26. CB poľný deň sa blíži. Čo nás čaká?

Veľa cébečkárov zapína svoje rádiá len počas veľkej aktivity na pásme. Tá je minimálne raz do mesiaca počas štartov ligových hráčov alebo počas iných jednorazových pretekov, medzi ktoré patrí aj Slovenský CB poľný deň.

Dvadsiaty šiesty ročník na nás čaká už o tri týždne, presnejšie 12. augusta. Súťaž je v porovnaní s ostatnými iná vo viacerých faktoroch, najvýznamnejším je ten, že do CBPD platia iba spojenia medzi slovenskými stanicami. Je to preto, aby aj stanice na východnom Slovensku mali možnosť výraznejšie prehovoriť do celkového poradia alebo ďalších vyhodnocovaných poradí (TOP DX).

V posledných rokoch však máloktorá súťažná stanica vydržala v éteri do úplného konca. Dôvod bol jednoduchý – nebolo s kým robiť spojenia. Expedície sa spojili v úvode súťaže, domasedi vydržali do polnoci, ráno sa ich ozvalo iba málo.

Už vlani niektorí navrhovali upraviť súťaž a spraviť ju dvojetapovú. Preto sme po konzultáciách so Števom Zvolen a Mirom Banská Bystrica zverejnili úpravu propozícií. Slovenský CB poľný deň bude mať teda dve etapy, ktoré budú na seba nadväzovať. Prvá etapa začína 12. augusta 2023 o 17. hodine a potrvá do polnoci (23:59:59). Úderom polnoci zo soboty na nedeľu 13.8.2023 začína druhá etapa a potrvá do 9:00h ráno. Druhá etapa je teda o dve hodiny dlhšia a je v nej možné robiť spojenia znova aj s tými stanicami, ktoré sme spravili v prvej etape.

Čo táto úprava propozícií prinesie, ukážu denníky. Tie sa posielajú výlučne v elektronickej podobe (CL6, XLS, po predchádzajúcej dohode (!) s organizátorom aj v iných formátoch) do jedného týždňa po skončení preteku (20.8.2023, do polnoci).

Ako v denníku rozlíšiť etapy?

Etapy sú jednoznačne rozlíšené časom spojenia. Všetko do 23:59:59 je v prvej etape, od 00:00 je to druhá etapa. Ak chcete mať vizuálne odlíšené etapy, stačí v riadku pri zadávaní volačky, lokátora a reportov napísať ,1 alebo ,2 a po potvrdení zápisu sa tento údaj zobrazí na konci riadku v stĺpci Poznámka.


zápis do príkazového riadka

 

zobrazenie poznámky v denníku

Okrem hlavnej súťaže portejblových staníc bude vyhodnotená aj súťaž o najdlhšie spojenie. Práve v tomto poradí sa na popredných priečkach umiestňujú stanice z východného a západného Slovenska. Doterajší rekord v spojení počas CBPD držia Michal Svidník a exp. Sajgon (341 km) z rokou 2016. Podarí sa ho prekonať? Na to musia byť vhodné podmienky, správne vybraté kóty a na nich šikovní operátori s dobrou výbavou. Nuž, ukážte sa!

Aby s kým bolo robiť spojenia počas večera, dlhej noci a rána, musia stanice zapnúť aj cébečkári na svojich domácich QTH. Od ich aktivity je CB poľný deň veľmi závislý. Do tejto súťaže denník posielať netreba, všetko bude vyhodnotené podľa zápisov v denníkoch portejblistov.

V tomto roku som osobne veľmi málo aktívny na CB pásme, ale pevne verím, že aj pri nabitom programe počas stanoveného termínu súťaže sa mi podarí vybehnúť niekam na kopec a zapojiť sa do tohto ročníka CB poľného dňa. Do počutia, priatelia!

Marconi Partizánske
SK-424
manažér CB poľného dňa

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*