Ako nám Medard zmenil plány

Isto poznáte slovenské príslovie “Medardova kvapka 40 dní kvapká”. Tento rok na Slovensku nielen že kvapká, ale leje poriadne a dokonale ovplyvňuje CB súťaže. Počas EBH sme zmokli na Skalke a tak plány a odhodlanie spraviť dobrý výsledok a pekný denník počas Fair Play CB závodu bolo veľké. Ale…

… všetko bolo nakoniec inak.

Kedysi na jar sme premýšľali, že letné štarty pojmeme turisticky z vysokých kopcov v okolí. Plán bol v júni navštíviť Vtáčnik JN98HO.  No keď celý týždeň pred FP závodom denne lialo, nechceli sme riskovať že nás odplaví z kopca.

V sobotu ráno to vyzeralo nádejne, nepršalo

sobota 8:00h – zdroj Slovenský hydrometeorologický ústav – www.shmu.sk

O pol druhej popoludní som v CB skupine na Messengeri písal: “V Partizánskom a okolí leje, tiež zvažujeme, či a kam vylezieme.” Okrem toho som mieril do Prievidze a cesta bola plná vody. Erixon však argumentoval, že to podvečer prestane a bude sucho. Nechcelo sa mi… O pol siedmej večer sucho nebolo, ani pršať neprestalo, ba dokonca, keď Erixon sadal do auta, lialo, ako by som stál priamo pod nejakým vodopádom. Ale vyrazili sme.

sobota 18:00h – zdroj Slovenský hydrometeorologický ústav – www.shmu.sk

Na lúky pod kótu Stráž sme sa ani nepokúšali vyjsť, zvolili sme istotu štrkovej cesty okolo Chaty Mešter a zakotvili vo výške 660 m. Veľa nádejí sme si nedávali, ale aspoň sme chceli rozdať body tým, ktorí sa prihlásili do nového Fair Play CB závodu.

Anténu našťastie staviame len za mierneho mrholenia. Tentokrát stačia dva gumené popruhy na uchytenie stožiara o nejaký plot. Rýchlo do auta a popripájať ostatnú techniku.

2020-06-batovan-08

2020-06-batovan-03

2020-06-batovan-04

Prvý hlas, ktorý zo stanice počujeme, je Cyro Zvolen – exp. Mafia portejbluje na Tanečkovom kopci na Kráľovej. Výmena povinných údajov a už aj skenujeme pásmo ďalej. Len o jeden kanál vyššie počujeme: “…a je to lokátor KN08RP”. Okamžite lovíme v pamäti, kde to je a ťukáme do mobilnej aplikácie lokátor na zistenie vzdialenosti. Kótu Rákoš a expedíciu Svište sme v takejto sile ešte nikdy nepočuli. Report 42 dával šancu na spojenie. Bleky však zmizol z reproduktora tak rýchlo, ako sa objavil. Nevadí, hovoríme si, nájdeme ho neskôr.

Vonku striedavo prší a neprší, sem tam zafúka vietor tak, že cez zarosené okno kontrolujeme, či anténa ešte stojí.

2020-06-batovan-05

Za prvú hodinku máme 18 spojení. Smejeme sa, že obligátnych 20 dáme o chvíľu a balíme. Prvým viac ako 100-kilometrovým spojením je Mates Brno, ktorý bivakuje pod celtou v pohorí Chřiby medzi Brnom a Zlínom. Ďalšie stovky pridávame pri spojení s exp. Bosorky (160km), Vladimír Hlinsko /p Lipina (111 km) a s odretými ušami aj exp. Dunajec (125 km). Darí sa spraviť aj jeden DX – brejkuje na nás Nikola (Srb vysielajúci z Holandska). Keď si vypýtal “City name please” tak mu odpovedám: “stredozápadné Slovensko , mesto Partizánske”. Jeho odpoveď nás však dorazila – peknou slovenčinou odpovedal, že Partizánske a Slovensko veľmi dobre pozná. Pridávame tak do denníka 1061 km.

2020-06-batovan-06Hlasový dávač dáva výzvu, my medzitým môžeme žuvať cukríky 🙂

2020-06-batovan-10

Posledným spojením v denníku je Peter – Mladá Vrana Nitra, ktorého na CB pásme sme nepočuli už veľmi dlho a chystáme sa baliť. Zrazu opäť narazíme na exp. Svište. Volám telefónom Strašidlovi Košice, aby nám s Blekym dohodol kanál. Bohužiaľ, kým my ho počujeme veľmi dobre a máme všetky údaje zapísané, on iba raz prečítal našu volačku a nič iné.

Dilema:
Zapísať takéto spojenie do denníka pre SPL? Kontroluje to niekto? Bolo by toto spojenie platné a body započítané? Pozeral som aj propozície, ale nič také ako krížová kontrola sa v nich neuvádza. Asi to bude len na férovosti operátorov…

O 21:45 definitívne vypíname stanicu a ostávame na príjme len na mobilke. Cestou domov ešte pozdravíme Miša Brezno na Skalke a na tento mesiac nám stačilo. Večer som doma všetko nahodil do denníka a čuduj sa svete, aj s tým DXom to je 2.867 km. Na to, že sa nám nejako nechcelo ísť, celkom slušný denník.

A ako sa darilo vám?

2020-06-batovan-07

Erixon a Marconi Partizánske
exp. Baťovan

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Ako nám Medard zmenil plány

  1. Marconi povedal:

    Áno, Janko, aj my sme sa potešili, že to od nás preliezlo k Tebe. Práve naopak, ML145 je dobrá anténa a dajú sa s ňou robiť pekné spojenia. najdlhšie spojenie na túto magnetku mám okolo 340 km.
    Podmienky však strašne kolísali…
    Dopočutia nabudúce !

  2. Jano-Korňa povedal:

    vdaka za vydrete QSO zo Zivcakovej, potesilo ma a cez tie DXi to bol pekny kusok………nuz ML145 nieje poctiva portejbl antena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*