Poďme všetci na jednotku !

V skupine ALL RADIO SVK zriadenej na Viberi prebehla minulý víkend zaujímavá debata, výsledkom ktorej je článok od Jana Žiar…

 

S trochou nostalgie sme na ALL RADIO SVK, tak trochu aj náhodou 🙂 otvorili tému: CB a roztratenosť cébečkárov po kanáloch na celom Slovensku.

Rozprúdila sa celkom živá a plodná debata, z ktorej bol super pozitívny výstup, a to, že by sme sa mali zjednotiť na jednotnej zvolávacej frekvencii pre celé Slovensko. Satelit Dubnica navrhol vrátiť sa k zaužívanému dlhoročnému spôsobu, ktorý skvelo fungoval v dávnej minulosti a to je: všeobecný zvolávací domáci pre celú SR – kanál č.1. A všeobecný zvolávací kanál pre celú SR z mobilu (pozor, tu pod pojmom mobil myslíme motorové, prípadne bezmotorové vozidlo a nie smartfón!) by bol kanál č. 10. Fungovalo to tak, že na týchto kanáloch sa dávali výzvy na spojenie a následne po spojení sa zúčastnení preladili na iný kanál, kde prebiehala komunikácia ďalej.

Dá sa povedať, že všetci, ktorí sa do tejto debaty zapojili, súhlasili s týmto riešením a dokonca už prvé konkrétne výsledky sú na svete. Démon Dubnica, Jano Žiar, Ľuboš  a Janka Miloslavov a iní sa rozhodli ihneď v praxi realizovať návrh a natrvalo prešli na domácich staničkách na 1. kanál.

Samozrejme, nechceme nikoho nasilu nútiť, aby sa k nám pripojil, ale bolo by to super. Keď idete napríklad po Slovensku, prechádzate cez jednotlivé obce a mestá, dáte výzvu na 1. kanáli, pričom sa Vám vždy niekto ozve a nemusíte premýšľať, v akom meste si máte naladiť aký kanál, aby ste sa niekoho dovolali. Má to svoje racionálne opodstatnenie a v tejto chvíli sa mi to zdá ako veľmi dobrý nápad, ktorý sa po spoločnej debate a následnej realizácii môže opäť rýchlo udomácniť v našich  domácich, ale aj v mobilných rádiostaniciach po celom Slovensku tak ako to bolo dakedy.

Takže je len na Vás, či po prečítaní tohto článku pôjdete na 1. a 10. kanál alebo nie. Ale bola by škoda neísť.

Jano Žiar SK-057
a kolektív ALL RADIO SVK

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

11 reakcií na Poďme všetci na jednotku !

 1. DINO B. Štiavnica povedal:

  Po rokoch oživujem tému.
  V B. Štiavnici som na 1. kanáli vždy keď som doma.
  Zapínam pri príchode a vypínam iba pri búrke alebo pred odchodom z domu

 2. Marian Brezovan povedal:

  Cawte vzdy bol kanal c1 ako zvolavaci kanal kde by sa malo parkovat a potom ides na iny kanal kde sa dohodnete na debatu.No a ked skoncis dabatu tak ides naspat na c1.Tak to aspon fungovalo v minulosti a bolo to OK.Ked kazdy parkuje 1 az 40 kanal tak sa tazko stretnu akurat ked su dohodnuty na urcitom case kde si pokecaju.Na VKV na to boli urcene frekvencie na ktorom sa parkovalo v mestach okrem prevadzacov po Slovensku na to su pridelene frekvencie.Pre mobil to je 145.500 mhz ako u CB je to kanal c 10.Ked to takto funguje tak sa obcas podari aj nejaka ta komunikacia.Vela 73 Marian OM3WEN na CB WISKY Piestany

 3. Majo Fábia povedal:

  …aj Majo Fábia(sk831) a Diana Sliač(sk830) sú na príjme kanál 1…

 4. Milky SK - 437 Prešov povedal:

  A ono to tak nebolo…?? 🙂
  Môžem ja vykrikovať po Slovensku na 1. kanáli “Výzva na kanál!”, keď sa presúvam autom 😀
  U nás na východe to tak vždy bolo, je a hádam aj bude, že po úvodnom pozdrave jeden z účasníkov spojenia povie “Poď kanál XY” a komunikácia sa presúva tam. Tak sa teda pridávam k výzve a v okolí PO Vás čakám na jednotke 😉
  73

 5. Expedice Žába povedal:

  Ahoj, nápad dobrý. Ale nejhorší je si ráno vzpomenout, že tu stanici máš zapnout. Já osobně pro info o dopravě preferuji aplikace na mobilu, pro info o tom kde co je preferuji aplikace na mobilu, pro navigaci preferuji aplikace na mobilu. Takže CB zapínám v podstatě jen v sobotu večer (někdy) a při LPD.

 6. Reptil povedal:

  Neviem najst skupinu na vajbri, dajte niekto navod pliz.
  SK376

 7. Venda Brdy povedal:

  Takto jsem si jako nováček myslel že to je. V praxi jsem zjistil že je to trošku jinak. Pojme se vrátit zpátky na 1. Vždyť je to logické

 8. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Prečítal som si ešte raz Všeobecné povolenie č. VPR –23/2012 a nenašiel som tam žiadne obmedzenie pre používanie K10/19. Kanál 10 používam aj ja každý deň ako zdroj dopravných správ a to nie som kamionista.

  Plne sa stotožňujem s podaným návrhom.

 9. Miro Pliešovce povedal:

  Článok II odsek 9. Všeobecného povolenia : 9. Kanál č. 9 je vyhradený na prenos informácií so zvláštnou dôležitosťou (tiesňové volania, oznámenia trestných činov a pod.). Na dátové prenosy digitálnych údajov (druh vysielania F2D, F3D) sú určené kanály č. 24, 25, 76 a 77. Na prevádzku opakovačov sú určené kanály č. 3, 22, 33, 70 a 73. Kanál č. 1 sa odporúča využívať ako zvolávací kanál pre modulácie FM, PM a DSB a kanál 15 ako zvolávací kanál pre moduláciu SSB.

  Myslím,že kanál 10/19 využívajú kamionisti.

 10. Jaroslav povedal:

  Plne súhlasím VK3.

 11. Marconi PE povedal:

  Super aktivita, plne sa s ňou stotožňujem a podporujem.
  Na kanáli č. 1 v Partizánskom nájdete mňa aj Erixona. Teda, ak sme doma pri vysielačke 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*