Turistický Žarnov expedície Baťovan

Keďže posledný februárový víkend máme v pláne spoločne so Števom Zvolen absolvovať rádioamatérsky CQ 160m contest, premýšľali sme, kedy a kam vyraziť na CB portejbl spraviť aspoň pár spojení do SPL.

Definitívne rozhodol oznam exp. Marco Polo, ktorá ohlásila svoj výjazd na Polom v tretiu sobotu. Krátko na to sa pridala exp. Mafia na Skalku a Peter Urmince z rakúskeho Kleinzellu. A keď nám Kojoti “uchmatli” Penhýbel, rozhodli sme sa aj vzhľadom na predpoveď pekného počasia vyskúšať opäť turisticky a s ľahkou výbavou Žarnov (840m, JN98GO).

2021-02-batovan-01

Na parkovisku (či skôr otočni autobusov) v osade Ľubianka – Bridove štále sme nechali auto a turistickým tempom odkráčali 3 kilometre na vrchol Žarnova. Na lúke a v lese bolo veľa blata, pozostatky snehu a ľadu, takže cesta dolu bude zaujímavá. Na vrchole sme boli v časovom limite, 40 minút pred plánovaným začiatkom. Teplota 6°C, mierny vietor a slnečno. Rýchlo prezliecť spodné vrstvy oblečenia a postaviť vysielacie pracovisko. Aj na Žarnove vysielame priamo z kóty, dokonca rádiostanica bola položená takmer presne na značke kóty.

2021-02-batovan-02

Krátko po tretej dávame prvú výzvu na jednotke a prelaďujeme sa na kanál 28. Ihneď nás volajú stálice CB pásma Robi Nové Zámky a Tulák Prievidza. Po nich sa ozýva exp. Marco Polo. Spojenie, ktoré podľa výškopisu medzi našimi kótami vôbec nemalo prejsť, no geografia je jedna vec a šírenie vĺn druhá. Vymieňame si reporty 45/59 (!). Kaso nám s úsmevom v hlase vyčíta, že sme im vtrhli na kanál, kde vysielali, ale po pár slovách sme sa dohodli, kto kde bude ďalej pracovať.

Krátko po začiatku nás na naše prekvapenie volá Lojza Dolina Zbýšov (169km) a tak začíname veriť, že nejaké pekné spojenia porobíme. Ďalšiu hodinku to však boli len slovenské spojenia, no potešila (pre nás) nová volačka Csaba Štúrovo. Hneď po ňom nás zo severu Moravy volal Víťa Krnov (173 km). Po dlhom čase sa nám podarilo spojenie s Ľubošom Miloslavov (108 km).

2021-02-batovan-03
2021-02-batovan-04
2021-02-batovan-05

Sem tam sme s expedíciou Mafia prehodili pár slov, ako sa nám darí a zrazu sme počuli, ako Mafiu niekto volá. No Števo protistanicu nepočul kvôli rušeniu. Tak sme sa spoločne preladili z kanála 30 na 12, ale ani to Števovi nepomohlo a protistanicu nebral. Skúsili sme to my a v denníku sa objavil zápis Frenky Strážek /p Strážnice (194 km). Vzápätí nás volal slabučkým, ale stále čitateľným signálom Mates Brno /p a DX portejblu bol na svete – 221 km.

2021-02-batovan-06
2021-02-batovan-07

Niektorí turisti, ktorí na Žarnov prišli, si spravili pár fotiek a odchádzali dolu, no našli sa aj takí, ktorí si na plynovom variči uvarili kávu. Dokonca jeden pán, ktorý nás asi polhodinku pozoroval a počúval, si uvaril horúcu polievku. Ach, tie vône… My sme sa uspokojili s horúcim čajom z termosky, ovocím a čokoládou.

2021-02-batovan-08

Po sedemnástej Slnko zapadlo, čo sa prejavilo na poklese teploty znásobenej silnejším vetrom. Vydržali sme približne do 17:45 a keďže na naše výzvy ďalšie stanice nereagovali, tak sme začali baliť. Odchádzali sme už v úplnej tme, na hlavách čelovky, na nohách protišmykové hroty, ktoré veľmi pomohli pri zostupe cez ľadové polia. Keď sme vybehli z lesa na lúku a pozreli sa na Mesiac, videli sme obrovské halo. Škoda, že na mobil to odfotiť nešlo a foťák so statívom mal Erixon zbalený v ruksaku. Tak nabudúce.

Keď sme dorazili domov, dozvedeli sme sa, že náš signál doletel až na český Tok (JN69TW, 360 km) ale Venda Brdy mal tak vybité baterky, že mu úplne vypínalo stanicu. Veľká škoda. Exp. Marco Polo to ešte stihla, my (Baťovan) a Števo Zvolen (Mafia) už nie.

Ďakujeme za všetky spojenia a je nám ľúto, ak sme niekoho, kto nás volal, nepočuli. Určite sa nájde ďalší priestor na spojenia. Najbližšie niekedy v marci dopočutia!


2021-02-batovan-09

Počas tohto portejblu sme použili prvýkrát online Logbook, ktorého autorom je český cébečkár (a PMRkár) Apache Znojmo. Vedeli sme, že na Žarnove je dobré pokrytie 4G, preto som program zaregistroval a pokúsil sa logovať priamo cez internet. Samozrejme, Erixon viedol denník aj v papierovej podobe, ak by náhodou došlo k nejakým výpadkom. Vedel som, že bude zima, tak som si vzal pero s dotykovým hrotom pre displeje mobilných telefónov. Fungovalo to bez problémov, stíhal som zapisovať aj počas relácie. v nedeľu po portejbli som Apacheovi písal postrehy a návrhy na vylepšenia a on mne zasa návody, ako využiť niektoré ďalšie funkcie. Po mnohých rokoch, kedy sme všetci používali jediný logovací program od Bohouše Česká Lípa CL6, je už niekoľko mesiacov možné použiť webovú aplikáciu od Apache Znojmo – Logbook. Uvidíme časom, ako sa jej používanie osvedčí a hlavne, ako budú oba programy kompatibilné pri ukladaní denníkov v požadovaných formátoch. Za seba môžem povedať, že som s ním veľmi spokojný.

Marconi a Erixon Partizánske
exp. Baťovan.

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na Turistický Žarnov expedície Baťovan

 1. 16op234 povedal:

  Nice expedition.Keep up the good work !!!

 2. Marconi PE povedal:

  Ahoj Marian,
  veru ani my teba sme vôbec nepočuli, medzi nami boli už fakt vysoké prevýšenia (Vtáčnik a Skalka). Obaja sme boli príliš blízko a nízko na to, aby tie kopce signál preskočil.
  Nevadí, určite sa budeme počuť! Drž sa!

 3. Marian Michalková povedal:

  Ahoj, pekný portable, ale na Šachtičkách som Ťa nebral, škoda. Možno nabudúce.
  mk 73

 4. Marconi PE povedal:

  Áno Alan, ide to len online, tiež by som privítal aj offline verziu (kľudne aj bez všetkých online vychytávok). Možno časom bude väčší záujem a príde čas doprogramovať to.
  Boli sme tiež prekvapení, že ste sa ozvali. 77kilometrov a report 45 na magnetku je výborný, keď to doladíte, tak to bude lietať ako sa patrí aj na stovky km (!)

 5. Alan Trnava povedal:

  Paráda. Pekné foto. A zaujímavé informácie.
  Ten logbook pracuje len on-line?
  PS: Som rád, že sa nám podarilo spojenie. Bolo to len na magnetku (novú), ktorá ale vôbec neladila a najlepšie PSV bolo 2.

 6. Marconi PE povedal:

  my aj v lete ceruzku. stačí vlhký papier a pero skončilo…

 7. Kaso povedal:

  Na Polome by sa tiež dal zrejme použiť logbook, stále tam svieti 4G, ale ja zvyknutý na papier a pero, to bude ťažšie. A hlavne aj vyššie kóty to nemajú také super s internetom. Po novom v zime nosím aj ceruzku a struhatko, lebo pri -10°C pero zamrzne a písať nechce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*