Ako MAFIA na Skalku nevyšla

Na víkend bolo v éteri nahlásených niekoľko zaujímavých portejblových staníc a tak ani MAFIA nechcela chýbať…

 

V sobotu ráno okolo deviatej, keď som sa chystal nakladať náhly telefonát od Exp. Radegast. Vašek mi oznámil, že pre snehovú kalamitu sa nevedia na Čerchov dostať a tak expedíciu rušia. Škoda, ale ja už som bol nachystaný a tak som napriek tomu predsalen vyrazil.

Po naložení som sa vybral na Skalku. Vo Zvolene ráno pršalo, ale neskôr prestalo. Cesta smerom na Kremnicu nepredpovedala nič zložité. V Bartošovej Lehôtke nebolo po snehu ani chýru ani slychu.

Bartošova Lehôtka má nejakých 380m n.m. Pomaly som sa dotackal do Kremnice a odbočil na Skalku. Tu už sniežiku bolo. Táto fotka je z nejakých 560m n.m.

Pokračoval som a pri Toliari v 657m to vyzeralo asi takto. Sneh všade ale takto to tu býva skoro vždy. Zatiaľ pohodička.

Pokračoval som hore. So štvorky som musel prekvaltovať do trojky, ale na ceste do neskutočne kĺzalo. Keďže nemám reťaze potrebujem rádiovoz do kopca poriadne rozbehnúť. Cesta bola ale v takom stave, že mi gumy aj na trojke hrabali. Bolo to až také zlé, že som musel do dvojky až som zastal. Vyhodil som blinkre a vyšiel von. Okamžite ma skoro natiahlo. Cesta tota tota totálny ľad! Kde tu vysypané dva zrnká štrku. Hneď prvé auto mi zastal chalanisko na Jeepe, že dáme lano, že ma vytiahne. 

Skúsili sme to, ale chudák zapadol vedľa cesty aj on. Ledva sa vyhrabal. Ďalej to nemalo vôbec zmysel. Na tom ľade som sa ani nevedel ani otočiť do protismeru. Dodávka si šla dole ako chcela, darmo som krútil volantom. Jediné šťastie, že vedľa zvodidiel boli záveje, inak by som ich bol určite pár krát pobozkal.

Asi na šiesty pokus sa mi predsalen podarilo otočiť. Do dodávky som ťukol prstom a tá sa dala sama do pohybu! Rýchlo som nasadol, zaradil jednotku a s modlením som sa pokúsil zísť do späť do Kremnice. Našťastie sa to podarilo, ale pri Toliari to definitívne vzdávam.

Zavolal som všetkým, že expedíciu ruším, ale dohodli sme sa s Mariánom Michalková, že ho prídem pozrieť k Mozoľovcom. Po príchode do Zvolena som už neriskoval a stanicu s denníkom som pre istotu prehodil do štvorkolky a vyrazil Scoutom! Nad Michalkovou tiež bolo asi 5cm.

Takto vyzerala cesta na vrchol, ktorý sme nazvali “Mozoľovský vrch”. Tam sa takisto nedalo, ale to vôbec nevadilo.

Zostal som teda na bývalej zastávke autobusu v 661m n.m. Žiadnu smerovku som tentokrát nestaval a pripojil som iba Mariánovu 5/8ku.

Bol som z portejblistov na kopci ako prvý a pásmo bolo úplne prázdne. Postupne sa ale začali ozývať nahlásení portejblisti: prvý Baťovan, druhý Matej a nakoniec aj Mates Brno. Viac som žiaľ nestihol, nakoľko som o 17h som musel byť vo Zvolene a prenechal som teda anténu Mariánovi Michalková, ktorý pokračoval ďalej. Za tento víkend teda len chudobných 15 spojení.

Pokus o zdolanie Skalky odsúvam na 21.decembra, držte palce!

73 Števo Zvolen SK-525

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

17 reakcií na Ako MAFIA na Skalku nevyšla

 1. Re Skipper:
  Skipper, v tejto debate nejde u upresnenie miesta, ale o bod pravidiel o “jednej kote”.

  Re Marian/Marconi:
  Tu sa prelinaju dve veci. Obmedzenie vysielania z “jednej koty” a limitovanie vysky. Doteraz vyska nebola limitovana, takze som mohol vysielat kludne kazdy stvrtrok z inej dvojtisicovky. V tomto smere Marianov navrh nerozsiruje moznosti vysielat z vysky, ale obmedzuje. Rozsiruje ale moznost vysielat z jednej vysokej koty zo 4 na 6 mesiacov. Malo by to asi vyznam urobit tym sposobom, pokial by nenastala dohoda o tom, co je to “jedna kota”.

  Ja som sa v uvahach drzal skor toho, co si myslim, ze bolo povodnym zamerom pravidiel – umoznit bezkonfliktne striedanie na kote viacerym sutaziacim.

 2. Marconi povedal:

  @Marián Michalková:

  Toto pravidlo bolo nastavené systémom 4 štarty = 4 ročné obdobia. Keď si to niekto “vystrieľa” ad januára do apríla, je to jeho vec, ale viac z danej kóty vysielať nemôže. Nerozumiem ale Tvojmu návrhu, prečo by sme mali zvyšovať počet povolených štartov z vyšších kopcov?

 3. Skipper povedal:

  Dalo by sa aj upresnit lokator?
  Vysielač Suchá Hora JN98LR 97mg
  Chata na Skalke JN98LR 87cl
  Skalka JN98LR 97ml južna strana 🙂
  Skalka JN98LR 97mm severna strana

  pozri tiež https://dxcluster.ha8tks.hu/hamgeocoding/

  Ale ja som len laik na to, takže

  73 z JN88FD 23mo, idem skontrolovat pilu pri JN88FD 23ml

 4. Marian Michalková povedal:

  Propozície SPL bod 7.
  Zrušiť alebo upresniť napr. 6x kóta nad 900 m.n.m a 6x kóta pod 900 m.n.m.

  https://sk.mapy.cz/zakladni?
  x=18.9960909&y=48.7386875&z=19&base=ophoto&source=osm&id=136327507

 5. števo zv povedal:

  Mesiac tu nik nič nenapísal…a zrazu aká diskusia…

  1. Pre Milana. Milan, plánoval som Suchú Horu, keďže chodím autom, dostanem sa tam jedine po ceste 578, ktorá vedie na Skalku. Keďže som zostal visieť v tretine cesty, logicky som nevyliezol ani len na Skalku. Preto ten názov článku.
  2. Pre Milana a Marconiho. Ja som v marci hlásil /p Suchá Hora. Prečo máte v denníku Skalka? (Keby som marec vyhodnocoval, ja by som Vám to obom uznal, vyhodnotenie ale robil Palo)

  Konzultoval som propozície na jar s Palom Bratislava a bolo mi oznámené, že Suchá Hora, chata na Skalke a Skalka sú tri kóty. Podľa toho som si plánoval výjazdy.

  Ak je to ale taký problém, tak si kľudne zadefinujme iné pravidlá a budem ich aj ja rešpektovať. Aké ale?

  Ak sa napríklad povie, že Skalka je všetko v rádiuse povedzme 500m od kóty Skalka (NV 1232mnm), OK. Potom ale chata na Skalke (NV 1188m) je iné QTH, pretože tá je vzdialená 860m od kóty Skalka. Podobne aj iné miesta…
  Čiže koľko potom, 1km?

 6. Kaso Žilina povedal:

  Všetkým: v sobotu som to chcel Pistovi vytmavit a v tom mi pod lanovkou volal že nevyšiel. Ale vidím, že sa to tu už rieši.
  Úvaha: TRI názvy kopca krát ŠTYRI krát štart počas roka do SPL rovná sa 12 MESIACOV.
  Koniec úvahy.

 7. Venca Chotěšov CL39 povedal:

  Zdravím všechny diskutující a přeji pěkný den. Tak jak tu cestu Števku v článku popisuje, tak to vypadalo i u nás. Do 500m pohoda a začal sníh ale po odbočení z hl.silnice do lesa 700 m.n.m to již bylo na pluh, který ale nebyl. Po odbočení na Čerchov je to ještě 5 Km pouze lesem do strmého stoupání bez šance na pomoc.. Každý kdo se do takové akce pustí je na to zkrátka sám. A protože tam jezdíme již léta tak jsme velmi rychle tuto myšlenku opustili a to i přesto, že jsme velmi dobře vybaveni.
  K Milanovu příspěvku: Ano máš pravdu co se týká množství kót na jednom lok. Měl by se v tom udělat nějaký společný jmenovatel aby opravdu nedocházelo k domněnkám. Možná by to stálo i za dohodu na jednotném názvu který zahrne oba nebo asi i tři názvy?
  Každopádně ať se daří pánové . Velké poděkování za to, že jste za to, že fungujete a Radegasti přejí pevné zdraví a hodně štěstí do roku 2020

 8. Mates Brno povedal:

  Podľa mňa by ani pre súťaž ani pre klub nebolo dobré nechávať otázku čo “jedna kóta” príliš dlho nezodpovedanú. Núka sa napr. geomorfologická definícia, že od najbližšej kóty uvedenej v nejakej referenčného mape, všetko do vzdialenosti najbližšieho sedla patrí ku kote. Alebo geometricka, všetky body bližšie k danej kote ako k ľubovoľnej inej patria k nej (tzv. Voroného teselácia). Prípadne si pomôcť metrami (výškovými či vzdialenosť metrami) alebo lokatormi. Predebatovat, pripravit varianty úpravy pravidiel (možno vrátane možnosti bez úpravy) a nechať odhlasovať.

 9. Marián Strečno povedal:

  Pre Milana

  JN98LR: – Chata na Skalke
  – Vysielač Suchá Hora_1231m
  – Skalka_1232m

  Tri rôzne portejble v jednom lokátore. Už tomu rozumieš? a platí to už niekoľko dní +-mesiacov

 10. Marconi PE povedal:

  @Milan:
  A ja som si myslel, že len mne sa to v marci nezdalo:
  Expedice Mafia /p Skalka _1232m .#_zle_qth_portejblu_spravne_vysielač_sucha_hora

 11. Milan Senica povedal:

  h) Vážení, začínam mať v tom značný chaos. Avizovaný výjazd 14.12.2019 na Suchú horu, článok o nezdolaní Skalky. Robil som 4 roky u telekomunikácií na vysielači Kamzík v Bratislave. Služobne som navštívil aj vysielač na Skalke s názvom Suchá hora. Vzdialenosť kóty Skalka a vysielača Suchá hora je cca 100m. Je to teda jedna kóta alebo dve kóty , jedno miesto alebo dve miesta. V marci mi bolo škrtnuté spojenie Expedice Mafia /p Skalka _1232m .#_zleqth_spravne_vysielac_suchá_hora. Bolo by vhodné v tom mať trocha poriadok.

 12. števo zv povedal:

  Inak Marián…keď tak rozmýšľam, tak tá Suchá Hora by nemusel vôbec byť zlý nápad.
  Pokiaľ by som vedel vybaviť elektriku ako minulú zimu.
  Dík za tip. Ušetrím benzín a olej do centrály :-)!

 13. števo zv povedal:

  g) nasierete ma a nepôjdem nikam 🙂

 14. Marián Strečno povedal:

  f) pôjdeš na Suchú horu

 15. Pavol Turičky povedal:

  Expedíciu Novohrad som na nete nezverejnil… človek mieni a … Tri chotáre v sobotu
  aj v nedeĺu nedostupné, poľadovica a na lukach sneh … koniec.
  Na Števovú anketu no dám “d”.

 16. števo zv povedal:

  Dovolím si malú anketu 🙂
  Ako MAFIA pokorí Skalku?
  a) kúpi “retázky” na rádiovoz
  b) pôjde osobným
  c) sneh sa dovtedy roztopí
  d) cestári dosypú štrk
  Ďalšie možnosti dopĺňajte e), f),….

 17. Marconi povedal:

  Jééééj, Baťovan má asi prvýkrát v histórii viac spojení ako Mafia 😀 Tiež sme sa trochu šmýkali ale do tých 650m nad Penhýbel sme sa vyhrabali. Kúp reťaze cez týždeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*