Opakovač… je matkou múdrosti

Môj súkromný pohľad na celoslovenské letné stretnutie na Remate.Ako iste všetci viete, jarné stretnutie Remata sa presunulo na letné prázdniny a tento víkend bol asi posledným možným termínom, ktorý pripadal do úvahy. Neskorší termín by už kolidoval s inými CB súťažami a stretnutiami.

Do Handlovej som sa dostal už v piatok na poludnie. Chvíľu sme sa popozerali, čo je nové vo vláčikovom raji.

2020-07-18-remata-01

2020-07-18-remata-02

2020-07-18-remata-03

2020-07-18-remata-04

2020-07-18-remata-05

2020-07-18-remata-06

2020-07-18-remata-07

2020-07-18-remata-08

a potom sme spoločne s Nautilusom Handlová (čo by hlavným organizátorom) a Bimbom Handlová sme boli zavesiť navigačné tabuľky. Ja viem, že všetci už cestu na Rematu poznajú, alebo použijú nejakú tú navigáciu, ale nostalgia je nostalgia.

2020-07-18-remata-09

2020-07-18-remata-10

Medzitým Nautilus požiadal telefónom kolegov vo firme, aby ešte rýchlo vyrobili tabuľky s textom, ktorý im nadiktoval: “Počas stretnutia opakovač CB 33 Kaktus Maják”. Do Handlovej dorazil Števo Zvolen a spoločne sme doplnili navigáciu o ďalšiu tabuľku. Števo hneď fotku zavesil na sociálnu sieť a pohli sa smerom na Poniklec.

2020-07-18-remata-12foto: Števo ZV

Až  tu sme si všimli, čo vlastne bolo napísané na tabuľke… Satelit a Popleta Nová Dubnica nás už čakali a s veľkým smiechom nás vítali. “Opakovať, opakovať….” 

2020-07-18-remata-13foto: Števo ZV

Celý čas sme si z toho robili srandu a čakali sme, kto príde s tým, že bude opakovať CB 33, CB 33… no nikto nič. Asi to všetci prehliadli, text bol malý a v prichádzajúcom súmraku slabo čitateľný. Krátko po nás dorazili Wisky Ráztočno s rodinou, Roxana a Atlas Prievidza, Stenly Skalica a spol a po nich bystričania Miro s Kvetkou, Foxo a Robo Zvolen. Prezídium SCBR spolu s Kontrolnou komisiou na takmer dve hodiny zasadli a rozoberali dôležité veci týkajúce sa klubu.

Medzitým začalo pršať, poznáte to – taký jemný, ale hustý dážď. Keďže ubytovanie na Ponikleci nebolo možné, vybrali sme sa prenocovať na Kaktus Maják. Cesta v mokrom teréne a v hmle bola zaujímavá, bezpečne sme však dorazili do cieľa. Satelit Dubnica stihol spraviť peknú momentku a potom sme už kúrili v krbe a pripíjali na zdravie.

2020-07-18-remata-11foto: Satelit Dca

Ráno sme vstávali na budík a rýchlo sa presunuli na Rematu. Pršalo. Vlastne nepršalo, LIALO!  Napriek tomu sa už schádzali prví účastníci. Spustila sa registrácia, tradične veľký záujem bol o tombolové lístky. To mali na starosti dievčatá, Foxo ako tajomník a pokladník SCBR skasíroval tých, ktorí prejavili záujem uhradiť si členské na ďalšie obdobie. Keďže sa pri ňom hromadilo dosť cébečkárov, trochu som mu pomohol s vyhľadávaním volačiek v zozname. Potešilo nás najmä 5 či 6 nových členov SCBR, ktorí požiadali o členstvo v SCBR!

O desiatej začala oficiálna časť stretnutia, rozdávali sa poháre a diplomy víťazom súťaží (a bolo ich veru dosť). Potom sa rozoberali rôzne návrhy na zmeny a úpravy propozícií pre ďalšie roky.

Už viac ako 20 rokov vyhodnocujem CB poľný deň. S jednou či dvoma prestávkami takmer všetky ročníky. Keď sa pozerám na vyhodnotenia iných súťaží, mám pocit, že sa veľmi snažíme byť príliš striktní a presní pri kontrole jednotlivých spojení v denníkoch. Snažíme sa eliminovať zápis na najnutnejšie fakty, prideľujeme súťažné znaky, nemusíme písať názov kóty, niekde dokonca ani reporty. Podľa mňa sa snažíme až príliš podobať rádioamatérskym súťažiam a vyhodnocovať ich cez počítačové programy. Áno, to je v poriadku, počítač presne na základe stanovených kritérií rozhodne, čo je v poriadku a čo nie. Myslím si však, že CB pásmo má svoje pekné špecifiká, ako napríklad voľne tvorené volačky a má byť hlavne o zábave. Ak ste čítali posledný CB report, ponúkol som v článku o CB poľnom dni istú formu pomoci. Teraz som to posunul ešte ďalej a na Remate predložil dva návrhy na spôsob vyhodnocovania denníkov. Nakoniec sa účastníci stretnutia (medzi ktorými bolo mnoho účastníkov CBPD) priklonili k variante B: neškrtať tie spojenia, v ktorých budú chyby typu preklepy vo volačkách, či neúplné a chýbajúce QTH, ale ich aj s týmito drobnými chybami uznať.  Ak bude jasné, že spojenie bolo spravené a nebudú v ňom napísané totálne kraviny, budeme sa snažiť spraviť vyhodnotenie tak, aby sme škrtli čo najmenej spojení. Pevne verím, že to nenarobí viac škody ako úžitku a že CB poľný deň bude pre vás (nás) všetkých hlavne zábavou.

Obedové menu, ktoré pripravil personál chaty, chutil asi všetkým a aj keď ráno čašníčky trochu nestíhali veľký nával objednávok, postupne sa všetko rozbehlo. Popoludní sa všetci tešili na tombolu, kde boli tentokrát až tri CB rádiostanice. Jednu venovali organizátori stretnutia, druhú venoval Slovenský CB rádioklub a žrebovalo sa len z prítomných členov klubu a tretiu sponzoroval Stenly Skalica, tá sa žrebovala spomedzi všetkých zaregistrovaných účastníkov stretnutia. Paradoxne ju vyhral cébečkár, ktorý sa zaregistroval ako úplne prvý – Laco Rožňava 🙂 Stenly Skalica okrem iného doniesol na stretnutie sto magnetiek a sto samolepiek s logom SCBR a každý, kto sa zaprezentoval, ich dostal.

Po tombole na chvíľu prestalo pršať, tak sme sa rozhodli rýchlo spraviť spoločnú fotografiu. Nie sme na nej všetci, tí, ktorí chceli, tak vybehli von za chatu.

2020-07-18-remata-14

Potom nastal už klasický obraz posledných rokov – hromadný rozchod väčšiny účastníkov. Ostalo nás len zopár, ale postupne aj nás vyhnal ďalší dážď. Tento rok počasie nepraje CB podujatiam: májový EBH, júnový FairPlay závod aj júlové stretnutie na Remate boli v daždivé a studené. Ako to bude v auguste počas CB poľného dňa?

Marconi Partizánske
SK-424


P.S.
V piatok večer sme na Kaktus Majáku pokusne spustili opakovač. Niektorí ho skúšali hneď v noci. Cez deň bol vypnutý, ale keď sme po stretnutí opäť vybehli hore na chatu, zapli sme ho. Asi hodinu fungoval bez problémov, no potom sa niečo stalo a stanica jednu reláciu zopakovala hneď viackrát.  Nuž čo, povedali sme si, že opakovač je preto opakovačom, aby sme si zopakované zapamätali. Opakovač je teda akousi matkou múdrosti, hihi. Nakoniec stanica ostala v režime TX a “múdro” nonstop vysiela, až kým ju niekto manuálne nevypne… Prevádzka opakovača z tohto miesta asi nie je súdená. Máme však nekonečne veľa ďalších pokusov…

2020-07-18-remata-16

2020-07-18-remata-15
foto: Števo ZV

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na Opakovač… je matkou múdrosti

  1. Marconi PE povedal:

    Aktuálne info o opakovači
    KAKTUS MAJÁK, nadm. výška 800m, lokátor JN98JS, kanál 33

    Opakovač bol v nedeľu 19.7.2020 na poludnie vymenený za iný typ a zapojený. Squelch bol nastavený pomerne vysoko kvôli DX rušeniu. Otestujte prosím ako ho počujete. Idem pripraviť stránku, kde budete môcť písať svoje reporty…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*