Dlhé spojenia je možné spraviť aj na PMR

Veľmi často využívaným voľným pásmom je PMR. Niektorí ho považujú za zábavku len pre malé deti, ktorým rodičia kúpili vysielačky niekde v hypermarkete, no nájdu sa aj takí užívatelia, ktorí PMR stanicu majú so sebou počas každej turistiky.

A práve k tejto druhej skupine užívateľov PMR patrí aj Erik – Erixon Partizánske. Mnohí ho poznáte ako člena expedície Baťovan. Pri CB portejbloch väčšinou robí zapisovateľa, niekedy fotografa, ale vždy si nájde čas na to, aby preskenoval aj PMR pásmo a pozdravil protistanice.

Málokto o ňom však vie, že pravidelne každý víkend vyráža na turistiku po kopcoch v okolí Partizánskeho. Medzi jeho obľúbené kóty patria Buchlov (1040m, JN98GO), Žarnov (840m, JN98GO), keď je času menej, tak len Osečný (552m, JN98EO) alebo Veľký Vrch (456m, JN98FP), no veľmi rád vybehne aj na Vtáčnik (1346m, JN98HP). Vždy v batohu má PMR stanicu a na kóte monitoruje pásmo.

Rovnako to bolo aj v poslednú januárovú sobotu 25.1.2020. Z domu vyrazil pomerne neskoro, ale fakt, že v lese už pozná rôzne skratky a odbočky, nemusel ísť po kľukatej turistickej značke ale “rovno za nosom”. Zo začiatku bol terén zľadovatelý, vo vyšších polohách však pribudol sneh a na tom sa pohybovalo lepšie. Na vrchol Vtáčnika dorazil okolo poludnia a naskytli sa mu takéto výhľady.

(klikni na fotku pre zväčšenie)2020-01-25-vtacnik-01 Pohľad smerom na Českú republiku, uhádnete ktorý kopec je vidno nad inverziou?

2020-01-25-vtacnik-02
Odpoveď na predchádzajúcu otázku: Inovec JN98AS a Veľká Javorina JN88UU

2020-01-25-vtacnik-03
Trochu severnejšie sú zalesnené vrcholy Rokoš, Čierny vrch a Suchý vrch.

2020-01-25-vtacnik-04
Záplava vrcholov pri pohľade na severovýchod.

2020-01-25-vtacnik-05
  Smerom na juh trčí z inverzie Sitno JN98KL.

Erixon málokedy dáva výzvu, väčšinou len hľadá, kto kde vysiela a ak je preňho spojenie zaujímavé, tak sa ozve. V sobotu však boli na PMR veľmi dobré podmienky. Okrem SK staníc bolo počuť vzdialené české, nemecké, maďarské stanice a Erixonovi sa podarilo niekoľko dlhých spojení. Medzi najdlhšie patrili Venda Brdy /p Ještěd JO70LR – 351 km v severných Čechách:

Venda Brdy /p Ještěd 1012m

Ešte o kúsok ďalej, no v južných Čechách bol Pavel Rokycany /p Můstek JN69OE – rovných 400 km.

Pavel Rokycany /p Můstek 1235m

Ak sme teda pred pár rokmi obdivovali 202 km spojenie medzi Chopkom v Nízkych Tatrách a Kamzíkom nad Bratislavou, určite stojí za pochvalu aj táto Erixonova aktivita. Je jasné, že bol v správnom čase na správnom mieste pri tých správnych podmienkach!

 

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, PMR. Zálohujte si trvalý odkaz.

12 reakcií na Dlhé spojenia je možné spraviť aj na PMR

 1. Erixon PE povedal:

  Neviem, či to patrí do komentára a či to bola vôbec otázka a na mňa 🙂
  Skúsim v krátkosti. Ak je 400km považované za DX, tak ja nepoužívam nič špeciálne. Je to úplne o niečom inom. Prvá, najpodstatnejšia vec, sú podmienky. Klimatické, magnetické, ionosferické, skrátka podmienky. Druhá vec je QTH, teda miesto vysielania. Ideálne je vysoko a ďaleko od technického rušenia. Určite sú ďalšie, ako mať aj skúsenú protistanicu a iné, no a niekam až na koniec by som dal techniku. Pokiaľ teda ide o PMR pásmo, testoval som posledný víkend lidlovku SilverCrest a nebolo problém spojenie 401km na Šumavu CZ. Podobne bez problému funguje Intek 4040 či Sencorka 600. Venujem sa tomuto koníčku už pár rokov a môžem povedať, stanica v dobrých podmienkach pôjde skoro každá, aj keď PMR pásmo je určené úplne na iné využitie, ako na DX spojenia.
  Podmienky šírenia elektromagnetického žiarenia sú nevyspytateľné 🙂

 2. Ludva Most povedal:

  Může nám ERIXON prozradit z jakou pmr stanicí používá na DX spojení.

 3. Destilator Hodruša povedal:

  Erixon, spravil si paradne fotky! Gratulujem!
  A samozrejme aj klobuk dole pred peknými spojeniami…

 4. Johan Hradec povedal:

  No páni, nádhera. Když si uvědomím, že jsempo týdnu pohledů na věčně v mraku ukrytý Ještěd na ten víkend odjel z Liberce…. Snad to byla 3. smolná sobota (po těch dvou neúspěších v prosinci, kdy mne počasí vyštvalo z Orlických hor) a od teď už budu stát (s PMRkou v ruce) ve správný čas na správném místě 🙂 . Tak na ty budoucí DXy! Johan

 5. Erixon PE povedal:

  Ďakujem všetkým za pochvalne komentáre. Ráno, počas stúpania na Vtáčnik, som mal v pláne tak jedno – dve spojenia dole do údolia, zopár fotiek a trošku precvičiť kondíciu. Portejble na sobotu ohlásene iba ďaleko od môjho, takže bude stačiť klasika, turistikovať. Ako to nakoniec dopadlo, za to moc nemôžem 🙂
  Gratulujem Vendovi a Pavlovi, sú to ich DX spojenia.
  V každom prípade si nenárokujem na žiadne prvenstvá, ja som není vôbec súťaživý typ a mám radšej veľa km v nohách. Radšej body rozdávam, ako zbieram 🙂
  Fotografovaniu som sa venoval viac, ako vlnám a zopár obrázkov zdieľam pre Vás tu: https://drive.google.com/drive/folders/19p-5MK-z5hPHp7b8VPKn08tU891eEbcA?usp=sharing

 6. Skipper Kittsee povedal:

  Erixon, skvele fotky a fantastické spojenia!
  Tu viedeo protistanica Venda Brdy na Ješted/Liberec:
  https://www.youtube.com/watch?v=UIy0ILrdCl8

  Je velka pravdepodopnost, ked pojdete cez vykend niekam von do hor, že sa možete spojit Erixonom. Vždy ma poteši!

 7. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Erixon gratulujem k parádnemu spojeniu. Inak mám vyskúšané, že keď dám výzvu na PMR7 a Erixon mi odpovie, znamená to že je sobota 🙂

 8. Venda Brdy povedal:

  Úžasné, přesně takovýto pohled na jiné kopečky jsem měl na Ještědu

 9. Tomáš Vlašim povedal:

  Fantastická spojení. Gratuluji. A ty fotky, pohádka! Díky za zprostředkování zážitku. 73!

 10. Jano- korňa povedal:

  gratulujem k peknenu QRP DX-u , aj fotky su super……az trocha zavidim (ale aj doprajem).
  jednoznacne palec hore, klobuk dole 🙂

 11. Alan Trnava povedal:

  Super fotky so skvelým popisom. A ešte krajšie spojenia. Čo kecám… fantastické spojenia. Myslím že tomu v značnej miere pomohla tá inverzia a signál sa po nej “skĺzol”.
  S Erixonom som už mal PMR spojenia, a dúfam že nie posledné.
  Dávam palec hore.
  73

 12. Kaso Žilina povedal:

  Noooo, velmi pekne. Gratulujem. Skoda, ze som od Jeziska este stale nedostal nejaku PMR stanicu, mam vyhliadnutu, ale nie je to zatial priorita cislo jedna. V sobotu sme boli na Velkom Choči JN99QD a urcite by to preslo na “ten kusok”. Myslim, ze podmienky museli byt super medzi kopcami, ktore boli nad inverzkou, len opticky som sa “spojil” na Inovec JN98AS, co je cca 104km s optikou 10×50. Snad nabuduce 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*