PMR štafeta 2020 : Ako si Vrch Pilsko vyžiadal svoju daň!

Keď som videl Skipperove fotky z Pilska, požiadal som ho, aby urobil článok a poslal nám ho aj s fotkami. Tak a je to tu…

 

Z viacerých strán nás poprosili o napísanie pár riadkov aj s fotkami z prvoročnej akcie. Hneď keď začiatkom novembera Petr Apache Znojmo zverejnil Novoročnu PMR štafetu 2020, sme sa spolu s manželkou prihlásili na kótu Minčol 1.395 m JN99OG na Kubínsku Holu. Pôjdeme tam spolu ako Exp. Horna Orava.
Čas prešiel a dlho sme to boli jedine my na slovenskej strane. Ešteže krátko pred vianocami sme si zavolali Lenku a Rada Dúbravka do Skipperovskej Kombüse (kuchyňa na lodke) do Kittsee a mohli sme ich nadchnúť na PMR štafetu.
Vianoce prešli a konečne bol prihlasovací záver PMR štafety. Lenže hneď prišla aj správa, že nás ako Expedíciu na najvyššej kóte a maximalne 70 km na ďalšieho učastnika, nemožu pripojiť do reťaze. Samozrejme boli sme najskôr veľmi sklamaní s touto správou, ale ihneď sme začali rozmýšľať, aké máme alternatívy. Veď kopcov je tu dost. Jeden vedľa druhého. Najprv sme presvedčili Apache Znojmo, že Minčol nie je až taká zlá kóta. Potom sme pozerali vyškopis na vyškopis.cz. Musíme ešte na niečo vyššie. Čo opät Babia Hora? Keď končí štafeta až o 15:30 budeme dolu najskôr až o 19:00. Veľký Kriváň? Posledná lanovka dolu ide 15:30. Stíhame? Strmák dolu peši? Zase Choč? Ľadova šmýkačka, až moc nebezpečné! Takže predsa Minčol?
5 hodín pred štartom štafety sme zverejnili na Zello tuto správu: “Zmena Plánu, Exp. Horná Orava ide kvôli preplnenu lokalitu Kubínska Hoľa na horskú turistiku na Pilsko 1.557 mnm JN99PM. Možno len dole do Ružomberku a Kalvariu nebudeme dosah. Uvidime. Štart za okamih. 73+55”

Moravská trasa : čislo 36 Exp. Horná Orava

štart na konci Oravské Veselé

cesta kde je?

žiadne zelené značky už nie sú, vrch nie je vidno

husté oblaky za nami

300 m pod vrcholom Pilsko 1.557 m.n.m.

nájdeme si skrýš?

anténa postavená

ruky, nohy mrznú, Skipper dáva výzvu

Babia Hora 1.725 m JN99SN v pozadí

rýchlo zostup predtým ako zamrzneme, Babia Hora v pozadí

mŕtvy les

naštastie, gazda nebol doma

už aj slnko mizne

je nám lepšie: Exp. Horná Orava

posledné kilometre už v tme

Nielen, ale aj kvôli staniciam v nízkych oblastiach hornatého kraja ako na Kalváriu, pod Grunem, pod Gauč… sme si krátko predtým zvolili vyššiu kótu, aby sme tam držali Slovenskú vlajku na PMR štafete. Ale aj s 1 hod. rezervou, skúsenostiach a dobrou horskou výbavou sme nezvládli prekonať cestu na vrch ponad kosodrevinu cez vyše 1 m hlbokého snehu.
300 m pred vrcholom už bol najvyšší čas postaviť anténu. Ale aj tri rôzne a citlivé ručky, rôzne aj drôtové antény chytili iba signály z Poľska a ruský jazyk z možno Vysokých Tatier. Že by husté oblaky okolo vrchu tlmili signály z SR a ČR, teda inverzia? Silný nárazovy vietor a teploty pri -10°C nás veľmi rýchlo vychladili v našej skrýši. Aj keby sme to zvládli až na vrch Pilsko, tak by kvôli nepriaznivym poveternostnym podmienkam vysielanie dlhšie ako 10 minút nebolo možné. Dokonca voda v ruksaku nám v priebehu polhodinky zamrzla. Ešteže sme mali horúci čaj z termosky. Odporúčali nám aj borovičku, ale v týchto podmienkach by bolo naozaj nebezpečné piť alkohol. Ruky, nohy nám začali rýchlo omŕzať. Trošku pomohla výmena ponožiek a trička v mrznúcom vetre. Výstup 4 hod., zostup už aj v tme 3 hod.
Bolo nám ľúto, že sme sa nemohli spojiť s Marošom Olešná a Orange 1 Ružomberok. Robili sme, čo sa dalo, žiaľ nestačilo to.
Napriek tomu to bol nádherný novoročný výlet v prekrásnej prírode, ktorý si určite ešte zopakujeme. V lete 😊…

O rok zase na Luž JO70HU.
73 a všetko dobre do nového roka Vám žela
Exp. Horná Orava / Andreas + Eva Kittsee

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na PMR štafeta 2020 : Ako si Vrch Pilsko vyžiadal svoju daň!

 1. Eva Kittsee povedal:

  Ahoj Anežka,
  ďakujeme za tvoje uznanie. Veľmi nás potešil Tvoj komentár. Aj my ideme radi do prírody a ak tomu je ešte vysielacia akcia, je to potešenie navyše. Veď nádherných kopcov je toľko okolo nás, netreba chodiť ďaleko. Škoda že Ťa nemôžeme počuť…ale aspoň takto cez počítač keď niečo naťukáš, veľmi sa tešíme. (na niečo je dobrá dnešná technika ;))
  Ak budeme mať znova nejaké pekné fotky, alebo zážitky, určite sa ozveme… Prajeme Tebe a Tvojim najbližším všetko dobré.
  Andreas a Eva Kittsee

 2. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Anežka: je mi ľúto, že máš zdravotné problémy. Ak by si predsa len mala chuť vysielať, je tu ešte možnosť vysielania RTTY – rádiostanica môže vysielať to čo napíšeš v textovej forme. Taká stanica však nie je lacná záležitosť. Protistaníc ktoré vysielajú a prijímajú RTTY na CB pásme je však veľmi málo, teda zatiaľ. Ja po večeroch dávam márne RTTY výzvy na K24, K25…

 3. Anežka povedal:

  Gratulujem k priam heroickému výkonu, nadšenie je pohon k odvahe a Vám nechýbalo ani nadšenie a ani odvaha čím ste parádne spropagovali PMR štafetu, radosť prečítať a vidieť tie prekrásne foto zábery, syn mi také poslal z Praděda no nemá žiadnu vysielačku, aj tam to bolo čarovné, jednoducho má rád zimné potulky po Moravsko-sliezských Beskydách. Anežka alias Cezmín, alias voľakedajšia babka Kosačka, týmto zdravím všetkých milovníkov rádiových vĺn. Po mozgových mŕtviciach mám trvalo poškodený sluch a tak vonkoncom nevysielam už a ani telefón nepoužívam, lebo zle počujem, inak by som dávala milerada bodíky súťažným i nesúťažným expedíciám….. Veľa zdravia a šťastia do ďalších úspešných výstupov na kopce domoviny Vám prajem! Už 5. rok bezvládne ležím na posteli a konečne už sedím na vozíku pri stole a môžem klopkať jednym prstom do kávesnice. Dočítania ďalších Vašich zážitkov z kopcov oboch republík si Vás zdravím!

 4. Mates Brno povedal:

  Ahoj!
  Tak asi 150m na Z od Vašej antény som vysielal v lete. Aj ta zemljanka tam vtedy už bola. Museli ste si poriadne zabojovať, gratulujem k náročnému portejblu a hlavne jeho úspešnému zavŕšeniu zostupom (dobre, že to bola len “daň” a nie “vysoká daň”, ten názov ma trochu vystrašil :-)). Ja som tam tiež zapol PMR stanicu, ale bohvieako to nechodilo: http://www.cbpmr.cz/deniky/11738.htm Na CB to ale bola paráda.
  Majte sa obaja pekne a niekedy zas dopočutia alebo dovidenia!

 5. Jano-Korňa povedal:

  nuz teda sanka dole sefe (+sefka) za boj so snehom koli stafete.
  super fotky.

 6. Marián Strečno povedal:

  FúHa!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*