Tak si tu CB žijeme

Bol som požiadaný, aby som napísal článok o tom, ako to dnes vyzerá na pásme v Bratislave. Tak som sadol jeden večer, keď neboli podmienky na vysielanie a vysielačka si len tak spokojne šumela v AM modulácii (menej lezie na nervy), sadol za notebook a hľa, toto vzniklo.

Paľo počas expedície na Kamzíku (JN88NE)

Paľo počas expedície na Kamzíku (JN88NE)

Na pásme som asi tak 4 roky a zážitkov už stihlo byť veľa, ale to poznáte… Začiatky s požičanou staničkou a kusom nevyladeného drôtu preveseného cez garnižu… Prvé spojenia s Krtkom BA a Spikom BA , ktorí ma k CB dotiahli… Neskôr polka šikmo vystrčená z okna a priviazaná o radiátor, vonku -10, vnútri tak 5 stupňov, ale hlavne, že to ide… Koľkokrát s Marcelom BA aj do rána, zmrznutý na kosť a z posledných síl mačkám mikrofón, hoci by som mal ísť spať, lebo ráno treba ísť do školy… To boli časy… Ale o tom napíšem v inom článku.

Dnes vždy keď prechádzam Bratislavou, oči mi behajú po strechách a rátam CB antény. Je ich tu pekný počet, hlavne v Petržalke. Bohužiaľ, drvivá väčšina je už neaktívna, ale zároveň aj pribúdajú nové alternatívy ako drátovky a magnetky na parapetách. Pomaličky sa CB komunita v Bratislave rozrastá o nových členov. CB je tu aktívne hlavne večer. Cez deň málokedy, keď mám voľno, tak zapínam stanicu, ale zväčša je ticho. Niekedy sa tu ozve Orosys, keď tu má nejakú robotu. Inak to ožíva až medzi ôsmou a deviatou večer, keď sa pospolitý ľud vracia do „králikárne“.

Väčšinou sa stretávame na kanáli 20, taký zlatý stred. Ja zapínam stanicu hneď ako prídem domov, po chvíli sa prihlási v AM-ku stále nadšený Billy BA, keďže má len takú vysielačku. Občas počuť aj Krtka BA, ktorý sa ozýva veľmi sporadicky, keď odbehne z rádioamatérskych vĺn. Neskôr sa ozve aj Martin BA z bomerangu (to je náš špecialista na chybné vysielačky, tú svoju rekamoval už asi tri, či štyrikrát). Neskoro v noci príde na pásmo aj Marcel BA, keď sa konečne doteperí z práce. Ako jediný nemá AM moduláciu, tak nás počúva na rúčke, ktorá však nedokáže vysielať v AM, tak vysiela v FM, ale našťastie na tak krátku vzdialenosť sa to dá rozumieť. V tomto období sa tu ozvali traja noví CB-čkári. Jeden dostal staničku od strýka, druhý si kúpil a Marcel mu požičal magnetku, ktorú má na parapete. Tretí zatiaľ len na rúčke, ale aj to sa ráta. Keď už sme pri tej rúčke, tú sem-tam vytiahne aj Neon BA, ktorý má síce magnetku, ale nemá ju kam nacapnúť a býva na prvom poschodí bez balkónu – blbé, no. Ďalej je tu Mravec Bernolákovo, ktorého je do BA parádne počuť. Na mobile sem-tam zavíta Netopier. Ďalší exot je Pixel BA. Ten sa ozve na CB, iba keď ho k tomu Marcel cez telefón „dokope“, aby vytiahol zapadnutú stanicu spoza postele a utrel prach . Vtedy začína debata, kedy sa všetci „krčujeme“ od smiechu. Kto nepočul debatu Pixel BA a Marcel BA, prišiel o veľa. Nedávno sa tu ozval Karavan BA. Už podľa názvu je jasné, kde má vysielačku. V zime nás bol pozrieť na Kamzíku, tak sme sa trošku ohriali. No a ešte som takmer zabudol na Michala BA. Toho som k CB dokopal ja a vyzeralo to, že ho to chytilo. Vzal som ho tento rok na Rematu a bol nadšený, no akosi to nadšenie opadlo. Ale tak drátovka mu visí z okna a staničky má tri… Zabudol som aj preto, lebo som ho už hodne dlho v éteri nepočul. Asi mu budem musieť „vyčistiť žalúdok“. Ale je tu mnoho ďalších v Bratislave, či z tej staršej, alebo mladšej generácie.

Samozrejme si tu užijeme aj kamionistov, ktorí sú kapitolou sami o sebe. Ale je medzi nimi aj pár normálnych, s ktorými sa dá pokecať (napr. teraz prechádza okolo kolóna šiestich kombajnov, tak sme prehodili pár slov, aj som im zablikal z okna).

koda, že sa tu na pásme nestretávame častejšie. Rozmýšľam aj nad pravidelným kolečkom. Nedávno som sa rozhodol založiť bratislavskú expedíciu, možno už poznáte – Expedícia PBH. Je to moja vízia, ako spojiť CB-čkárov v Bratislave: spoločné vysielanie, spoločná účasť na stretnutiach a rôznych akciách… Hlavne tie portejble na kopcoch, uvariť kotol gulášu, ugrilovať niečo, podebatovať si, no a vystriedať sa pod spoločnou volačkou. No zatiaľ bol max. počet 2 kusy. Trochu ma to irituje, no zatiaľ hlavu neskladám a verím, že bude dobrá partia, ktorá sa bude „štverať“ na rôzne kopce. Takto si tu žijeme, Cb-čkujeme, na tej našej „dedine“, pomaly sa rozrastáme a teší ma, že takmer každý večer sa tu takí traja-štyria stretneme a prehodíme zopár slov. Tak teda „dočoputia“ na pásme, či už z domu, alebo niekde na expedícii, či mobile. 73! Palo Bratislava

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v CB. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*