Baťovanci na portejbli

Jar sa už výrazne hlási o slovo. Meteoweby na víkend hlásili pekné počasie a to sa prejavilo aj na počte expedícií, ktoré ohlásili svoj štart so slovenskej aj českej ligy. Prdeto sme sa rozhodli, že exp. Baťovan tiež nebude chýbať.

V týždni pred štartom sme premýšľali, kam vyrazíme. Erixon v nedeľu (17.3.) vybehol na Buchlov (1042 m, JN98GO). PMR pásmo žilo, tak preplnené kanály 7 a 8 vraj ešte nezažil. V piatok (22.3.) na Osečný (552 m, JN98EO), aby otestoval doladenú CB anténu. Všetko fungovalo a tak sme mohli vyraziť.

Pekné počasie nás lákalo ísť aj niekam vyššie, no sobotný dopoludňajší program sa nedal zmeniť. V rádioklube OM3KAP / OM7M sme zistili, že 4el HB9CV anténa na 7 MHz je poškodená a je potrebné ju pred WPX SSB kontestom opraviť.

2019-03-batovan-9 Najprv treba vyliezť do 35 m výšky,

2019-03-batovan-10 potom spustiť anténu dolu,

2019-03-batovan-11 a vo výške asi 3 m spraviť opravy.

Z rádioklubu som odchádzal až o pol druhej. Rýchlo sa naobedovať, zbaliť CB výbavu a vyraziť. Nakoniec sme zvolili krátky turistický výšľap na Veľký Vrch (456 m, JN98FP) s ľahkou výbavou. Za 40 minút sme boli na kóte a za ďalších päť sme mali rozbalené pracovisko. Laminátový 8m stožiar (stará udica od kamaráta), na nej home made drôtová lambda/2, Allamat 296 napájaná z 7Ah batérie. Anténu Erixon ozaj doladil veľmi dobre, v celom pásme mala PSV 1,1 až 1,3.

2019-03-batovan-4
vysielacie pracovisko exp. Baťovan

Prvé kontrolné spojenie o 16:15 do domáceho QTH, Miška spravila asi svoje prvé ozajstné CB spojenie. Potom sa to rozbehlo – 10 portejblových staníc na západnom a severnom Slovensku. Zabávali sme sa na Števovi Zvolen, ktorý postupne prešiel všetkých 40 kanálov a skoro ako vtieravá reklamná upútavka v TV oznamoval, že …Mafia zo Skalky vysiela od 17 hodiny na 31. kanáli.

2019-03-batovan-2 Marconi pri stanici

Mnohí na portejbl nosia aj notebook a zapisujú priamo doňho. Zároveň využívajú aj zoznamy avizovaných portejblov na internete. Potom nie je núdza počuť aj takéto relácie: …áno, rád ťa počujem, takže CTRL+C, CTRL+V a report 59. Mám zapísané.    🙂
Osobne sa na notebook už nespolieham. Pred pár rokmi som písal denník do LPD Českej Lípy priamo do notebooku. Prvá etapa v poriadku, ale po spustení druhej etapy všetky spojenia z tej prvej zmizli. Ešte že Bohouš CL-6 vie robiť zázraky.

Slnko pomaly zapadalo a my sme v denníku plnili ďalšie riadky. Mnoho Slovákov počúvalo na kanáli 28 expedíciu Pohádka, no u nás ani ťuk. Raz sme počuli nejakú češtinu, ale nerozumeli sme nič. Zákryt za Bielymi Karpatmi a Inovcom je proste výrazný.

2019-03-batovan-3 8-metrový laminátový stožiar neváži ani 0,5 kg.

Milým spestrením bol  náhodná návšteva dvoch mojich bývalých žiakov na kopci. Chvíľu sme pospomínali na školu a školské akcie, ukázali im, niekoľko spojení a po ich odchode sme pokračovali. Spravil sme spojenie aj s ďalšími ohlásenými portejblistami, ktorí vyrážali na kopec neskôr. Medzi nich patril aj Skipper Kitsee, ktorý spolu s Alexandrom Suchohrad vyliezli na Čmeľok (JN88OI). Skipper oznámil, že nejde tentokrát súťažne, pretože má tak ťažký batoh, že nemohol vziať papier a pero na zapisovanie. No smiali sme sa poriadne 🙂

2019-03-batovan-6Erixon fotí zapadajúce Slnko

Po západe Slnka sa rýchlo ochladilo a keďže sme už na sebe mali všetky vrstvy, neostávalo nič iné, ako skončiť. Samozrejme, práve vtedy keď dáte poslednú výzvu, tak sa ohlási najviac staníc. Preto sme ešte pár minút potiahli a spravili pár spojení. Posledným v denníku je Kaso Žilina (exp. Marco Polo), ktorý bol opäť jednoznačne najvyššie zo všetkých. Nočný bivak na Veľkom Kriváni (1709m, JN99ME).

2019-03-batovan-8
Súmrak nad Partizánskym

Potom sme už ozaj vypli stanicu a tmou kráčali lesom a poliami späť k autu. Ďakujeme všetkým za spojenia a tešíme sa na aprílový výjazd.

celá fotogaléria exp. Baťovan

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Baťovanci na portejbli

 1. Marconi PE povedal:

  Musíte nosiť menej jedla 🙂
  Ale vážne vás obdivujem nosiť plnú poľnú výbavu na tieto kopce. Len nás veľmi pobavila Tvoja veta o tom, že ten denníka sa už proste nezmestil 🙂 Teším sa na ďalšie spojenia !
  73, Marconi

 2. Skipper povedal:

  No, batoh včera zase vážil 27 kg.
  To, že na Čmelok okrem červenom svetle nemáš nič, musíš si aj priniesť niečo na sedenie, ak nechceš ležať na betón alebo kamene.
  Väčšinou vysielam z kótu popri hranici z rakúska. Preto na SPL ani nezúčastním.
  Včera bolo zase úžasná akcia!
  Zopár fotky skusim poslať zajtra.
  73 Andreas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*