Nový CB opakovač na Slovensku

Už dlhšiu dobu nám nechodilo nič iné po rozume len opakovač na CB pásmo, a tak počas večerných krúžkov na 32 kanáli bola práve táto téma jedna z najčastejšie sa opakujúcich. Ale teraz ho už máme.

Počas zimných mesiacov sme stále niečo chystali, aby to bolo na jar pripravené. Kóta bola vybraná, všetko zajednané, môžeme ísť. 14.apríla 2018 sme sa dohodli a vyšli na kopec montovať opakovač. Auto nabalené ako na týždňovú dovolenku, ale hlavne, že sme nič nezabudli a mali sme čo chytiť do ruky vždy, keď sa objavila nejaká prekážka. Cesta na kopec prebehla v poriadku a hneď sme sa pustili do skladania. Trvalo nám to pár hodín, opakovač aj anténa boli postavené, všetko pospájané, už len zapnúť.

Zapli sme staničku na kanáli 33 a … rušenie až 8s. Hľadeli sme na to a nechápali sme, prečo. Tak sme ho preladili na 3. kanál a tam to kleslo na 3s. OK, vravím, bude to tam, kde je najmenšie rušenie. Teda kanál 3.

Prišiel čas na testovanie a nastavovanie ďalších vecí. Obvolali sme všetkých známych a nastavovali sme skvelč a hlasitosť. Bohužiaľ trvalo nám  to nejakú chvíľu, lebo sme po čase prišli na to, že ohromné rušenie nám ide zo zdroja a iný sme so sebou nemali. Nechali sme opakovač zapnutý, aby to opakovalo aspoň nejaké stanice v skúšobnej prevádzke. Počas nastavovania sa nám hlásili nejaké stanice, ktoré to skúšali, za čo sa im chcem poďakovať, ale nejakej pani sa to zapáčilo až natoľko, že tam začala kričať že sme slovenské k…. tak sme sa aspoň dobre zasmiali.

Zatvorili skriňu a odišli domov. Počas týždenného fungovania opakovača sa rušenie prejavovalo stále častejšie. Bol to však jeden maďarský cébečkár, ktorý sa dokáže rozprávať sám so sebou aj  5-6 hodín cez deň a púšťať kadejaké pesničky. Ale 22. apríla sme išli vymeniť zdroj a uzemniť anténu a je to omnoho lepšie, tak dúfam, že blázni opakovač nechajú na prevádzku ľudom, ktorí ho normálne využijú. Tak si to zhrňme – opakovač je na 3. kanáli v lokátore JN98TM. Presnú kótu uvádzať nebudem kvôli bezpečnosti, predsa túto stránku môže čítať hocikto, tak aby sa na to nejaký neprajník nepozrel a zlikvidoval to.

Na realizácii sa zúčastnili zľava: Pavol Turíčky, Dušan Kotmanová a Róbert Fiľakovo.

Nech nám to lieta!

73, Robert Fiľakovo.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, OPAKOVAČE. Zálohujte si trvalý odkaz.

9 reakcií na Nový CB opakovač na Slovensku

 1. Ondrej nesluša povedal:

  Toro Handlova na tomto opakovaci sme vsetci kysucania , ale niesme tam stale , pre mna je to napriklad spojka ked som na tyzdnovke v hraniciach na morave a chcem pokecat z chalanmy z kysuc …..viem presne umiestnenie toho opakovaca ale poviem len tolko ze je v blizkosti makova
  Ondrej nesluša (exp. Svijany )

 2. Toro Handlova povedal:

  Ahojte mozno neviete preto davam do pozornosti o opakovaci na 26.905 MHz.Do Handlovej ide na 7s, prevadzka je tam takmer nulova. Sem-tam su tam chlapi z Moravy, inak je tam stale ticho. Kótu nepoznam.

 3. Marek as Bleky OM8ABJ povedal:

  Ahoj Števo, to je škoda lebo som sa celkom tešil vždy na Jar, že ho vyskúšam a urobím nejaké výzvy. Treba asi už len dúfať že nebude niekomu ľahostajný a urobí niečo aby ešte ožil. Ja ti pekne ďakujem a prajem všetko dobré v novom roku. Ahoj

 4. Števo povedal:

  Nie, opakovač je takmer dva roky mimo prevádzky.
  Rieši sa jeho oprava resp. výmena, ale je to v nedohľadne…
  Aj mňa to mrzí…zo Zvolena som ho pekne otváral, čo sa dá robiť 🙁

 5. Marek as Bleky povedal:

  Ahoj priatelia,
  chcem sa opýtať či aj teraz funguje opakovač. V minulosti som ho otváral a skúšal, ale včera bol kamarát na kopci a vraj sa nepodarilo mu ho otvoriť. Ďakujem za odpoveď. Š pozdravom Bleky Košice exp. Svište.

 6. Mates Brno povedal:

  Zdravím chlapi,
  v lete budem skúšať, kde opakovač započujem v okolí Banskej Štiavnice. Ako sa používa? Je tam nejaká aktivácia alebo jednoducho opakuje všetko nad určitú úroveň signálu? Časový limit?
  Tak nech Vám robí radosť a dobre slúži záujemcom!

 7. pato povedal:

  Hrnciarky?

 8. jano povedal:

  klobuk dole, hlavne nech vam frci ku spokojnosti vsetkych okolo. my sme mali tiez problemy s rusenim……najprv s elektronokou z chaty na Velkej Raci a ked sme ho prestahovali “na samotu u lesa” tak sa ukazal ako problemovy pulzny zdroj. tento uz je vymeneny za klasicke “trafko”.

 9. Gajco Velčice povedal:

  chlapci lieta vam to pekne skusal som to a funguje pekne po lokator JN98DJ a idete 44

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*