Decembrový Baťovan na snehu

Na portáli medzi avizovanými portejblami som našiel peknú vetu: “Posledné ligové body a prvé vianočné pozdravy.” Pekná motivácia vyliezť niekam na kopec. Ale kam?

S Erixonom sporadicky oživujeme počas týždňa CB pásmo v Partizánskom ako dvaja poslední mohykáni.

Kedysi nás tu bolo veľa, stačilo zakričať na jednotke a ozvali sa Laco a Martina (Žralok a Delfín), Kapitán, Monty, Bistroš, Admirál, Šípková, Starčok, Alf a Alfina, Jimmi a mnohí ďalší. Postupne sa všetci vytratili, sporadicky sa ozve Rado Pacho Bošany.

V týždni pred portejblom sme na pásme rozoberali, kam vyrazíme. Do úvahy prichádzali autom dostupné a nie veľmi vzdialené kóty: Jankov Vŕšok, Penhýbel, Stráž. Nevýhodou Jankovho Vŕšku a Stráže je zatvorený výhľad na sever. Nakoniec sme sa rozhodli vyjsť na Penhýbel, hoci ešte na odbočke sme pozerali, či sa predsa len nepokúsime o Stráž. Je to o 100m vyššie ako naše plánované miesto, ale súvislá snehová pokrývka nás vyvádza zo snov.

Prechádzame cez osadu Penhýbel a štveráme sa hore. Naokolo asi 10 cm snehu, ale štrková cesta je prepluhovaná ! Až po chatu. My však chceme ísť ešte kúsok ďalej. Na dvojočke to trochu preklzovalo, ale dostali sme sa až na malú rovinku vo výške 650 m n.m. Vonku poletuje dážď zo snehom. Preto rýchlo vyskakujeme z auta, rozbaľujeme anténu a 4m stožiarik. Kotvenie nahrádzame špagátom a stožiar priväzujeme o roh oploteného pozemku. Autom musím trochu cúvnuť, aby dočiahol až na patričné miesto v aute. Prebehneme pásmo, počujeme Matesa aj Mafiu, stanica teda počúva, všetko je pripravené, ideme na to:

Všeobecná výzva, tu je expedícia Mafia portejbl…” 
“Mafia ???”
zastavuje ma Erixon.
Do prčic…. tak znova: Všeobecná výzva, všeobecná výzva, tu je expedícia Baťovan, portejbl Penhýbel, v lokátore JN98GM, brejkovia poďte volačkou..”

Trapas na začiatok. Prekvapuje nás, že Mafia ešte len začína, Števo nám hneď vykresľuje situáciu pod Skalkou. Obdivujeme Matesa, ktorý vyliezol pešo na Panskú Javorinu a bivakuje do rána. Smerom na sever počujeme Mariána a Terku Strečno (exp. Matej) na Bútorkach, ale to je zo severu jediná stanica. S Kasom si posielame SMSky, ktoré ale nie sú veľmi optimistické:

Baťovan: “Aj leziete niekam?”
Marco Polo: “Sme tesne pod Veľkým Kriváňom, bohužiaľ otočený na sever a vietor jak sviňa.”
Baťovan: “Som na 28, davam vyzvu. Kde vysielate? Kanal?”
Marco Polo: “Nepocujem ta, sme na sever schovani, nechodi to.”

IMG_20191214_162945
palebné postavenie

Kaso pred pár rokmi kúpil kvalitný portejblový stan od Husky (?) a keď sme my už boli doma tak prišla ešte jedna SMS:
Hadam prezijeme, uz sme chceli aj dole ist, ale vydrzime, vnutri dobre, vonku bieda.”

Po hodinke portejblovania sa ozýva známy hlások – naša najmladšia dcéra Miška. Počujem ju zreteľne, ona mi však neodpovedá. Asi som nechal doma zatiahnutý squelch. Tak ju cez telefón navigujem ako ho povoliť (nie je to klasický otočný potenciometer, ale tlačidlo SQ v kombinácii s tlačidlami UP/DWN). Aj tak ma nepočuje, ale hlási, že sa niekedy rozsvieti zelená LEDka. Tak zisťujeme, že mala na stanici úplne stiahnutú hlasitosť. Už to ide. Robíme ďalšie platné spojenie, dokonca sa mi ozýva aj po niektorých ďalších mojich spojeniach a hlási, že aj ona “tých ďalších ľudí počula.”

IMG_20191214_173907
Erixon používal červené LED svetlo pri zápise do denníka.

Postupne prestalo snežiť aj pršať, dokonca sa vyjasnilo, a začalo fúkať. My sme však boli v zákryte neďalekého výbežku, ktorý nás chránil pred vetrom, ale aj pred spojeniami z juhu Slovenska. Počuli sme Janku Miloslavov, Ľuboša z bratislavského prístavu (?) a ďalších, no oni nás vôbec.  Marián Strečno nás chcel pretlačiť aj na exp. Perún, no tiež bezúspešne. Tesne pred odchodom z kopca, keď už máme zbalenú veľkú anténu a počúvame na magnetku, sa z miniportejblu ozýva Miazga Oslany /m Lubianka. Vyliezol autom do susedného lokátora, aby s nemi spravil spojenie. Díky Ivan. Dokonca sa mu podarilo z Lubianky spraviť na magnetku spojenie s exp. Marco Polo. Hm, my si teda vieme vybrať portejbl. Obligátnych 20 spojení sa rovnako ako v novembri ani tentokrát nepodarilo. Nevadí. Išlo nám hlavne o to pozdraviť kamarátov a popriať pekné sviatky. 

Milí priatelia, spoločne s Erixonom vám všetkým ďakujeme za spojenia v tomto roku, prajeme vám krásne Vianoce a veselého Silvestra. Dopočutia o rok!

73
Marconi a Erixon Partizánske
exp. Baťovan

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Decembrový Baťovan na snehu

  1. Skipper Kittsee povedal:

    Husky Flame 2 je výborný stan. Keby som nemal už 6 alebo 7 iné stany… nedostanem povolenie od druhý člen expedičného teamu. Ale som si Husky Fláme už raz vyskúšal.

  2. Kaso Žilina povedal:

    Ano, mam stan Husky Flame 2, ale ten je trosku maly na takych dvoch medvedov ako sme s Rišom, tak sme zobrali jeho o trosku vacsi Coleman Phad X2 => zase relativne spatne, lebo moj je nizsi a teda odolnejsi voci vetru, ma snezne limce, ktore ked privalis kamenmi alebo zasypes snehom, tak ti stan “nepodfukne”. Ale to je aj tak jedno, v pol metrovom snehu sa aj tak nedalo kotvit do zeme 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*