Seriál: Problémy s denníkom – 0.

Pri vyhodnocovaní denníkov z rôznych súťaží sa stále stretávame s chybami, o ktorých si myslíme, že ani nastať nemôžu. Preto sme začali písať sériu článkov o tom, ako chyby v denníkoch minimalizovať. Po vydaní prvého dielu sme si uvedomili, že sme predsa len nezačali od začiatku a niečo sme  preskočili. Preto dnes ponúkame nultý diel.

Do Slovenskej portejblovej ligy 2018 sa svojimi zimnými štartami prihlásilo aj niekoľko nováčikov. Deje sa tak každoročne.  Ich denníky sú (takmer ako vždy) plné chýb. Predsa len, často opakované pravidlo ´Spojenie treba nielen urobiť, ale aj správne zapísať ´ sa potvrdzuje v mnohých prípadoch. Pred pár mesiacmi sme vydali 1. diel série článkov o tom, ako správne písať denník, ale zjavne nie každý naň narazil a prečítal si ho. Pritom sme si uvedomili jednu vec: čo ak som si prečítal článok a všetko uplatnil v praxi pri prepisovaní denníka do PC, ale… na kopci som úplne nezapísal údaje o spojení? Vráťme sa teda úplne na začiatok, ešte pred okamih, kedy sme sa vrátili z portejblu a chceme písať denník…

0. časť – zápis spojení do denníka

Na portejbl nosíme / vozíme všeličo, od najnutnejšej CB výbavy (anténa, kábel, vysielačka, zdroj), cez oblečenie, ubytovanie (stan / spacák) až po poživeň. Nesmieme však zabudnúť na dôležitú časť výbavy portejblistu: pero a papier.

Hoci niekto je verný zaužívanému rituálu (ceruzka s gumou a štvorčekovaný papier), väčšine to je jedno. Dôležité je však nejaké písacie potreby mať. Vo svete smartfónov sa už aj pre CB objavila prvá aplikácia na vedenie denníka, predsa len istota pera a papiera je neprekonateľná.

Z minulosti poznáme aj prípady, kedy si expedícia zapisovala spojenia rôznymi spôsobmi do rôznych manuálov, alebo skrípt…

Ostrieľaný portejblista si s prípravou veľké starosti nerobí. Príde na kopec, ktorého lokátor, výšku názov pozná z minulosti, spraví perom zopár stĺpcov a počas portejblu ich vypĺňa. Začiatočník sa však iste poteší, ak mu dáme k dispozícii predlohu denníka, ktorej sa bude držať.

Portejblový CB denník (PDF, 183 kB)

Táto predloha obsahuje stĺpce na všetky povinné údaje, ktoré si vyžadujú propozície SPL. Stačí sa len držať pravidla, že musíme zapísať všetky okná v riadku o spojení.
15:53 – Milan Senica /p Veľká Javorina – JN88UU – 59 – 59
Samozrejme, časom, keď získame prax a hlavne prehľad o volačkách, stačí zapísať
15:53 – Milan 88UU – 59 / 59
a budeme vedieť, že je to Milan Senica /p Veľká Javorina z lokátora JN88UU a oba vymenené reporty boli 59. Samozrejme, že doma pri prepisovaní denníka budú všetky údaje zapísané kompletne.

Problémy s denníkom

Aj takto vyzerá denník písaný počas portejblu

S akými problémami sa môžeme stretnúť na portejbli?

Začiatočník by sa vždy mal snažiť získať od protistanice všetky údaje, najmä volačku, QTH a lokátor. Vtedy je veľká šanca, že spojenie bude uznané. Kým je signál protistanice silný a kvalitný, väčšinou zapíšeme správne všetko, čo z reproduktora vylezie. Horšie to je pri slabých signáloch. Vtedy sa snažíme hovoriť pomaly, zreteľne a všetko dva-trikrát opakovať. Vyzerá to smiešne, ale je tak väčšia pravdepodobnosť, že počas dlhšej relácie protistanica skompletuje údaje od nás. Rovnako aj my žiadame protistanicu, aby všetko viackrát opakovala. Pozor! Zreteľnosť svojho prejavu nikdy nezvýšite zosilnením hlasu, alebo „strčením mikrofónu do krku“ !

Nie je na škodu dobre poznať slovenskú ako aj medzinárodnú hláskovaciu tabuľku. Najmä lokátory či menšie/menej známe kóty je dobré vyhláskovať.

A Adam Alfa
B Božena Bravo
C Cyril Charlie
D Dávid Delta
E Emil Echo
F František Foxtrot
G Gustáv Golf
H Helena Hotel
I Ivan India
J Jozef Juliette
K Karol Kilo
L Ľudovít / Ludvík Lima
M Mária Mike
N Norbert November
O Oto  Oscar
P Peter Papa
Q Quido Quebec
R Rudolf Romeo
S Svätopluk Sierra
T Tomáš Tango
U Urban Uniform
V Václav Victor
W Wiliam / Dvojité vé Whisky
X Xaver X-ray
Y Ypsilon Yankee
Z Zuzana Zulu

Ťažkosti vznikajú pri spojeniach s mobilnými stanicami. Najmä na diaľniciach sa ťažko hľadajú orientačné body, vodič vám s veľkou určitosťou nepovie správny lokátor. Pomôckou môže byť kilometrovník, alebo číslo výjazdu, práve míňaný motorest či čerpacia stanica a podobne. Napr: Jano kamión mobil pri Žiari nad Hronom je nesprávny. Pri troche snaženia z Jana vydolujeme aj jeho QTH (napr. otázkou: odkiaľ pochádzaš) a už máme Jano kamión Kremnica /m cesta R1, výjazd 128. Doma dohľadáme lokátor, reporty tiež nájdeme v denníku (ak sme si ich zapísali) a bodíky v denníku pribúdajú. Pre správny zápis je nutné: volačka, domáce QTH a momentálne miesto, kde sa mobil pohybuje.

Ako nájsť lokátor, odkiaľ stanica vysielala?

Na internete je množstvo máp a aplikácií, ktoré nám v tomto smere pomôžu. Príkladom môže byť táto situácia:

A: Tu je expedícia Baťovan … brejkovia poďte volačkou.
B: Brejk, tu je expedícia Ahoj portejbl Ahoj.

zapíšeme čo sme počuli a začíname upresňovať
A: Prosím ťa, vieš mi povedať, kde je táto kóta?
B: Ahoj nie je kóta, ale lyžiarske stredisko pri Piešťanoch.

Dopíšeme “lyžiarske stredisko” a pýtame sa ďalej:
A: kde to je, pri akom meste?
B: Je to pri Piešťanoch, vedľa dediny Banka.

Výborný orientačný bod, už len lokátor:
A: A povedz mi prosím ťa ešte lokátor.
B: Bohužiaľ ten neviem, ale Piešťany sú JN88VO.

V riadku denníka máme zapísané:
exp. Ahoj /p Ahoj  lyž. stredisko – Piešťany, Banka, JN88VO (!)

Výkričník v mojom prípade znamená nutnosť kontroly doma pri písaní denníka. Po návrate domov začína teda pátranie na mapách.

1. Stránka www.mapy.sk nás presmeruje na mapový portál openstreetmap.org. Pri postupnom zväčšovaní lokality objavujeme dokonca kútu Ahoj, 352m

www.mapy.sk –> www.openstreetmap.org

2. Pre porovnanie otváram veľmi často používanú www.mapy.cz. Na základnej mape nevidím nič, ale turistická aj zimná vrstva ukazujú Lyžiarske stredisko Ahoj

www.mapy.cz

3. Slovenská stránka www.mapy.hiking.sk pri základnom zobrazení s mapovým podkladom SHOCart nám veľa nenapovie, ale po prepnutí na mapový podklad OTMH opäť vidíme kótu Ahoj, výškový údaj však chýba.

www.mapy.hiking.sk

Takže vieme určiť, kde sa stredisko nachádza, ostáva už len pomocou webu http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html# určiť správny lokátor. Stačí kliknúť na správne miesto v mape a zobrazí sa vyskakovacie okno s lokátorom, nadmorskou výškou a GPS súradnicami…

… a zároveň je lokátor vypísaný aj v žltom poli na vrchu stránky.

Takže zápis je úspešne kompletný, môžeme sa vrhnúť na ďalší, hihi. Veľmi dobrým pomocníkom pri zápise na portejbli môže byť aj audiozáznamník. Väčšina z nich dokáže nahrávať veľmi dlhý čas a tak potom doma môžeme zistiť, o čo vlastne išlo. Veľa ľudí používa externé reproduktory (pozor však na impedanciu!) alebo slúchadlá.

Keď sa takto prelúskame všetkými zápismi v denníku, môžeme začať písať denník.

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*