EBH 2023 #2 – Krypto Bratislava a spol. na Šianci

Začiatkom roka som sa začal zamýšľať, že by som na Éter bez hraníc 2023opäť vyskúšal kótu Šianec, z ktorej mi to v roku 2022 celkom dobre lietalo.

Úvodom tohtoročného reportu vám priblížim ročník 2022. Bol som tam vtedy sám a nebolo mi v tú noc všetko jedno.

2023-05-EBH-KryptoBA-9
EBH 2022

Celý večer na Šianci zastavovali autá podgurážených “mladíkov”, ktorí sa po diskotéke rozhodli užiť si vyhliadku na Hlohovec. Okolo 23:00 prišli 2 autá, vyskákalo asi 7 chlapov v reflexných vestách označených ako “pátrací tím”. S čelovkami na hlavách prečesávali okolie a zastavili sa aj pri mojom aute. Pýtali sa, či som nevidel nejakého osamoteného chlapa. Povedal som im, že okrem viacerých podgurážených skupiniek tu nikto iný nebol. Rovnaká situácia s pátracím tímom sa ešte raz opakovala okolo 01:00. Opäť prišli, prehľadali okolie a pýtali sa, či som nejakého samotára nevidel. Opýtal som sa ich, koho to vlastne hľadajú a či môže byť dotyčný nebezpečný. Informovali ma, že ho videli z Hlohovca bežať kolmo na Šianeckú vyhliadku, odkiaľ som vysielal. Nebezpečný by vraj nemal byť. Na pohode mi to ale nepridalo a mal som seriózny strach. Okolo 02:00 poklusom bežal k môjmu autu nejaký osamotený chlapík. Zamkol som sa, pootvoril okienko a čakal, čo sa bude diať. Chalan sa ma opýtal,čo tam sám v aute robím? Ukázal som na stožiar s 5/8 a vysvetlil som, že vysielam. Potom sa opýtal, či som nevidel jeho strateného kamaráta. Povedal som mu, že už je tretí, čo sa na neho pýta. Oko som od strachu celú noc nezažmúril.

2023-05-EBH-KryptoBA-1
EBH 2022 – Anténa SirioTornado New

Do rána som ešte porobil pár kontroliek a DX na Tok. Hneď ako sa začalo trošku rozvidnievať, zbalil som “pakšamenty” a vyrazil domov. Po ceste domov mi napadlo, že napíšem nejaký report s názvom “Šialenec na Šianci”, ale nakoniec som sa k tomu nedostal.
Toľko k „šialenému“ EBH 2022 a teraz pár riadkov k tomu tohtoročnému.


2023-05-EBH-KryptoBA-2

Na kótu Šianec chodieva vysielať expedícia Výstrkov a tak som ešte v januári volal Lubošovi Miloslavov, či sa tam chystajú aj tento rok. Povedal, že EBH je ešte ďaleko a že si ešte nie je istý. Na Remate som túto tému nadhodil opätovne a dohodli sme sa, že pôjdeme na Šianec spolu. Hneď sa toho chytil aj “Maťo Biskupice” a tak to vyzeralo, že pôjdeme ako partia.

Pár týždňov pred EBH mi volal Lubo, že ide kótu náhlasiť, nech nám ju niekto neobsadí. Navrhol, že pôjdeme pod volačkou Krypto Bratislava a spol.. Nenamietal som. Pôvodne som mal v pláne zobrať 6m Al stožiar a 5/8 Sirio Tornádo New, ale spomenul som si, že Maťo Biskupice má 12m Spiderbeam a skypperovku. V teréne som túto ospevovanú anténu ešte nevidel a tak som poprosil Maťa, nech ju zoberie.

2023-05-EBH-KryptoBA-7

V deň závodu sme sa stretli na odpočívadle Zeleneč a vyrazili smer Hlohovec. Pridal sa k nám aj “Jožko Lužná”. Po príchode na QTH sme začali otvorením pivka a kochali sme sa krásnym výhľadom. Maťo Biskupice a Jožko Lužná začali rozbaľovať spiderbeam a Lubo vykladať jeho plný kufor. Mal tam všetko možné aj nemožné, ale hlavne aj povestný “baterkový grill”. Pomohli sme Lubošovi natiahnuť aj KV anténu a usadili sme sa ku stolu so stanicami. Okolo 16:15 sme zapli stanicu a išiel som robiť prvé spojenie. Maťo sa ujal funkcie zapisovača. V tom nám Lubo hovorí, že súťaž začína až o 18:00. Neviem prečo som bol v tom, že štart je o 15:00. Medzičasom Jožko Lužná našartoval baterkový gril a vynikajúco sa zhostil funkcie grilovača.

2023-05-EBH-KryptoBA-8

Prvé spojenie sme mali o 18:09 s kontrolkou na Veľkej Javorine. PSV sme mali parádne a spojenia postupne pribúdali. Za dve hodiny sme mali cca 20 spojení. Nevyšla nazmar ani Lubova KV anténa, keď v čase 19:23 urobil na KV Liverpool. Čo by sme boli za CB partiu, keby sme sa navzájom nepodporovali a tak nás prišiel pozrieť CB-čkár Pifi Kramáre so synom Mrvom a priniesli aj “lahvičku” na spríjemnenie nálady.

2023-05-EBH-KryptoBA-3

Neskôr nás prišiel morálne podporiť aj Miro69 a Marko Vrakuňa. V celkom početnej zostave nebola o zaujímavé rozhovory núdza.

Prvé spojenie nad 200km sme mali s expedíciou HAM na kóte Keprník. Marko Vrakuňa počas preletu ISS počúval na ich frekvencii a podarilo sa ich odpočuť. Okolo 23:00 nás opustil hlavný zapisovateľ Maťo Biskupice a zostali sme na noc len ja a Lubo.

2023-05-EBH-KryptoBA-5

Mali sme cca 50 spojení a v šianeckom tábore vládla spokojnosť (v roku 2022 som mal počas šialenej noci na Šianci 52 spojení). Pred začiatkom tohtoročného vysielania sme sa bavili, že 60 spojení určite dáme a vyzeralo to tak, že sa nám to asi aj podarí.
Tesne pred 01:00 sa otvorilo pásmo aj na vzdialenejšie spojenia a počas skenovania pásma som započul Tok. Hneď som vedel, že toto bude náš DX. Urobili sme krásne spojenie 319km na Tetřev !

2023-05-EBH-KryptoBA-4

Pred 02:00 sme to zabalili a išli si podriemkať do auta. Precitol som ráno o pol šiestej, naštartoval staničku a urobil kontrolku na Veľkú Javorinu. Zvuk zo stanice prebudil aj Luba a urobili sme ešte ďalšie štyri spojenia. Lubo urobil fajnovú kávičku a začali sme baliť antény. Upratali sme vysielacie stanovisko a okolo 7:30 sme vyrazili smer Bratislava.

2023-05-EBH-KryptoBA-10

Pre lepšiu predstavu o našom vysielaní počas EBH 2023 na kóte Šianec, som postrihal krátke video:

Všetkým súťažným staniciam, kontrolkám a domasedom ďakujeme veľmi pekne za spojenia.

Krypto Bratislava SK-912

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na EBH 2023 #2 – Krypto Bratislava a spol. na Šianci

  1. HAM povedal:

    Moc děkujeme za spojení tady je Salamandr Velká Bystřice z expedice HAM. Moc hezky napsaný článek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*