Baťovan na Skalke

Marcový CB portejbl som pôvodne plánoval vypustiť. Ako som predpokladal, všetci si naplánujú výjazd na termín rádioamatérskeho CQ WPX kontestu…

V rádioklube KAPA – OM3KAP sme sa rozhodli tento rok WPX kontest vypustiť, portejbl s cébečkom znova nadobudol reálnejšie kontúry. V priebehu týždňa Erixon hlásil nejaké prechladnutie, čo sa však postupne zhoršovalo, až nakoniec skončil v posteli. Preto som marcový výjazd absolvoval sám tentokrát ja.

Ešte v sobotu dopoludnia som zvažoval osvedčenú a blízku kótu Penhýbel / Stráž (JN98GN), no keď som sa pozrel na výpis ohlásených portejblov, povedal, som si, že musím ísť niekam vyššie. Na Buchlov alebo Žarnov bolo dosť chladno, hoci teplomer v meste na poludnie hlásil 22°C. Nakoniec som sa rozhodol pre Skalku JN98LR. O druhej popoludní som vyrážal s malou obavou, že tam bude niekto iný, tiež neohlásený. Našťastie som bol jediný s týmto nápadom.

2022-03-batovan-1Krásne počasie pri príchode na Skalku

2022-03-batovan-2Zaparkované, postavené

2022-03-batovan-3zapojené

Prekvapili ma takmer trojmetrové kopce snehu nahrnutého pri zvodidlách na okraji parkoviska. Chvíľu som hľadal vhodné miesto na uchytenie stožiara, na ktorý som pripevnil Black Pirata. Za pol hodinky bolo všetko pripravené a tesne pred 16-tou som sa ohlásil v éteri. Tradíciou je úvodné spojenie s exp. Marco Polo. Chalani si zaslúžia, aby moje/naše prvé spojenie patrilo práve im, pretože posúvajú hranice, odkiaľ a za akých podmienok vysielať, do extrémnych výšok. V marci, keď je nad 1100 metrov všade sneh, sa vybrali na Veľký Kriváň a zotrvali až do rána(!)

Po krátkom dialógu s exp. Marco Polo nasledovalo snorenie po kanáloch a pozdravenie ďalších portejblistov. Usadil som sa na ch. 39. Prvým domasedom (v tomto prípade domaležom) bol Erixon, ktorý so škriabaním v krku so seba dostal lokátor a report a vrátil sa späť na lôžko. Prvou českou stanicou v denníku bol portejblujúci Petr Blansko. Za prvú hodinu je v denníku pekných 28 spojení. Chvíľu som počúval ako Kaso robí spojenie s Vendom Brdy (exp. Tětřev), ale u mňa ani náznak. Darmo, smerovka by určite pomohla, ale ostala doma.

2022-03-batovan-4

Monitoring antény 🙂

Pri viacerých spojeniach som si všimol výrazné rozdiely medzi prijatým a vyslaným signálom. Kým mňa počuli stanice celkom dobre, ja som mnohým dával RS 20 – 30 – 41. Skúsil som zapnúť stanicu, ktorú mám v aute na magnetku ML145 a čuduj sa svete, reporty na príjem sa vylepšili, samozrejme vzdialené stanice nad 100 km ma brali veľmi slabo. Od pol siedmej som takmer hodinu testoval kombinácie troch staníc a dvoch antén, nakoniec som zapojil Alan 9001 na Skipperovku a celkom to chodilo.

2022-03-batovan-7

Tri stanice, dve antény (+ mobilka na streche)

Po zmene setupu sa začali v denníku objavovať stanice nad 140 km. Spod kopca (z Banskej Bystrice) však iba jedno spojenie s Honzom BB, z východného Slovenska potešila exp. Kameň (145 km).

Niekoľko spojení sa podarilo vydrieť ne USB, ale spojenie s exp. Tětřev ani s s Apache Znojmo nevyšli. Najmä s druhým menovaným sme dlho cez Messenger hľadali voľný kanál a bol to veru celkom problém. Ja som Petra počul, no na spojenie to nebolo, on o mne v éteri ani netušil.

2022-03-batovan-6

2022-03-batovan-5

O pol desiatej večer, keď som všetko zjedol a vypil všetok čaj z termosky, som nechal na príjme stanicu v aute, postupne začal baliť a pred desiatou večer opustil kótu. Cestou dolu som ešte pozdravil exp. Mafia, ktorá sa vrátila na kopec, lebo na ňom “zabudla” anténu a bivakujúcich Kasa s Trombónom, ktorý do mikrofónu určite nainštalovali nejaký sound effect imitujúci víchricu, lebo v takom vetri sa určite vysielať nedalo 🙂

Posledné spojenia sobotného večera z auta tesne pred domácim QTH s exp. Omega, Echo, Marco Polo a lexom Radošina, no v meste s priemysleným rušením 4S to už bola bieda. Celkom sa mi podarilo 67 qso s nadšardným priemerom, čomu sa veľmi teším.

2022-03-26-Batovan_Skalka_Mapa_JN98LR

 

Dopočutia o mesiac a dovidenia na Remate 22.-23. apríla!

Za exp. Baťovan
Marconi Partizánske
SK-424, CL-83

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na Baťovan na Skalke

 1. KasoZA povedal:

  Ďakujeme za takéto prvenstvo, poteší. Snažili sme sa byť v éteri skôr, ale nepodarilo sa.

 2. Krypto Bratislava povedal:

  Nápodobne ďakujem za spojenie a príjemný opis tvojho výjazdu

 3. Afro Trnava povedal:

  Trnavaci dakuju za spojenie aj za pekny clanok 😉
  S tymi reportami ako pises sme to my mali “vobracene”.
  Isty cas sme my davali reporty 57-59 a dostavali “iba” 33-44.
  Viac ale dufam popisem v clanku na ktory sa chystam…. :):):)
  Cauko 73! Afro TT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*