som striedavo odpratával sneh a skladal anténu tak, aby som sa neunavil. Napriek miernemu sneženiu šlo všetko hladko.

O 12:30 som mal celé dvojča zložené a mohlo sa začať s meraním a testovaním. Prekvapilo ma, že po zapnutí stanice a testoch bolo pásmo úplne pusté. Nikde nikoho, po expedíciách či iných staniciach ani chýru, ani slychu. Tak som sa vybral vonku, že porobím nejaké fotky. Žiaľ na Skalke bola celý víkend neskutočná hmla, snežilo a veľa kvalitných záberov sa nepodarilo. Predsa ale aspoň niečo.

Autorom tejto fotky je Webo Banská Bystrica, ktorý ma cestou na vysielač (odkiaľ vysielal ako Exp.Horec) prišiel pozrieť.

Vysielať som mal naplánované od 17h do 9h. Začalo to skutočne vynikajúco a za prvú hodinu som mal 34 spojení. To je tempo ako na VKV na 2m! Ďalej spojenia postupne pribúdali, ale už pomalšie. Potešením bolo, koľko portejblistov na kopce vyrazilo. Hoci je ZCBZ slovenská akcia, vyrazilo aj na Morave viacero staníc. Napriek množstvu spojení bolo už v polovici akcie jasné, že “to nechodí”. Priemer na spojenie sa len kedy tedy prehupol cez 80km. Keď to “lieta” je to okolo 100ky. Bojoval som o každé spojenie. Tentokrát ale na mojej anténe “úradovalo” akési záhadné ani nie rušenie ale akýsi útlm. Netuším z čoho, ale pripisujem to hlavne tej hustej hmle a sneženiu. Viac krát sme skúšali spojenie napríklad s Tomášom Sruby, ale keď mi poslal mapu s ukážkou sneženia medzi ním a mňou, bolo mi hneď jasné, prečo sa nepočujeme.Predsa sa ale len udialo niečo výnimočné. Mal som spojenie s 5-ročnou dcérkou Tomiho Nové Zámky s Kamilkou. No nie je zlatá?

Hneď som mal lepšiu náladu. Pokračoval som. Postupne si na 30.kanál, kde s obľubou bývam, našli cestu aj ďalší súťažiaci. Tí mi zdelili, že robili aj Exp.Pohádka, ale to bolo ešte okolo 16h a že teraz ju už vôbec nepočujú. Takže už vtedy som tušil, že tento portejbl bude bez dlhého spojenia. Bolo skutočne divné, keď mi Moraváci hovorili, že na mňa brejkuje Matěj Brno alebo Apache Znojmo a ja som ich oboch mal za 0/0 :-(. Skúšali sme všetko možné aj nemožné. Bol som večer pozrieť, či sa mi samovoľne neotočila anténa, ale všetko bolo OK. Nakoniec sme spojenie aspoň s Apachom Znojmo na SSB dali. DX celého závodu meral 239km, Pán Boh zaplať aspoň za toto spojenie. Napriek tomu, že to na Moravu absolútne nechodilo, spojenia pribúdali. Ako sa čas blížil k večeru, musel som ubrať na hlase, lebo ďalší ubytovaní na chate už chceli spať a požiadali ma, aby som “ubral”. Takže od 22h som šiel už tak na pol plynu. 22:57 robím posledné spojenie Felix Francova Lhota (neskorší víťaz českých domasedov). Naťahujem budík na 5:55, že o šiestej skúsime spojenie s Pohádkou.

Ranné spojenie sa nedarí. Pásmo rovnako pusté ako na obed. Vstával som úplne zbytočne, ale keď už som hore, skúšam potichúčky dávať nejaké výzvy, ale robím iba dva spojenia. Následne o 7h prepínam na Moravské kolečko Trnky-Brnky, kde si poctivo zapisujem všetko, čo počujem. Podmienky boli fakt úbohé. Stanice, ktoré som pred mesiacom odtiaľto robil trojkovým či štvorkovým rádiom sú teraz 0/0-1/0. Už to ani nesilím, lebo viem, že je to zbytočné. Ku koncu predsalen počujem nejaké signály a robím nejakých pár spojení, ale je toho málo. Takmer zbytočne dávam výzvy, nik už nereaguje. Pred 9h pridávam posledné dva spojenia a končím na čísle 87. Akože nie je to zlé, ale v decembri som tu mal 120, takže podmienky môžem hodnotiť iba ako podpriemerné. Stále sneží a ja sa púšťam do skladania antény.

Námraza veru urobila svoje, ale napriek snehu a ľadu anténa stále ladila. Pokračujem, ale ide to pomaly nakoľko začína snežiť hustejšie.

Najväčší problém robia samotné prvky antény. Sú celé od ľadu a nechcem ich nakladať do auta zľadovatelé, lebo by mi celé auto zamočili. Zohrievam ich teda striedavo dychom, ale oveľa lepšie to ide holými rukami. Ide to ale stráááášne dlho a ruky mi mrznú :-). Jedno HB tvorí 9 trubiek plus rahno a potrebujem roztopiť všetko x2. Nakoniec sa ale všetko podarilo a okolo 12h Skalku opúšťam. Cestou dole idem veľmi pomaly, pretože to poriadne kĺže a reťaze nemám. Oproti ide veľa áut s lyžiarmi, preto radšej pomaly ako rýchlo…

Nuž a takto sa Exp.MAFIA darilo. Napriek zlým podmienkam som si siahol až na dno svojich síl a vydoloval som všetko, čo sa dalo. Mrzelo ma, že som nemal ani jedno spojenie do Moravsko-Sliezskeho kraja, tam zvyknem robiť spojenia bežne. Tiež ma nepotešilo, že sa ZCBZ nezúčastnil nikto z Prešovského alebo Košického kraja. Viem, že sa niektorí chystali, ale zima zrejme bola tentokrát nad ich sily. Nevadí, ZCBZ veru nie je pre všetkých. Premýšľam, že ho premenujem na “IRON MAN KONTEST” 🙂

Keď som videl raporty Exp.Jan Golian alebo Križiakov normálne som premýšľal, či mám písať svoj. Ja som sa s nimi nemohol absolútne ani porovnávať. Oni mrzli, zatiaľčo ja…ach. Majú môj absolútny obdiv a uznanie. Rovnako tak aj Exp.Ferda v ďalekej Českej Zemi.

Ešte raz všetkým ďakujem za spojenia a 23.februára 2019 opäť dopočutia !!!

73 Števo Zvolen SK-525

 

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na ZCBZ #6 – exp. MAFIA

 1. Apache Znojmo povedal:

  Stevo, bylo to vydrene spojeni. Jsem rad , ze se nam to nakonec podarilo 🙂 a brzy na sluysenou

 2. Felix Francova Lhota povedal:

  Nechodilo ideálně?? Ono to chodilo líp než bys čekal zvlášť odtud protože jak říkám já tu bydlím “V naší obci mezi kopci” a že to chodí až k BB jsem nevěděl a nikdy bych to nečekal.

 3. Alan Trnava povedal:

  Števo paráda! Aj keď to nechodilo ideálne.
  A čo tak namiesto zmeny názvu pridať kategóriu “Snehuliaci” . Samozrejme žartujem. A zostávam v kategórii “Autíčkári”. Zatiaľ…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*