Expedícia Križiaci – predvianočný mini-portejbl

SCBR_logo_mPôvodný plán vybehnúť na rozhľadňu na Kukle stroskotal na tom, že som zabudol na vianočný večierok, ktorý sme mali dohodnutý už dávnejšie. Tak sme spravili kompromis – vybehli sme na “krtinu” za dedinou – ako ten pahorok raz nazval “Venca Chotěšov”. Pôjdeme skôr a budeme iba do štvrtej, kedže o piatej už máme byť na večierku. Veci sme mali pripravené, už som iba pribalil ďalšie 2 diely stožiaru, aby sme mali plnú výšku. Veď auto odvezie…

Na kopec sme dorazili o 12:45. Vyložím stožiar, káble, hlavu antény a … prvá katastrofa na svete. Pri nakladaní do auta ostali rúrky žiariča doma 🙁 No nič, zbehneme domov, veď je to iba 5km. Všetko bolo zamrznuté, tak nám otočka trvala 30 minút. A hurá na stavbu.

2016-12-kriziaci-01

2016-12-kriziaci-02
Za výdatnej Marekovej pomoci stožiar stál raz-dva.

2016-12-kriziaci-03

Anténu sme použili našu GP 1/4 – minule otestovanú na tom istom kopci. Tentokrát sme ale namiesto dvoch rúrkových protiváh zvolili štyri z medeného káblu dlhé 2,75 m, ktoré zároveň slúžili ako kotviace laná. Vysielať sme začali o 13:50. Ozval sa nám Aďo Šaľa, a potom nikto… Tak sme skúsili odovzdať vianočný pozdrav kamionistom, väčšina nás ignorovala, alebo nepočula. S jendným sa nám nakoniec podarilo spojiť 🙂 Hneď ako sme sa rozlúčili ozval sa Hiriburu z Palárikova. Na magnetku sme pripojili záložnú staničku (Alan 78 plus), aby sme porovnali antény. GP 1/4 na 6,5m stožiari vs. 1/4 magnetka. Signál bol z oboch antén v Palárikove rovnaký, ale z magnetky bola zlá modulácia – nič nebolo rozumieť. Tak sme magnetku ďalej používali iba ako odposluch.
Spravili sme ešte dve spojenia a potom ďalšia katastrofa. Z kotviaceho kolíka sa vyšmyklo lano a stožiar padol s hukotom na zem. Vybehnem z auta a pozerám na spúšť. Sú len tri hodiny. Ešte môžeme hodinu vysielať, kým budeme musieť ísť dole. S odhodlaním nevzdať to som začal ako MacGyver naprávať škody.
1. vrchný diel stožiaru ohnutý: na kolene ohnem späť približne do roviny,
2. odlomený žiarič: zlomenú rúrku nahradím nepoužitou rúrkou z protiváhy a nastavím dĺžku podľa pôvodného žiariča,
3. odtrhol sa drôt idúci z PL konektora na žiarič – pájkovačku tu nemáme, tak dám drôt na pôvodné miesto a zalisujem kombinačkami (z tejto opravy som mal najväčšie obavy, či to bude držať).
Opravy sú hotové. Znova sme postavili stožiar na svoje miesto a ideme skúsiť, či ešte vysielame. Preladím rovno na 29. kanál, tam bývaju chalani z okolia Nových Zámkov. Dávam výzvu do Palárikova. Hiriburu mlčí. Ale vzápätí sa ozýva Jano Nové Zámky zo Skalky. Supeeeer anténa funguje! 🙂

2016-12-kriziaci-04

S Marekom sa striedame pri mikrofóne a o 15:37 náš vianočný pozdrav doletel až do Čierneho Balogu – naše najdlšie spojenie v krátkej histórii našej expedície. Bod za spojenie si pripisuje Marek.
Sú štyri hodiny. Idem baliť stožiar. Aby Marek nesedel v aute naprázdno, pripojil som Allamatku k magnetke a Marek dáva výzvy ďalej. Na moje počudovanie allamatka funguje s magnetkou úplne vporiadku, a hneď spravíme spojenie s Vladom z Palárikova. A tesne pred odchodom z kopca o 16:30 aj naše posledné spojenie s expedíciou Ján Golian.

2016-12-kriziaci-05

Aj napriek menším ťažkostiam sa nám podarilo odvysielať 11 vianočných pozdravov. Všetkým ostatným posielame pozdrav aspoň teraz …. Šťastné a veselé Vianoce …. želajú Roman a Marek z Modry.

73
Roman Modra
Exp.Križiaci

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na Expedícia Križiaci – predvianočný mini-portejbl

  1. Števo ZV povedal:

    Ahoj Roman, až raz budeme na video tak ti vysvetlím, kto použil úplne prvý krát v CB éteri cébečkármi veľmi zaužívaný pojem “krtina”. Prípadne ak budeš niekde skôr v debate s Tomášom mobil Roudnice, tak ti to môže vysvetliť aj on.

    Ahoj Števo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*