Cébečko a povodne

V nadchádzajúcom ročnom období sa na mnohých miestach na Slovensku ľudia potýkajú s povodňami a zosuvmi pôdy. Tie často spôsobujú rozsiahle materiálne škody, pri ktorých sú odľahlé časti dedín odrezané od sveta, spadnuté elektrické vedenia alebo celé oblasti bez signálu mobilných telefónnych sietí. V takých okamihoch je každá ruka a hlava dobrá…

Na východnom Slovensku sa s povodňami potýkajú častejšie ako v iných regiónoch. Azda preto sa odtiaľ šíria hlasy využívať v týchto situáciách CB rádiostanice. Na jarnom CB stretnutí na Remate v diskusii počas členskej schôdze SCBR otvoril túto tému oživenia 9. kanála Rado Košice (SK-200). Mesiac po stretnutí sa trápim s písaním článku na túto tému a ajhľa – na stránke CB klubu Česká Lípa sa objavil tento článok:

Zamyšlení nad využitím CB při mimořádných událostech
14.5.2012 12:56:57 – Michal 62 Nasavrky

Pritom som si spomenul aj na článok, ktorý pred pár rokmi uverejnil Stano OM8AXU. Opisuje situáciu v Prešovskom kraji, kde spolu s ďalšími členmi ARESu zabezpečili spojenie odrezanej obce Livov pomocou CB rádiostaníc.

“Pre zabezpečenie rádiového spojenia je vždy prvoradou otázkou, akú techniku je vhodné použiť na dosiahnutie cieľa. Pre rádiové spojenie na krátku vzdialenosť aj v zložitejšom teréne ako je mestská zástavba ale napr. aj zalesnený terén je možné úspešne použiť aj CB rádiostanice, ktoré majú síce výkon obmedzený len na 4W, ale 11m vlny (frekvencia 27 MHz) majú  vhodné vlastnosti šírenia pre tieto podmienky. Súčasne pre krízové situácie, kde nemáme možnosť poskytnúť pre postihnutú oblasť rádiostanice s obsluhou je vhodné použiť takú techniku, ktorú môže použiť každý zaškolený občan. Takouto technikou sú z právneho hľadiska práve CB (občianske) rádiostanice, ktoré môže využívať bez licencie prakticky ktokoľvek v rámci všeobecného povolenia na prevádzku občianskych rádiostaníc vydaného Telekomunikačným úradom SR a navyše majú  tieto rádiostanice veľmi jednoduchú obsluhu. Taktiež ich cena nie je vysoká a v prípade straty alebo poškodenia CB rádiostanice počas akcie by bola prípadná škoda malá. Z týchto dôvodov som navrhoval zabezpečenie akcie ARES práve CB technikou, pričom sa táto technika bezodplatne zapožičia starostom obcí na potrebný čas trvania krízového stavu na základe jednoduchej zmluvy o zápožičke. Využitie viacpásmových  amatérskych rádiostaníc by poskytlo vysokú flexibilitu pri voľbe  vhodného pásma na dosiahnutie kvalitného spojenia, ale mali by sme viac problémov pri stavbe antén a stanicu by smel obsluhovať len licensovaný rádioamatér.”
ARES aktivita Livov 2008

4.8.2008 – Stano OM8AXU

V súčinnosti so Stanovami SCBR je preto namieste otázka, či sú cébečkári schopní a hlavne ochotní využiť svoju vlastnú CB techniku. Rádioamatérska tiesňová služba ARES na svojich stránkach uvádza ako jednu z núdzových frekvencií aj 27.065 MHz / FM (kanál 9). Ten je Všeobecným povolením pre občianske rádiostanice vyhradený výlučne na núdzovú komunikáciu, na Slovensku ho systematicky (asi) nikto nevyužíva.

Príprava CB techniky na núdzové nasadenie je jednoduchá, no vyžaduje si precíznosť. Mnoho cébečkárov má doma viac ako jednu stanicu, u niektorých sa nájdu celé vysielacie sety (stanica, koax, stožiar, akumulátor).  Ak by sa cielene vytvoril zoznam cébečkárov ochotných zapožičať a nainštalovať CB techniku v postihnutej oblasti, bola by táto pomoc určite privítaná aj v radoch (licencovanej) rádioamatérskej obce.

Tento článok môže/nemusí slúžiť ako základ diskusie. Bol by som veľmi rád, aby viacerí cébečkári prispeli k doplneniu článku svojimi konštruktívnymi pripomienkami a námetmi. Skúsme sa zamerať na hľadanie odpovedí na tieto otázky:

 • Funguje niekde na Slovensku systematické monitorovanie 9. kanála?
 • Som (ja, jednotlivec čítajúci tento článok) ochotný venovať svoj čas, techniku a seba pri núdzovej situácii v mojom okolí?
 • Som schopný posunúť núdzové informácie ďalej na operačné stredisko ARESu alebo krízového štábu?

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v A.R.E.S., AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na Cébečko a povodne

 1. Mesi, já vidím jako základ několik bodů:
  1. určit a dostat do povědomí široké CB a AMA veřejnosti frekvence, které je dobré zapnout v případě krize – na CB doporučuji kanál 9
  2. sehnat lidi, vytvořit nejaký koncept, co mohou CBčkáři nabídnout a udělat nějakou cvičnou akci. S tímhle se pak dá jít před starosty. Nenabízet něco, co si nedokáží představit…

 2. Marconi PE povedal:

  @Michal 62: Zatiaľ som žiadnu odpoveď nedostal

  @Tarzan: je dobré, že sa snažíš o predaj staníc a o inováciu svojho vybavenia. V tomto článku však nejde o zachovanie CB ako takého, ale o snahu využiť CB pri núdzových situáciách.

  @Mesi: Výborne položená otázka: koho kontaktovať a ako sa zosynchronizovať. Nejaké návrhy?

 3. Mesi Jazero povedal:

  Verim, ze sa medzi CBckarmi najde viac takych co pomozu ludom v nudzi. Iste by sa mala nastartovat diskusia o vhodnom vybaveni a postupoch, ako sa skoordinovat v kritickych situaciach, koho kontaktovat, ako poskytnut pomoc tak, aby to bolo adresne.

  Urcite by stalo za nie len inspirovat sa ARESom, ale taktiez sa s nimi zosynchronizovat.

 4. TARZAN povedal:

  Tak ja mam v plane nieco tu v Topolcanoch podniknut ohladom vysielaciek, len som na to sam. Mam uz aj predajnu, pripravujem reklamu do novin a tabule reklamne, kde spomeniem aj CB vysielacky a prislusenstvo, par mam na predajni, uz som aj dve predal heh, ale tak za prvy mesiac obchodovania s tym je to dobre.
  Ide o to, ze dnes je kazdy na nete, lenze ked ten net nebude nahodou tak su odrezani od sveta.
  Nemusia ist 3 vikendy slopat a mozu mat cb stanicu s antenou za tie peniazem, ide len o to aby sme ich dokazali presvedcit. Ved kecat sa da na CBcku, sam kecavam cez vikendy, sme tu v meste styria uz iba. Taktiez chodievam na turistiku, cize sem tam zavisielam, uz som bol tri krat na kopci a nic, len to nebola sobota no.
  Tak isto som vyhodil 14 rocne stanice a nakupil nove za niekolko stoviek eur, snad sa mi to niekedy vrati, ze budeme kecat po veceroch. Som za to aby sme to CB zachranili. V priestoroch firmy chcem dat na strechu antenu a poskytovat rady kamionistom na ceste a tak…

 5. Určitě budu rád, když se pak podělíš o odpověď ARESu. Jinak u nás na webu se docela rozproudila k tomuhle tématu diskuse a je fakt, že co může fungovat u nás, může fungovat i na Slovensku a naopak.

 6. Marconi PE povedal:

  Ahoj Michal,
  články sme písali skoro súbežne, to je telepatia… Odkaz na článok som poslal aj koordinátorovi ARESu, a teraz čakám na jeho reakciu. Téma u nás bola otvorená už viackrát, no vždy po stretnutí to akosi zapadlo do zabudnutia.

 7. Zdravím. Je to hezká náhoda a jsem rád, že tohle napadlo i někoho dalšího. Slovensko má výhodu v tom, že u vás funguje ARES. Otázka je, jak se k tomuhle staví právě představitelé ARESu?
  Jinak si docela začínám pohrávat s myšlenkou, udělat k tomuhle tématu nějaké posezení v rámci nějakého významnější CB setkání.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*