Širokopásmový rok 2022 alebo objavovanie čara rádiovĺn

Milí priatelia a priateľky na pásme, veľa ľudí zvykne na záver roka bilancovať či hodnotiť. Ja som sa ale rozhodol zhrnúť uplynulý rok 2022 pre mňa nezvyčajnou formou.

Keďže môj druhý rok na pásme bol veľmi pestrý a bohatý na rôzne aktivity, resp. stretnutia, rád by som sa s vami o moje pocity podelil formou tohto článku. Rok 2022 bol pre mňa nazvem to až prelomovým, vďaka mnohým udalostiam či príležitostiam. Preto sa pohodlne usaďte a prečítajte si, ako sa jeden mladý nadšenec z PMRka a CBčka dostal až na HAM skúšky.

Mnohí z nás sa už určite pri realizácii nášho spoločného hobby stretli s témou budovania svojho vysielacieho zázemia. Stanice, antény, spôsoby napájania a ďalšie aspekty sa snažíme neustále zdokonaľovať, aby naše spojenia boli čo najkrajšie a najdlhšie. U mňa sa to začiatkom roka ukázalo naplno v podobe 2 vybudovaných antén na balkóne, nech môžem vysielať, ako sa patrí. Bol to síce dlhší proces, kým sa všetko podarilo, ale nič nás nemôže potešiť viac, ako report 59 od protistanice a dobrý pocit z kvalitne vykonanej práce. A čo by to bola za anténa, ak by nemala z čoho vysielať. Moja prvá SSB stanička, ktorá mi dorazila od kamaráta zo Žiliny, mi vyrazila dych. Vždy som si dušou realistu myslel, že s mojím skoro pol druha metra krátkym Boomerangom neurobím veľmi ďaleké spojenia, keďže som mal predtým len FM staničku, bol som rád za lokálne spojenia. Prvé vzdialené spojenie bolo Taliansko, 803km a report 56, neveril som vlastným ušiam. Začalo sa pre mňa niečo úplne nové v mojom cébečkarskom živote. Do konca roka spravených 13 rôznych zemí, osobný rekord z domu, 2077km vzdialené spojenie do Španielska.

Som veľmi rád, že väčšina z nás sa pozná nielen po hlase, ale aj osobne. Nebolo by to samozrejme možné, ak by sa nenašli nadšenci s myšlienkou organizovať pravidelné spoločné stretnutia. Ja osobne som tento rok absolvoval 4 takéto stretnutia naprieč pásmami a jedno sa mi podarilo zorganizovať, výstup z neho som vám adresoval v mojom poslednom článku na stránke SCBR. Chcel by som poďakovať nielen organizátorom, ale predovšetkým samotným účastníkom, ktorí svojou prítomnosťou podporujú túto myšlienku stretávania sa aj mimo súťaží. Či som sa objavil na Remate, Donovaloch, v Košiciach alebo Karlovaci v Chorvátsku, videl som mnoho nadšených a zanietených ľudí pre tento koníček. Pevne verím, že tento elán a odhodlanie nám všetkým vydrží až naveky.

Pre mňa bolo veľkou skúsenosťou a radosťou stretnutie mladých priaznivcov rádiových vĺn v Chorvátsku, kde som mal tú česť reprezentovať Slovensko spolu s ďalšími troma mladými ľuďmi. Tento týždeň trvajúci kemp mi nepriniesol len veľmi pekné a vzdialené spojenia, no hlavne plno skúseností a nových poznatkov, z ktorých budem počas môjho ďalšieho pôsobenia určite čerpať. Prednášky o spôsoboch vysielania, ukážky stavby antén, napájacích systémov pre stanice, tri súťaže a množstvo ďalších pekných spomienok mám do dnešných dní. Stretla sa tam približne stovka mladých z viac ako 20 rôznych štátov, šlo totiž o kemp určený pre štáty Európy, Afriky a severnej Ázie. Okrem skúseností som získal aj nové a cenné priateľstvá na celý život, budem rád ak túto možnosť reprezentovať Slovensko ešte niekedy dostanem.
Veľkým potešením pre mňa bolo stretnutie priaznivcov na Hornom Bankove v Košiciach, o ktorom som naposledy písal. Obzvlášť práve preto, že som bol jeho hlavným organizátorom. Som šťastný, že moja myšlienka sa pretavila do reality a na prvom ročníku nás bolo dokopy desať. Stretli sme sa tam zo všetkých pásiem, čo je dobrým predpokladom pre ďalšiu úspešnosť tohto stretnutia. Stano z Košíc nám odprezentoval svoju výbavu na portable aj pár po domácky vyrobených antén, chlapci si mali možnosť zavysielať alebo nechať si premerať svoju anténu. Plánujem toto stretnutie robiť každoročne v priebehu leta, budem vás včas informovať prostredníctvom mnohých sociálnych sietí aj stránky SCBR. Teším sa na vašu účasť, ste srdečne vítaní.

Mojou obľúbenou aktivitou na pásmach je a vždy bude portable vysielanie. Hlavne v takých prípadoch, ak nevysielam sám. Ďakujem za spontánne stretnutia so vzdialenými priateľmi zo západu nasšej krajiny ako aj z bratského Česka. Nechcem na nikoho zabudnúť, preto nebudem menovať konkrétne, no stretnutie s kazdým z vás, mi dodalo novú energiu a odhodlanie žiť pre tento krásny koníček. Rád budem motivovať ďalších, hlavne mladých, aby nám to nikdy nevymrelo a mali sme stále pokračovateľov, ktorí potom budú po nás motivovať iných. Je to ako kolobeh života, vždy sa niečo začína a niečo iné končí. Moje odhodlanie dosiahlo takej veľkej úrovne, až som sa rozhodol absolvovať rádioamatérske skúšky, aby som mohol oparovať aj na koncesovanom pásme. Nebola to síce ľahká cesta za povolením, ale mám radosť, že som skúšku nakoniec úspešne zvládol a čoskoro budem môcť robiť spojenia aj na HAM pásme.

Rok 2022 bol pre mňa výnimočným, nielen pre koníček, ale pre celý život. Zmaturoval som, dostal sa úspešne na vysokú školu, dosiahol môj cieľ 1000 spojení na pásmach a zdokonalil sa v koníčku natoľko až som sa stal rádioamatérom. Skončil som ho s celkovo 1026 spojeniami na všetkých pásmach, s množstvom nových kolegov priateľov, novými skúsenosťami, no predovšetkým v zdraví a šťastí. Ďalší rok nebude určite ľahký, keďže vo svete ale aj doma nie je situácia najľahšia.

Čaká nás stretnutie na Remate, kde si ako členovia SCBR budeme voliť nové predsedníctvo. Síce neviem, či v ňom budem alebo či prejavím vôbec záujem kandidovať. No jednu vec viem isto, či už v nejakej funkcii, alebo ako bežný člen komunity, budem robiť maximum, ktoré bude v mojich silách preto, aby som nielen propagoval toto naše úctyhodné hobby, ale hlavne aby sme sa podmienkami pre vysielanie mohli priblížiť vyspelejším štátom, kde je systém nastavený, aby nielen lákal nových záujemcov, no udržiaval si aj tých súčasných. Ak si budeme vzájomne pomáhať, podporovať dobré myšlienky a nápady, máme možnosť posúvať sa stále vpred. Preto vopred ďakujem každému, kto ma podporil alebo bude chcieť podporiť. Chcem vám do nového roku 2023 zaželať pevné zdravie, pretože práve to je pre mňa najdôležitejšie. Ak si chorý, tak sa na kopec nevyškriabeš. Ďalej veľa šťastia, pretože bez toho veľa vzdialených DX spojení nenadviažeš. A na záver veľa nových priateľov, lebo bez pevnej a priateľskej komunity nadšencov sa ťažko budujú nové myšlienky či realizujú dlhoročné projekty.

 
Matúš KVP Košice
SK-894

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Širokopásmový rok 2022 alebo objavovanie čara rádiovĺn

 1. Matúš - KVP povedal:

  Ivan, ďakujem pekne a taktiež želám všetko dobré. 73

 2. Ivan Cífer povedal:

  Krásne čítanie. Všetko dobré do nového roka a veľa DX 🙂

 3. Matúš - KVP povedal:

  Ríšo, veľmi pekne ďakujem a teším sa na spoločné stretnutie, pozdravujem do mojej obľúbenej Žiliny. 73

 4. Rišo Žilina povedal:

  Gratulujem a vela peknych spojeni do buducna! Snad sa budeme pocut coskoro aj mimo PMR/CB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*