PE33 – Exp. Trnaváci na Havrane

Do redakcie k nám dorazil druhý report zo súťaže Podzimní éter 33 od Alana Trnava…

Na tohoročný Podzimní éter 33 sa nám podarilo dať dokopy partiu v zložení Alan Trnava, Mailo Dubnica a Bubák Smolenice. Pár dní pred PE33 som doslova „prstom na mape“ našiel zaujímavý kopec – Havran, situovaný 10km severne od Senice. Holý kopec bez stromov, vo výške 542m to vyzeralo zaujímavo. Lokátor JN88QS. 5,5km východne od Havrana sa nachádza ďalšia obľúbená rádioamatérska kóta – Pecková 568m a 7,2km severovýchodne takisto obľúbená Žalostiná 625m. Všetky tri kopce sú situované do oblasti spodného cípu Bielych Karpát a kľudne by som im dal názov „Bielokarpatský trojuholník“ :-).

Keďže som nechcel nič riskovať bol som si Havrana obzrieť osobne v piatok pred súťažou. Prístup po tráve bez väčších nerovností až skoro na samotný vrchol. Dacia to zvládla na jednotku, aj keď je pravda, že „na jednotku“. Paráda, ak nezaprší bude to bez problémov.

 

V sobotu mi povinnosti dovolili dostať sa na kótu až o 17:30. Z našej trojky som tam bol prvý, ale už počas skladania antény sa mi hlásil Mailo Dubnica na 2m pásme, že už je neďaleko. Tentoraz padla voľba na 5/8 Sírio, ktorú som zgenerálkoval výmenou všetkých skrutiek, dotiahnutím toho, čo sa dotiahnuť dalo a prečistením a poopravením PL konektora. Až som z tých nových skrutiek mal malý hlavolam.

Anténa so stožiarom už ležali poskladané, keď sa prihnal kameraman expedície – Mailo.

Slnko pomaly zapadalo a niečo pred 20:00 sme boli pripravení vstúpiť do éteru ako ES35 Expedícia Trnaváci. 20:03 prvé spojenie na Skippera Kittsee na Devínsku Kobylu.

Spojenia pribúdali a o hodinku sa podaril prvý DX – 375km na Exp. Crusader na Dyleň. Pribudol aj tretí člen expedície a ako to už u neho býva zvykom, s ním pribudla aj bláznivá nálada. Príchod Bubáka Smolenice som zdokumentoval asi takto. Škoda, že Mailo nad tým len krútil hlavou a rozmazal sa mi :-).

O pol desiatej ďalšia tristovka na Exp. Radegast a Křížový vrch. Tí dokonca u nás išli za 5 aj večer aj ráno. Skvelý signál. Vysielalo sa, varil sa čaj, kávička a skoro aj párečky. Nálada bola skvelá, miestami som až mal obavy, aby sme nezostali v nemilosti nejakej konzervatívnejšie ladenej protistanice. Skrátka užívali sme si skvelé počasie a to, že sme ako expedícia po dlhšej dobe na kopci.

Spať sa išlo o pol druhej a o štvrť na päť som už bol hore, bo ma zima zobudila. Išiel som si zakúriť do Dacie, kde bolo pracovisko a cestou ma vítal kamoš Orion. Onedlho prikvitol ďalší zmrznutý – Bubák a to sme už aj žhavili tranzistory v Presidentovi.

Východ slnka na Havrane.

Ráno pribudla ďalšia tristovka na Exp. Malina na Čerchove a poniektorí vybehli na lov aj na kratšie vlny ako sú CB. Do zbierky DX-ov sa bohužiaľ nedostala Exp. Pohádka na Svahovej. Večer sme ich počuli minimálne za 3, ale oni nás brali len v náznakoch. Ráno sme ich zase počuli len v náznakoch my, ale vedeli sme, že tam sú. Tak snáď nabudúce ;).

O deviatej ráno sme odpojili zdroje a vzhľadom na rôzne iné povinnosti sme zahájili strategický ústup z kóty. Počasie vyšlo nádherne a takisto aj niektoré pre Exp. Trnaváci historické DX spojenia. Denník sa tiež pekne zaplnil.

Priatelia ďakujeme za trpezlivosť, ospravedlňujeme sa za brepty a ako tradične – o rok dúfam dopočutia.

73 Mailo Dubnica, Bubák Smolenice a od pera Alan Trnava.

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na PE33 – Exp. Trnaváci na Havrane

 1. Alan Trnava povedal:

  Kto si che pozrieť, tak tu sa nachádza videjko z nášho účinkovania v PE33 2019 od Maila Dubnica. Niektorí sa tam môžete počuť, aký ste mali na Havrane signál.
  Díky Mailo.
  https://www.youtube.com/watch?v=I9hnGqnb-YQ

 2. Felix Francova Lhota povedal:

  Prežitok ale hlavně že na CB je to nejrozšířenější modulace bohužel.
  Kdyby se udělal opakovač někde na hranici CZ/SK který by pracoval SSB tak by teprv byl provoz přes celé republiky.

 3. Mailo Dubnica povedal:

  FM je prežitok a márnenie výkonu :-)))) 73 a dopočutia, dovidenia . Mailo Dubnica.

 4. Felix Francova Lhota povedal:

  Jo SSB stanici nosit povinně na /p je to záludné ty modulace.
  Já to viděl sám v Zimním CB závodě tam bylo 50% qso nasekaných v SSB.
  SSB má větší dosah už kvůli povolenému výkonu ale i efektivita využití toho vykonu je jiná než u FM.

 5. AM a SSB su niekedy podcenovane. Napriklad ked je miestne rusenie alebo z cudziny alebo vela ludi na pasme, su situacie, ked interferencia na FM premaze spojenie (FM/FM) alebo ho spravi nezrozumitelnym (asi AM/FM), ale v AM alebo SSB by sa spravit dalo. Potvrdilo sa mi to aj s Adom Sala, ktory mal asi vacsie miestne rusenie ako ja na Pilsku, navyse som mozno uz stracal vykon kvoli baterke, na FM ma opakovane nerozumel, ale na SSB sme sa krasne dohovorili.

 6. Alan Trnava povedal:

  Snáď nabudúce. Radi sme Ťa aspoň počuli a vyskúšali SSB. Išlo to pekne. Asi budem nosiť na portable aj SSB stanicu.

 7. Felix Francova Lhota povedal:

  Málem jsem tam na Havrane skončil s nimi. Já vůl to ale odvolal na poslední chvíli. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*