SPL: Mates Brno na Babylóne

Mates Brno: Pretože sa zúčastňujem českej CB ligy a od januára podľa možností aj SPL, hľadám si každý mesiac voľný víkend alebo aspoň voľný deň na portejbl.

V apríli sme mali na veľkonočný víkend už plánovanú dovolenku v Moravskom krase, tak som skôr uvažoval o spojení návštevy výročnej členskej schôdze CB klubu Česká Lípa s návštevou Krušných hôr alebo Krkonôš o týždeň neskôr. Lenže rapídne stúpajúci počet nahlásených expedícií na 20.4. ma nakoniec dohnal ku kompromisnému riešeniu, napojiť koniec dovolenky na noc strávenú na nejakom neďalekom kopci. Zo začiatku som uvažoval o Helišovej skále hneď naproti penziónu, v ktorom som pobýval s rodinou, ale parametre 10km vzdialeného Babylónu (686m, JN89KL) u Protivanova mi pripadali lepšie a tak bolo nakoniec rozhodnuté v prospech tejto kóty. Kamarát ešte prisľúbil technickú podporu, takže prišlo aj na čaj so slivovičkou v čase, keď sa už najväčší nával spojení stlmoval.

Príchod na kótu som prispôsobil dennému programu a nastavil na šiestu hodinu poobede, čo znamenalo určité manko na ostatných. Števo Zvolen aktivoval expedíciu Mafia údajne už ráno o ôsmej. A tak som v momente zapnutia stanice počul expedíciu Mohyla na Bradle robiť s niekým spojenie, o pár desiatok minút neskôr som si ale musel priznať, že toto spojenie už neurobím. Z kopca mi asi ušli aj Križiaci, Amigo z Vojšína a pár ďalších.

Pokiaľ ide o výber stanovišťa, na samotnej kóte rastie osamelá skupinka stromov, asi líp, uprostred veľkého poľa pár desiatok metrov od cesty. Táto by zrejme bola najlepšia na vysielanie. V záujme určitého súkromia som ale rozložil tábor o 100m ďalej na V, kde sa už kopec začína zvažovať k Prostějovu. Myslím, že aj z mapy spojení je vidieť, že na JV, kde od mojej antény smerovala rozsiahla mierne sklonená lúka boli spojenia najkvalitnejšie. Je možné, že tento kompromis, spojený tiež s výškou antény len pár metrov nad terénom ma pripravil o možnosť komunikovať s expedíciou Radegast, ktorú som na FM večer bral ako šum s povahou ľudskej reči a na SSB ako reč, ktorá by sa dala rozkódovať hláskovaním. Ale výzvy zostali bez odozvy. SSB som ešte využil na spojenie s expedíciou Baťovan, kde ďakujem Marconimu za trpezlivosť, lebo jeho hlas ku mne prichádzal ako zvuky nejakého ducha hovoriaceho cudzou rečou, ktorému nejakým zázrakom rozumieš.

Po príchode na kótu som zistil, že anténu na žiadny strom nevyhodím, mali výšku max 6-7m, takže som si nakoniec z dvoch palíc zhotovil veľmi provizórny stožiar, ktorý som vyniesol na strom do výšky asi 5m a naň zavesil svojho Slim-Jima. Myslím, že som mu veľa dlžný a nabudúce pôjde minimálne do 12m výšky! Na druhej strane stavbou som nestrácal drahocenný čas a po cca 20min stavby som bol schopný vysielania. Lôžko a občerstvenie som riešil až neskôr, keď bola vhodná chvíľa na pauzu.

Bol som príjemne prekvapený množstvom ľudí v éteri, okrem nahlásených expedícii sa objavili Tygr Mutěnice so svojou exp. Horal, exp. Dýmkaři v zložení troch kamarátov z okolia Uherského Hradišťa, Dušan Bučovice a Ondra Kyjov Ostrovánky ako expedícia bez zvláštneho mena, jednotlivci na portejbloch, ako napr. Erixon Partizánske, Jindra Srní, Franta Veverské Knínice, Syky Boskovice, Honza Zlín, Víťa Heršpice, René Chropyně, Honza Oslavany a ďalší. Nechýbal ani hlas Tomáša Sruby, ktorý tentokrát nebol na Suchom vrchu ale na Hoblovně. Kolečká fungovali v tomto kraji tak ako som zvyknutý, zoznámiť sa s nimi už pár dní dá aj na novej mape Apache Znojmo. Na Babylóne počuť Honzíkovou stezku, Karvinské podkory, Hanácke a Šumperské kolečká, Brnenské kolečko revmatiků ako aj známy kotlík Trnky-Brnky. Ale všetky sú zas dostatočne ďaleko, aby sťažovali prihlásenie pri vyššom rušení a utiahnutých SQL v dolinách. Takže s kolečkami to bolo tentokrát veľmi biedne, v žiadnom som sa neusadil na dlhší rozhovor, lebo ma počuli vždy len 1-2 účastnící. Do Kotlíka som poslal cez Zdeňka Sirákov a pozvaniu od moderátora (Luboš Ci Zlín?) Veľkonočné pozdravy, ale tam zas nie je priestor pre spojenia. Pozrieť sa za mnou na kanál 14 veľa ľudí neprišlo, pretože na Kotlíku logicky každý skôr chce počuť svojich známych a ostať na kanáli 12, aj keď v minulosti pozdrav spojený s odkazom na kanál priniesol pár podporovateľov prípadne zvedavcov. Dá sa povedať, že vysielanie prebiehalo relatívne štandardne a príliš veľké prekvapenia sa nekonali, jemne ma dráždil veľký počet účastníkov, ktorých som počúval, ale oni mňa nie. Inokedy to bývajú desiatky volačiek, ale na Babylóne sa to blížilo stovke. Spoznal som aj pár pre mňa nových volačiek. Niekoľkokrát, vrátane PMR, sa mi ozval Lojzo Dolina, narazil som po prvýkrát na volačku Čárly Sv. Kopeček u Olomouce aj Váňa Holíč.

Čo sa týka DX portejblu, stalo sa ním spojenie s expedíciou Apollo na 227 km. Ďakujem chlapci! Na Róberta mám niekedy problém sa nabrejkovať, ale tentokrát to išlo ako po masle. Menej šťastia som mal s Radom Dúbravka. Ozýval som sa mu už na slabé volanie okolo šiestej. Nič. Potom sa nám podarilo naviazať chabý kontakt neskôr večer a prišlo na hláskovanie, zrejme ma počul trochu horšie ako ja jeho, rádiom 2-3. Nato som urobil chybu v hláskovaní a miesto “MATES” som nadiktoval “MATOS”. Rado to rozkľúčoval ako MAŤO, čo zhodou okolností je moje meno, potom aj zachytil opravu na MATES, ale nakoniec som počul, že dáva všeobecnú výzvu, takže som usúdil, že to vzdal a spojenie nakoniec nemáme, aj keď Rado asi odo mňa má všetky informácie, mne chýbalo predanie QTH a lokátor.

Kóta u Protivanova je asi najviac známa troma či štyrmi veternými elektrárňami. Napriek tomu, že pri zemi bolo subjektívne bezvetrie, vrtule sa nado mnou neúnavne točili a vyrábali charakteristický zvuk. Ráno sa objavil aj nejaký bielo-čierny dravec alebo možno lovec väčšieho hmyzu, ktorého prekvapivo nepoznám, ale ako sa zdá, loví z veží elektrární. Sadne si na rotor a z neho sa vydáva na kratšie alebo dlhšie výpravy s krikom a letom nízko pri zemi. Pridávam pár obrázkov pre predstavu, ďakujem všetkým, ktorí si našli čas sa mi ozvať na pásme a teším sa na ďalšie stretnutia, či už v éteri alebo osobne na akciách.

Mates Brno

Mates Brno na Babylóne

Mates Brno na Babylóne
Mates Brno na Babylóne
Mates Brno na Babylóne

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na SPL: Mates Brno na Babylóne

 1. Mates Brno povedal:

  Inak celkom zaujímavé je porovnanie mojej mapky s mapkou Apache Znojmo z februára: http://www.cbpmr.cz/deniky/9016.htm Je vidieť ako sa zhodujú preferované smery z Babylónu, s tým rozdielom, že som sa na vačšinu smerov dovolal trochu ďalej. Dokonca aj DX máme v rovnakom smere! Podľa fotiek čo zverejnil sme mali anténu len niekoľko desiatok metrov od seba.

 2. Rado Dúbravka povedal:

  Mates ahoj. Počul som ťa naozaj veľmi slabo R2. Bolo to na prahu počutelnosti. Najprv som si aj myslel že si to ty a volal som na teba ako Mates, ale potom si to hlaskoval a to som pobral ako Maťo, tak ako píšeš. Nakoniec si sa mi stratil úplne v šume a v rušení. Tiež sme mali dratovú polku na udici. Nevadí, neni všetkým dňom koniec.

 3. Mates Brno povedal:

  Felixi: tak to je škoda, snad to v dohledné době vyřešíš

  Venco: nevím, jestli to víš, ale já už na ten “kus drátu” vysílám téměř 2 roky, PSV na střední frekvenci mívám většinou <1.1, DX něco přes 400km právě s Radegasty ze Smrku na Dyleň. Jako všesměrovka má samozřejmě v určitém směru nižší zisk než 3-4 el Yagi, HB nebo HB dvojče, ale snažím se to dohnat výběrem kót, pečlivým umístěním v terénu a větším počtem QSO. Momentálně experimentuji s fázováním dvou takových antén, bohužel není úplně jednoduché druhou anténu vyladit stejně a zatím mám dojem, že dvě sfázované antény nejsou o nic lepší než jedna.

  Stano: Boli medzi nami kopce okolo Myjavy s výškou cca 550-600m, o 200m nad líniou spojenia na priamo. Na menšiu vzdialenosť by to možno nevadilo, ale na 120km to už asi je moc. Musel by si zrejme byť o pár 100 výškových metrov vyššie, aby sme sa počuli. Snáď nabudúce.

  Dopo a naslyš!

 4. Felix Francova Lhota povedal:

  Já tady slyšel jen málo při večeru nad domem s T2LT anténou ale mám nějakou porouchanou portable stanici takže jsem nemohl brejkovat. 🙁
  73 do další velké CB portable události.

 5. Venca Chotěšov CL39 povedal:

  Zdravím Matesu a přeji pevné zdraví.
  Jen se divím, že jsi na takový kousek drátu vůbec něco udělal, ale již jsem si za ty léta zvyknul ba lecos. Kdysi v pradávné minulosti jsem jel provoz i na neuzemněné pletivo. Mečr si s tím poradil, ale ze 100W (u Třince) do prostoru vylezlo jen 5W 🙂 🙂 Faktem bylo, že to u CW stačilo na 30 Km ukočírovat nepřímou palbu. 🙂 . Konec srandy a těším se na setkání v Peruci.

  Venca CL39

 6. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Mates, no teda ale ja som Ťa tu v našich končinách vôbec nepočul…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*