Rozhľadne

CB akcia Rozhľadne má svoje miesto v letnom kalendári už niekoľko rokov. Kým v Českej republike bolo rozhľadní ako maku, na Slovensku naopak ako šafranu. Preto aj zapojenosť na našej strane hranice bola pomerne malá. Za posledné roky sa však situácia zmenila

Ešte vlani som sa dostal k zoznamu slovenských rozhľadní. Bol som celkom prekvapený, pretože keď sme v minulosti hľadali info o rozhľadniach, našli sme len jednu webstránku tvorenú nadšencami – laikami. Posledné 3-4 roky vznikajú nové drevené, kovové i murované rozhľadne v otvorenej krajine, ale využívajú sa aj vysoké budovy v mestách a ich vyhliadkové plošiny a podobne. 

Na slovenských kopcoch využívajú rozhľadne niektorí cébečkári pri súťažiach. Aby boli rozhľadne využité viac, zobral som zoznam a trochu ho doplnil. Pôvodne obsahoval názvy a lokality, nadmorskú výšku a výšku stavby, dokonca aj materiál, z ktorého je rozhľadňa postavená. GPS súradnice boli obrovskou pomôckou k dohľadaniu rozhľadne na mape a doplneniu lokátorov.

súbor ZIP na stiahnutie

Niektoré rozhľadne v databáze už sú, no bude na jej správcovi, aby postupne ďalšie rozhľadne na slovensku doplnil.


Mapa slovenských rozhľadní

Takže ak máte vo svojom okolí niektorú z týchto rozhľadní, budeme radi, keď ju navštívite, spravíte aspoň zopár spojení a pošlete nám s denníkom aj zopár fotografií.

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Rozhľadne

 1. Skipper povedal:

  Skvela praca!

  Este tu mam dve drevene Rozhľadne:
  – Rozhľadňa Hviezdoslavova horáreň 49°32’29.57″N, 19°30’5.77″E, JN99SM
  – na cestu na Babiu Horu – krasny Vyhlad! 49°33’39.51″N, 19°30’11.23″E, JN99SN

 2. Števo ZV povedal:

  Že by malo vodné dielo Gabčíkovo nadmorskú výšku 1116m ??? Kua hneď tam idem na portejbl.

 3. exp. Pohádka povedal:

  Pěkný výsledek, a jistě pěkných pár hodin práce….Děkujeme

 4. Alan Trnava povedal:

  Super zoznam. Dík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*